O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Wilki pojawiły się pod Szczecinem! Jak reagować gdy je spotkamy?

Wilki

O tym, że w podszczecińskich lasach występują wilki, wiadomo od lat. Zazwyczaj unikają one spotkania z człowiekiem. Jednak w ostatnim czasie do Nadleśnictwa Trzebież wpływa coraz więcej informacji o tym, że mieszkańcy spotykali na swojej drodze przedstawicieli tego zagrożonego gatunku. Czy wilków należy się bać? Czy są one zagrożeniem dla człowieka? Jak należy zachować się, gdy spotkamy w lesie wilka?

Wilki – leśnicy zapewniają, że drapieżniki te są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, w ostatnim czasie coraz częściej można spotkać wilki w Puszczy Wkrzańskiej, czyli w lasach znajdujących się na północ od Szczecina. Zdaniem leśników, to nic nadzwyczajnego, gdyż występują one w podszczecińskich lasach, zarówno w Puszczy Wkrzańskiej, Puszczy Goleniowskiej czy Puszczy Bukowej. Mieszkańcy obawiają się jednak o swoje bezpieczeństwo, a także o zwierzęta, które hodują w swoich gospodarstwach. Niejednokrotnie bowiem, na przestrzeni ostatnich lat, dochodziło do sytuacji, że głodne drapieżniki atakowały zwierzęta hodowlane.

Jak zapewniają leśnicy, wilki są płochliwe i zwykle unikają kontaktu z ludźmi, nawet gdy przebywają w pobliżu terenów zamieszkałych. To, że zbliżają się do siedzib ludzkich, jest jedynie przejawem ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pożywienia. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być agresywne. Podobnie jak każde dzikie zwierzęta, mogą zachowywać się nieobliczalnie, gdy są wystraszone, chore lub zranione. Dlatego lepiej unikać bezpośredniego kontaktu z nimi.

Warto również pamiętać o kilku ważnych zasadach, m.in. o tym, żeby nie pozostawiać śmieci i odpadków żywności w lesie i pobliżu zabudowań mieszkalnych, podczas spacerów z psem w lesie prowadzić go na smyczy, nie zachęcać wilków do wyjścia z ukrycia za pomocą podrzucanego pożywienia, żeby np. zrobić mu zdjęcie, a także żeby nie próbować oswajać wilków.

Czytaj też: Ukrainka trzymała w swoim mieszkaniu... borsuka, wilki i lisy

Wilki – jak prawidłowo się zachować w przypadku spotkania?

Do spotkania człowieka z wilkiem dochodziWilki 0202 niezwykle rzadko, gdyż te zwierzęta boją się ludzi. Jednak jeżeli już dojdzie do takiego spotkania, wilki podchodzą zbyt blisko i długo się przyglądają lub zaczynają warczeć i poszczekiwać, zdaniem leśników należy podjąć następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i większa.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

Należy pamiętać, że wilki od 1998 roku są objęte ochroną gatunkową. Za zabicie wilka lub jego skłusowanie grozi nawet do 5 lat więzienia.

szczecin.se.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023