O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Użytki zielone trwałe – czy wiesz jak w prawidłowy sposób nimi zarządzać?

Użytki zielone

Użytki zielone to grunty przeznaczone pod uprawę traw i/lub innych upraw zielnych naturalnych (samosiewnych) lub tych, które powstały na skutek działalności rolniczej, niewłączonych do płodozmianu przez minimum pięć lat lub dłużej.

Użytki zielone w państwach Unii Europejskiej

Państwa należące do Unii Europejskiej zobligowane są do utrzymania odpowiedniego stosunku ilości łąk i pastwisk do całkowitego obszaru rolnego. Użytki zielone nie powinny ulegać zmniejszeniu ze szkodą dla gruntu użytkowanego o więcej niż 10% w stosunku do obszaru rolnego. Zapewnienie powyższych zobowiązań wymaga szeregu działań.

Użytki zielone, a zmiana sposobu ich użytkowania

W sytuacji, w której w danym roku użytki zielone zmaleją w stosunku do wielkości powierzchni rolnej o więcej niż 5% – „zmiana sposobu użytkowania trwałych użytków zielonych lub ich części, zadeklarowanych przez rolnika w danym roku we wniosku o przyznanie płatności obszarowych, wymaga zgody kierownika biura powiatowego Agencji” – podaje ARiMR. Wniosek o udzielenie zgody powinno złożyć się nie później niż na 30 dni przed planowaną zmianą sposobu użytkowania łąk i pastwisk.

Stare traktory miały swoje zalety. Który stary ursus był najlepszy?

Brak zgody na zmianę sposobu użytkowania, a użytki zielone

Zgoda może zostać nieudzielona w przypadku, Uzytki zielonew którym w danym roku z danych zgromadzonych w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności wynika, że stosunek w odniesieniu do wskaźnika referencyjnego zmalał o więcej niż 8%. Wskaźnik referencyjny świadczy o stosunku użytków zielonych do całkowitego obszaru rolnego. Jeżeli natomiast w danym roku „stosunek wielkości powierzchni trwałych użytków zielonych, do wielkości powierzchni całkowitego obszaru rolnego, w odniesieniu do wskaźnika referencyjnego zmalał o więcej niż 8%, rolnik posiadający grunty przekształcone z trwałych użytków zielonych jest obowiązany do ich przekształcenia, do dnia 15 maja roku następnego.” – zawiadamia ARiMR.

Użytki zielone – zgoda na zmianę sposobu ich użytkowania

„Zgoda Kierownika Biura Powiatowego na zmianę sposobu użytkowania trwałych użytków zielonych lub ich części wymagana jest w przypadku, gdy w danym roku stosunek wielkości powierzchni trwałych użytków zielonych do wielkości powierzchni całkowitego obszaru rolnego, w odniesieniu do wskaźnika referencyjnego z roku 2005 zmaleje o więcej niż 5%. Dopiero w takiej sytuacji rolnicy, którzy chcą dokonać zmiany sposobu użytkowania trwałych użytków zielonych zobowiązani są do złożenia wniosku o wyrażenie zgody na zmianę sposobu użytkowania do kierownika biura powiatowego Agencji.

Występują jednak przypadki, iż rolnicy, nie mając takiego obowiązku – składają wnioski o wyrażanie zgody na zmianę sposobu użytkowania trwałych użytków zielonych w inne użytkowanie. Wówczas, obsługa takich wniosków, powinna kończyć się wydaniem decyzji dla rolnika o umorzeniu postępowania jako bezprzedmiotowego.” – podaje ARiMR.

arimr.gov.pl/fot.pixabay/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023