O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-12-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Wędzarnia – najczęściej popełniane błędy wędzarnicze

Wędzarnia

Wędzarnia coraz częściej występuje w przydomowych ogródkach. Jednakże ze względu na fakt powstawania w czasie procesu wędzenia niebezpiecznego WWA należy przestrzegać podstawowych zasad wędzarniczych. Wskazówki te zostały zamieszczone w poniższym artykule, dlatego przed przystąpieniem do budowy wędzarni warto się z nimi zapoznać.

Wędzarnia, a idealne drewno

W procesie produkcji wędzenia tradycyjnego można zauważyć wiele nieprawidłowości, przed którymi warto uchronić następnych wędzarzy. Najczęściej popełnianym błędem, zwłaszcza u osób, które spieszą się z uzyskaniem swoich pierwszych wędzarniczych wyrobów jest używanie mokrego, nie wysuszonego drewna. Spalaniu ulegają wyłącznie suche elementy drewna, natomiast duża ilość energii zużywana jest na osuszenie wilgotnego wnętrza pieńków. Niektórzy uważają, że wędzarnia z unoszącym się dużym dymem z mokrego drzewa szybciej uwędzi produkty, niestety to para z osuszanego drewna. Pozwoli to jedynie uparować, a nie uwędzić produkty. Najlepszym drewnem do wędzarni jest to sezonowane w przewiewnym miejscu przez kilka miesięcy. Pozwoli to uzyskać suchy, gorący dym, który nada aromatycznego posmaku jedzeniu. Najlepszym drewnem, do suszenia i początkowych faz jest drewno olchy. Nadaje intensywny aromat i smak potrawą. Natomiast na końcowy proces wędzenia najlepiej wybrać dąb, buk lub grab.wedzarnia

Wędzarnia, a idealny produkt

Jedzenie, które chcemy uwędzić powinno być wystarczająco wysuszone, gdyż krople wody uniemożliwiają przedostanie się dymu przez pierwszą suchą powierzchnie i tworzy to niedowędzone plamki. Ponadto na wilgotnej powierzchni bardzo trudno osadza się dym. W powyższej sytuacji wędzarnia jest przez prawie kilkukrotnie dłuższy czas zajmowana. Temperaturę w wędzarni należy podnieść dopiero wówczas, jeżeli przy dotyku produkt nie będzie wyczuwalna wilgoć. Suszenie polega na utrzymaniu temperatury w palenisku na minimalnym poziomie i maksymalnie zwiększonym wylocie dymu i wilgoci.

Czytaj także: CIT problematyczny – kto płaci, a kto tylko "trochę"?

Wędzarnia, a wysokość temperatury paleniska

Wędzarnia to również problemy związane ze zbyt wysoką temperaturą w palenisku. Wynika to często ze zbyt wąskiego kanału między paleniskiem, a komorą wędzarni. Wysokie temperatury w wędzarni wpływają na powstanie dużych ilości WWA, które osiadają na wędzonkach zwiększając ich szkodliwość zdrowotną. Należy pamiętać, że nie wolno przekroczyć temperatury o wysokości 400 oC. Do utrzymania odpowiedniej temperatury nie należy używać drzewa ciętego przy użyci olejowanych piły elektrycznej, gdyż spalając się wydzielają jeszcze większe ilości WWA.

Cdr/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023