O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-02-2015

Autor: Aleksandra Lipiec

W Afryce ludzie uprawiali pszenicę i jęczmień już 7000 lat temu

Brak grafiki

Archeolodzy badający dwa neolityczne cmentarzyska w Afryce odkryli pozostałości osadów pochodzenia roślinnego wśród przedmiotów grobowych i na zębach zmarłych – informuje serwis internetowy Past Horizons...

Archeolodzy badający dwa neolityczne cmentarzyska w Afryce odkryli pozostałości osadów pochodzenia roślinnego wśród przedmiotów grobowych i na zębach zmarłych – informuje serwis internetowy Past Horizons.

Naukowcy badający groby sprzed 7000 lat w Nubii i środkowym Sudanie ustalili, że odkryte osady pochodzą z pszenicy i jęczmienia, co wskazuje, że uprawą tych zbóż ludzie zajmowali się w tym rejonie ok. 500 lat wcześniej, niż dotychczas sądzono.

Jak poinformował dr Welmoed Out z niemieckiego Uniwersytetu Christiana-Albrechta w Kilonii, wyniki badań prowadzonych przez jego zespół we współpracy z prof. Markiem Madellą dowodzą, że 7000 lat temu w dolinie Nilu ludzie zajmowali się nie tylko wykorzystywaniem dzikiej flory i fauny, ale też uprawiali pszenicę i jęczmień.

Uprawa tych zbóż rozpoczęła się ok. 10 500 lat temu w rejonie Mezopotamii i Bliskiego Wschodu, a następnie rozprzestrzeniła się na obszarach Środkowej i Południowej Azji, a także w Europie i Afryce Północnej.

Według dr W. Outa, urozmaicenie diety ludzi żyjących 7000 lat temu w dolinie Nilu było znacznie większe, niż dotychczas przypuszczali naukowcy.

Odkrycie śladów tych zbóż wśród szczątków zmarłych wskazuje też, że umieszczanie ziaren pszenicy i jęczmienia wśród darów grobowych mogło mieć specjalne, symboliczne znaczenie.

Wiek znalezisk ustalono metodą datowania radiowęglowego, zaś rodzaj zbóż rozpoznano dzięki zastosowaniu w badaniach specjalnego mikroskopu optycznego oraz obecności w próbkach mineralnych cząstek roślinnych, tzw. fitolitów – krzemionkowych tworów powstających w komórkach roślinnych.

Fitolity zachowują się jako skamieniałości i pozwalają na rozpoznanie gatunku rośliny nawet wtedy, gdy jej inne części uległy rozpadowi i są niewidoczne pod mikroskopem.

źródło: PAP, fot,: MF

swiatrolnika.info 2023