O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Wigilijne potrawy, które powinny znaleźć się na naszych stołach

wigilijne potrawy

Przedstawiamy wigilijne potrawy, które goszczą na naszych stołach w Wigilię. Jest ich, jak wskazuje tradycja 12.

Na przybranych odświętnie stołach królują postne dania. Zgodnie z tradycją powinno być ich 12 i wszystkich należy spróbować, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku. W zależności od regionu Polski wigilijne dania różnią się od siebie, ale generalnie spożywa się ryby na zimno i ciepło, kapustę z grzybami lub grochem, kluski z makiem, makowiec czy też pierniki. 

Postne zupy i ryby

Na wigilijnym stole znajduje się wedle tradycji 12 dań. Liczba ta symbolizuje dwunastu apostołów. Podczas kolacji należy skosztować wszystkich, ponieważ ma to zapewnić szczęście i dobrobyt przez cały rok. Wigilijne potrawy towigilijne potrawy 12 m.in. barszcz z uszkami z czerwonych buraków, które według wierzeń ludowych, mają przynieść urodę, a także zapewnić powodzenie. Śledź, dorsz, lub pstrąg, jako kolejne danie mają zagwarantować dostatek i harmonię. Kolejne danie to karp, symbolizujący płodność i odrodzenie. Zupa grzybowa według wierzeń ma zapewnić siłę i trzeźwość umysłu w nadchodzącym roku.

Wigilijne potrawy: kluski, pierogi, kapusta

Piąte danie to kluski z makiem, które symbolizują płodność i dobrobyt. Kolejna jest kutia, która przygotowuje się na bazie pszenicy, mleka, miodu, maku i bakalii. Bakalie oznaczają mądrość i radość. Pierogi z kapustą i grzybami mają przynieść szczęście, dostatek a także chronić przed chorobami, zaś kapusta z grochem ma zapewnić witalność. Kolejne dziewiąte danie to kompot z suszu. Na stole powinien znaleźć się również chleb, który ma znaczenie zbliżone do opłatka. Jest początkiem nowego życia.

Wigilijne potrawy to również pierniki i makowiec. Pierniki symbolizują powodzenie i dobrobyt. Gdy w pierniku znajdują się kawałki śliwek, wówczas kto zje ciasto, ten przysporzy sobie sił witalnych. Z kolei makowiec to ciasto jest niejako łącznikiem świata żywych i zmarłych, a to za sprawą maku. Mak to też symbol urodzaju. 

Czytaj także: Polskie tradycje wigilijne – jak to wyglądało dawniej?

wir.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023