Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 07-05-2019 08:43:14

Wiosennie i smacznie podczas majówki w skansenie

Wiosennie i smacznie podczas majówki w skansenie

Zgodnie z tradycją Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powitało maj zabawami dla całej rodziny, piknikiem na świeżym powietrzu, pokazami prac wiejskich i rzemiosła, a także widowiskami folklorystycznymi. Wielka Majówka w skansenie trwała od 1 do 5 maja. Słoneczna, ciepła pogoda stanowiła miłe zaproszenie do wypoczynku na świeżym powietrzu oraz poznawania mazowieckiego folkloru. W sumie podczas długiego majowego weekendy skansen odwiedziło ponad 7000 osób.


W pierwszych dniach maja muzealna wieś tętniła życiem. Podczas imprez plenerowych „Majówka w skansenie” odbywającej się 1 i 3 maja, a także „Gotowanie na polanie”, 5 maja zwiedzający mieli szansę przyjrzeć się zajęciom chłopskim i rzemiosłu związanym z okresem wiosennym. W obejściach krzątały się gospodynie zaabsorbowane codziennymi obowiązkami. Wycinały z papieru firanki, prały na tarze, haftowały i ubijały masło w kierzance. W wielu prezentacjach zwiedzający brali aktywny udział. Tworzyli z bibuły kwiaty, kręcili powrozy, pomagali w tłoczeniu oleju rzepakowego czy ubijaniu masła. Nie zabrakło też chętnych do prania na tarze i maglowania bielizny za pomocą maglownicy, w czym dzielnie asystowali najmłodsi donosząc nosidłami wodę. Wiosna to też czas prac polowych. Gospodarze wyszli do orki, bronowania, siewu konnego i sadzenia ziemniaków. Warsztaty dawnych rzemieślników ponownie wypełniła praca. Uczestnicy imprezy spotkać mogli stolarza, szewca, kowala, garncarza czy plecionkarza. Również dla dzieci przygotowano wiele niespodzianek. W dawnej izbie lekcyjnej maluchy uczyły się pisać stalówką, wykonywały biało-czerwone kotyliony i poznawały życie uczniów z początku XX wieku. Na podwórku za szkołą uczyły się chodzić na szczudłach, toczyć obręcze, grać w serso i strzelać z procy. Ich ogromny entuzjazm wzbudziły jednak przede wszystkim konkursy z nagrodami, w których wraz z rodzicami, dziadkami i starszym rodzeństwem musiały wykazać się sprytem, pomysłowością oraz szybkością. Na stoiskach wystawców podczas kiermaszu znalazły się wyroby rękodzieła, tradycyjne potrawy i napoje, a także szeroki wybór produktów pszczelich. 1 maja na muzealnej scenie wystąpił Zespół Ludowy OŻAROWIACY z Ożarowa Mazowieckiego, prezentując regionalne tańce i przyśpiewki ludowe. Trzeci dzień długiego weekendu majowego w skansenie zdominowały występy Gminnej Orkiestry Dętej ze Starej Białej i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kurzętnika, zaś 5 maja publiczność uczestniczyła w koncercie „TAŃCE POLSKIE” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca SANNIKI. Nie zabrakło też wiejskiej kapeli Pana Jacka, która w przerwach między występami przygrywała znane przyśpiewki oraz melodie ludowe. 1 i 5 maja członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy przedstawili sceny z życia dawnej wsi, włączając w nie zwiedzających.


5 maja, podczas „Gotowania na polanie” w muzealnym kościele odprawiona została uroczysta msza święta w intencji rolników i urodzaju. Najmłodsi dowiedzieć się mogli jak przebiega obróbka ziarna w trakcie pokazów „Jak to ze zbożem było?” Zwiedzający smakowali napoju z mniszka lekarskiego. Najważniejszym punktem programu wydarzenia był konkurs na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką. Wzięły w nim udział członkinie kół gospodyń wiejskich i kucharze z całego Mazowsza. W rywalizacji ocenione zostały 33 dania i produkty spożywcze. Wyboru najlepszych propozycji dokonała komisja konkursowa, w skład której weszli też sami zwiedzający.

