O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-05-2019

Autor: Maks Webber

W poszukiwaniu własnej tożsamości regionalnej – XXIII Festiwal Młodzieży Szkolnej

W poszukiwaniu własnej tożsamości regionalnej – XXIII Festiwal Młodzieży Szkolnej

Pod hasłem ,,Nie świeci garnki lepią’’ Związek Młodzieży Wiejskiej organizuje XXXIII Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej , który w tym roku odbędzie się w dniach 25 – 29 czerwca w miejscowości Sława w województwie lubuskim. Wśród kategorii konkursowych znalazły się: tańce ludowe, tańce narodowe, konferansjerka, śpiew, wianki z krepiny, małe formy teatralne, muzyka ludowa, taniec współczesny oraz konkurs niespodzianka.

 

Głównym celem Festiwalu, jak podkreślają organizatorzy jest tworzenie więzi wspólnotowej młodego pokolenia Polaków w oparciu o wartości kultury narodowej oraz ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej poprzez rozwój tożsamości regionalnej. Ponadto penetracja zjawisk kulturowych oraz poszukiwanie indywidualności twórczych, osobowości artystycznych w środowisku młodzieży wiejskiej i małych miast oraz  zachęcenie młodzieży do poznania i ochrony regionalnego oraz narodowego dziedzictwa , aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu kulturalnym wspólnoty lokalnej, regionu  oraz kreatywnego działania w kształtowaniu własnego środowiska i krajobrazu kulturowego.

 

W festiwalu może uczestniczyć wyłącznie młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wyjątek od powyższej reguły stanowią osoby wchodzące w skład kapeli, akompaniatorzy oraz osoby, których udział w prezentacji zgodnie z tradycją jest niezbędny.

 

„Podczas corocznych spotkań  ludzie młodzi z całego kraju przedstawiają prezentacje o treściach przybliżających atmosferę tradycyjnej wsi z jej specyficzną kulturą związaną z życiem codziennym i świętowaniem. Ten kierunek prac pozwala zarówno młodzieży, jak i oglądającym poznać własne korzenie, zachować swoją tożsamość i utrzymać pamięć o spuściźnie swoich ojców. Festiwal spełnia również ważną funkcję edukacyjną. Prezentacje przygotowane przez zespoły są ciekawymi spektaklami nie nużącymi widza”

 

 – informuje ZMW.

 

Ponadto podczas warsztatów młodzi ludzie z całego kraju mają możliwość nie tylko zdobyć atrakcyjne nagrody oraz dyplomy przyznawane dla zespołów zgodnie z hierarchią zajętych miejsc w części przeglądowej, ale również lepiej poznać i zrozumieć kulturę innych regionów polski, a nawet innych krajów oraz nawiązać cenne kontakty.

 

 

Maks Weber

fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023