O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-09-2014

Autor: Świat Rolnika

Trwa sezon na grzyby.

Brak grafiki

Polacy chętnie wyruszają do lasu na grzybobranie, a jest co zbierać : borowiki, koźlaki, rydze- każde o swoistych walorach zapachowych i smakowych. Nie mają one jednak zbyt wiele wartości odżywczych...

Trwa sezon na grzyby.

Polacy chętnie wyruszają do lasu na grzybobranie, a jest co zbierać : borowiki, koźlaki, rydze- każde o swoistych walorach zapachowych i smakowych. Nie mają one jednak zbyt wiele wartości odżywczych.

Aby zbierać grzyby, trzeba znać się na ich odmianach, aby uniknąć niebezpiecznych zatruć. Jeśli ktoś słabo się na nich zna, powinien omijać grzyby blaszkowe. Należy pamiętać także o tym, że grzyby są ciężkostrawne , dlatego powinno się je stosować głównie jako dodatek do potraw oraz unikać spożywania wieczorem. Nigdy nie łączymy grzybów z alkoholem, gdyż wtedy są wyjątkowo ciężkostrawne.

Grzyby można przyrządzać na wiele sposobów. Do smażenia najbardziej nadają się pieczarki, borowiki, rydze oraz boczniaki. Można je także panierować podobnie jak kotlety schabowe. Dusić możemy każdy rodzaj grzybów, dodając w zależności od upodobań dodatki takie jak cebula, czosnek czy koperek. Do pieczenia nadają się duże okazy, takie jak rydze czy pieczarki. Przed pieczeniem, dobrze jest je posmarować cienką warstwą oleju oraz dodać trochę ziół. Pyszne są także zupy z grzybów np. gąsek z dodatkiem makaronu. Grzyby możemy podawać z rozmaitymi dodatkami np. z ryżem , kaszą lub jajkami.

Przy zbieraniu grzybów, ich przechowywaniu i przyrządzaniu należy być bardzo ostrożnym, gdyż w Polsce dochodzi do dużej liczby zatruć. Najczęściej są one spowodowane spożyciem rodzajów trujących.Wystarczy jeden kapelusz muchomora sromotnikowego aby zabić dorosłego człowieka. Wśród grzybów, które pod kapeluszem mają gąbkę, praktycznie nie ma śmiertelnie niebezpiecznych. Jednak do ciężkich zatruć, dochodzi także po spożyciu grzybów jadalnych, ale przechowywanych, zepsutych lub podanych wrażliwym osobom, nietolerującym ciężkostrawne potrawy. Dużym mitem jest to, że zatruć można się tylko grzybami świeżymi. Nie jest to prawdą. Nawet wielokrotne gotowanie nie zabija toksyn groźnych dla zdrowia człowieka.

Aby uniknąć zatrucia, musimy zbierać przede wszystkim tylko te grzyby, które dobrze znamy. Najbezpieczniejsze jest zbieranie grzybów bez blaszek oraz unikanie zbierania małych grzybów, jeszcze niewykształconych. Należy także unikać grzybów przerośniętych oraz nadgniłych. Znalezione grzyby, zbierajmy do wiklinowych koszyków, zrezygnujmy z plastikowych siatek, gdyż nawet grzyby jadalne, zaparzone mogą uwalniać toksyny.

Życzymy przyjemnego grzybobrania, smacznych potraw, a przede wszystkim rozwagi i zdrowego rozsądku przy decyzji, które z nich zagoszczą na naszych stołach.

swiatrolnika.info 2023