O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-05-2019

Autor: Maks Webber

Ułatwienia w obrocie ziemią

Ułatwienia w obrocie ziemią

W trakcie ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli zaproponowane przez rząd przepisy łagodzące ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi.
Teraz, po nowelizacji ustawy o obrocie nieruchomościami rolnymi więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne. Dotyczy to nieruchomości rolnych, zwłaszcza gruntów o powierzchni do 1 ha oraz położonych w granicach administracyjnych miast.


Dotychczas działki te mimo, że nie leżały w kręgu zainteresowań rolników i nie były wykorzystywane do celów produkcji rolnej nie mogły być przedmiotem obrotu, a właściciele takich nieruchomości nie mogli swobodnie nimi dysponować co prowadziło do znacznej utraty ich wartości.

 

,,Zmian w nowelizacji ustawy jest wiele, a najważniejsza dotyczy uwolnienia obrotu ziemią rolną. Teraz jest to 30 arów. Po wejściu w życie tych przepisów, będzie to do jednego hektara .Oznacza to, że rolnicy będą mogli swobodnie sprzedawać działki i grunty, których powierzchnia będzie mniejsza niż jeden hektar. Będą mogli pozbyć się działek mało atrakcyjnych, z budynkami, których nie wykorzystują. Z sygnałów, jakie do mnie docierały, wiem, że często takie działki miały około 70 arów. Obowiązujące 30 arów generowało spore utrudnienia związane ze sprzedażą. Ta zmiana będzie również pozwalała mieszkańcom miast zakupić tereny lub grunty z budynkami, które mają powierzchnię większą niż 30 arów, osiedlać się na wsiach, bądź tworzyć miejsca rekreacji Ponadto zmiany wprowadzą ułatwienie dla osób, które pracują zawodowo (opłacają składki ZUS), a mają gospodarstwa i chcą je rozwijać’’

 


– mówi Michał Cieślak,szef partii Porozumienie w Świętokrzyskim, członek klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

 

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw rozszerza katalog przypadków, w których nie będą stosowane przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Chodzi tu przede wszystkim o nieruchomości rolne położone w granicach administracyjnych miast, w których grunty oznaczone w ewidencji gruntów i budynków, jako tereny pod stawami rybnymi, stanowią co najmniej 70 proc. powierzchni nieruchomości, nabyte z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP), jako tzw. „ogródki przydomowe”.

 

Dzięki nowym rozwiązaniom – nie mając statusu rolnika indywidualnego – można będzie nabyć nieruchomość rolną między innymi o powierzchni mniejszej niż 1 ha,w postępowaniu egzekucyjnym i upadłościowym, w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku, w wyniku podziału, przekształcenia bądź łączenia spółek prawa handlowego.

 

W tych przypadkach nie będzie już potrzebna zgoda Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na nabycie nieruchomości rolnej.
Istotna zmiana dotyczy skrócenia z 10 do 5 lat okresu przez który nabywca nieruchomości rolnej musi prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabywana nieruchomość, nabyta nieruchomość nie może być sprzedana, ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

 

Zgodnie nowymi przepisami zgoda na sprzedaż lub oddanie w posiadanie nabytej nieruchomości rolnej przed upływem 5 lat od jej nabycia będzie wydawana przez Dyrektora Generalnego KOWR w formie decyzji administracyjnej, a nie – jak do tej pory – przez sąd.


Zgodnie z oczekiwaniami rolników, rozszerzono również katalog osób bliskich – w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – o rodzeństwo rodziców oraz pasierbów.


Umożliwiono nabywanie nieruchomości rolnych za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR przez uczelnie na cele dydaktyczne oraz państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne.

 

W noweli określono także wymagania, jakie powinien spełniać wniosek o wyrażenie zgody przez Dyrektora Generalnego KOWR na nabycie nieruchomości rolnej. Wskazano także dokumenty, jakie należy dołączyć do wniosku.

 

Teraz dowodem potwierdzającym osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego będzie pisemne oświadczenie prowadzącego to gospodarstwo (zrezygnowano z wymogu poświadczenia przez wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta).

 

 

Maks Weber

fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023