 

A oto wyniki konkursu:


w kategorii “Zupa” zwyciężyła czarnina z kluskami ziemniaczanymi przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rycharcic
w kategorii “Danie jarskie” zwyciężyły kluski ziemniaczane przygotowane przez Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne Hotel Skansen Conference & Spa
w kategorii “Potrawa mięsna” zwyciężyło koźlę na wilczy apetyt przygotowane przez Mirosławę Wilk, „Tradycyjne jadło”
w kategorii “Przekąska” zwyciężył salceson z perliczki przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Grodkowa-Zawisze
w kategorii “Deser” zwyciężył sernik z konfiturą z czarnej porzeczki przygotowany przez Mirosławę Wilk, „Tradycyjne jadło”
w kategorii “Napój” zwyciężył miód pitny przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rycharcic.


Zwycięzcy otrzymali sprzęt kuchenny, wydawnictwa albumowe i pamiątkowe dyplomy. Wszystkich zwycięskich potraw można było posmakować na stoiskach wystawców podczas kiermaszu produktów tradycyjnych i regionalnych.


Wielka Majówka w skansenie dostarczyła zwiedzającym wielu wrażeń i emocji. Majowymi imprezami plenerowymi skansen w Sierpcu otworzył sezon turystyczny. Tej wiosny i lata na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji. Już teraz zachęcamy do zwiedzania wystawy „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowanej we wnętrzach chałup chłopskich i dworów ziemiańskich. W każdą niedzielę zachęcamy do udziału w niepowtarzalnej podróży do świata zapomnianych tradycji i wierzeń w ramach imprez z cyklu „Niedziela w skansenie”. A za miesiąc, 2 czerwca 2019r. Muzeum zamieni się w wielki plac zabaw podczas „Dnia Dziecka w skansenie.”

 

Serdecznie zapraszamy!

 


Jarosław Asztemborski

fot. D. Krześniak


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco
Autor: Polska Agencja Prasowa 06-12-2021 15:10:50

Synoptyk IMGW: W poniedziałek pochmurno; w Karpatach spadnie nawet 10 cm śniegu

W poniedziałek w większości kraju będzie pochmurnie, nie ma co liczyć na przejaśnienia. W Karpatach może spaść do 10 cm śniegu – przekazał synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Temperatura wyniesie od 6 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do -1 st. C. w centrum. Na poniedziałek wydano również o ostrzeżenie o oblodzeniu dla 6 województw.

Synoptyk IMGW: Poniedziałek pod znakiem chmur i opadów śniegu

W poniedziałek synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Kamil Walczak przekazał, że "na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurnie. Nie ma co się spodziewać przejaśnień.

“Na ogół będzie padać śnieg oraz lokalnie na południowym-wschodzie deszcz ze śniegiem. W Karpatach może spaść od 8 do 10 cm. śniegu" – powiedział synoptyk IMGW.

Instytut wydał ostrzeżenie o oblodzeniu dla 6 województw

"Temperatura w poniedziałek na południowym obszarze krajuSynoptyk IMGW 024 powinna sięgnąć 2 stopni Celsjusza. Cieplej na północnym wschodzie - do 6 st. C, zaś w centrum do -1 stopnia. W poniedziałek wieczorem warunki pogodowe nie powinny ulec drastycznej zmianie. Na przeważającej części kraju pochmurnie, z wyjątkiem północy, gdzie powinny pojawić się przejaśnienia oraz słaby śnieg" – zaznaczył synoptyk IMGW.

Z przygotowanej przez synoptyka IMGW prognozy pogody wynika, że "na północnym wschodzie temperatura w nocy może spaść do -11 st. C. Cieplej powinno być na południu, od -3 do -2 stopni".

"Na północnym wschodzie powinien wiać słaby wiatr" – podkreślił.

Na poniedziałek IMGW wydało ostrzeżenia o oblodzeniu.

"Ostrzeżenia dotyczą województw: mazowieckiego, lubelskiego, śląskiego, małopolskiego a także podkarpackiego i świętokrzyskiego" – przekazał PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Czytaj też: Ostrzeżenie GIS: Pałeczki Salmonella wykryte w partii jajek

PAP/fot.Pixabay/Twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa 06-12-2021 14:40:00

Ostrzeżenie GIS: Pałeczki Salmonella wykryte w partii jajek

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w poniedziałek o stwierdzeniu obecności pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj oraz w ich treści.

Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy partii jaj od producenta z Mazowsza. Producent poinformował już wszystkich odbiorców o konieczności wycofania jaj z rynku i przekazania ich do utylizacji. Inspektorat sanitarny przypomina również aby nie spożywać partii jaj określonej w ostrzeżeniu

Pałeczki Salmonella wykryte na skorupkach jaj oraz w ich treści

Ostrzeżenie GIS dotyczące produktu, w którym wykrytoSalmonella 022 pałeczki Salmonella obejmuje: 10 Świeżych jaj z chowu klatkowego, klasa A, klasa wagowa L, "Jaja młodości", numer partii/data trwałości - 06.12.2021, kod na skorupkach – 3PL 14261338.

Producentem jest "Produkcja Jaj Konsumpcyjnych Genowefa Kowieska", Żelków Kolonia, ul. Siedlecka 35, 08-110 Siedlce, numer zakładu pakowania jaj: PL 14265903.

Producent poinformował wszystkich odbiorców wskazanej partii jaj o sytuacji – w celu zabezpieczenia, wycofania z rynku i przekazania do utylizacji.

GIS podał, że powiatowy lekarz weterynarii w Siedlcach pobrał urzędowe próby z kurnika o numerze identyfikacyjnym 14261338. Producent do otrzymania wyników prób nie będzie wprowadzał na rynek jaj z tego kurnika.

GIS akcentuje, że nie należy spożywać partii jaj określonej w ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że pałeczki Salmonella obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada Salmonella została wykryta w filetach z piersi kurczaka

Czytaj też: Metka tatarska wycofana ze sklepów z powodu wykrycia salmonelli

PAP/fot.Pixabay


Autor: Emilia Gromczak 06-12-2021 12:11:26

KRUS otrzymała nagrodę za całokształt swojej działalności

Podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie KRUS odebrała nagrodę za całokształt swojej działalności.

Od 26 do 28 listopada 2021 r. w Międzynarodowym Centrum Targowo-Konferencyjnym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyły się 5. Centralne Targi Rolnicze, w których wzięli udział przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W trakcie targów nagrody wręczano m.in. w kategorii Sołtys Roku, Rolnik Roku i Gospodyni Roku. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego otrzymała nagrodę za całokształt swoje działalności. 

Centralne Targi Rolnicze

Tegoroczne Centralne Targi w Nadarzynie odbyły się już po raz 5. Jest to obecnie największa w Polsce platforma do prezentacji nowoczesnych technologii dla rolnictwa, organizacji debat, seminariów i paneli branżowych sektora rolno-spożywczego. Obok targów Agro Show są to jedne z najpopularniejszych targów w Polsce. Swój patronatem nad wydarzeniem objęło MRiRW. Podczas targów odbyły się liczne premiery produktowe, prezentacje innowacyjnych rozwiązań, konferencje i panele dyskusyjne. KRUS Nadarzyn

W drugi dzień targów tj. 27 listopada na stoisku Polska Press trwała debata KRUS poświęcona kluczowym zadaniom w perspektywie 30 lat jej działalności. W rozmowie udział wzięli Dyrektor Biura Świadczeń Iwona Kaszuba, Dyrektor Biura Rehabilitacji Izabela Czartoryska-Plutecka oraz Dyrektor Biura Prewencji Cezary Nobis. W ten sam dzień poznaliśmy również zwycięzców plebiscytu Mistrzowie AGO (organizowany przez Polska Press). Nagrody otrzymali: Sołtys Roku, Rolnik Roku, Gospodyni Roku, Koło Gospodyń Wiejskich, Sołectwo Roku oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Roku.

Zwiedzający mieli okazję  zobaczyć również rywalizację w Pucharze Polski Strongman Nadarzyn 2021. Zawody składały się m.in. z przeciągania ciągnika czy spacer z yokiem o wadze 360 kg.

KRUS z nagrodą

Polska Press uhonorowała nagrodą za całokształt działalności KRUS. Nagrodę odebrała Zastępca Prezesa KRUS Monika Rzepecka.

Zastępca Prezesa KRUS wręczyła również wyróżnienie Prezesa Kasy w kategorii Rolnik Roku Panu Waldemarowi Mazurkowi, właścicielowi wysoko wyspecjalizowanego gospodarstwa rolnego w Glinicy w powiecie wrocławskim. Pan Waldemar działa aktywnie w samorządzie rolniczym jako Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Wrocławskiego, znany jest także ze wspierania licznych lokalnych inicjatywach społecznych.

Czytaj: Rolnik nie wypadnie już z KRUS?

krus.gov.pl/fot.krus.gov.pl

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.