O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-03-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

Transport cierpiących zwierząt zakazany

Transport cierpiących zwierząt zakazany


Kara pozbawienia wolności do lat 3 za nielegalny przewóz bydła.


W całym kraju został zaostrzony nadzór nad transportem zwierząt. To wynik ujawnienia procederu nielegalnego przewozu bydła niezdolnego do transportu.

 


,,Rozporządzenia Rady Europy mówią, że przewożone mogą być tylko zwierzęta zdolne do transportu. Zwierzęta chore, ranne lub w złej kondycji, uznawane są za niezdolne do transportu, w szczególności, gdy nie mogą się samodzielnie poruszać bez bólu lub pomocy. Transport tych zwierząt powodujący cierpienie i stres podlega karze pozbawienia wolności’’

 


– informuje Inspekcja Weterynaryjna.


Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady (WE) NR 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań, przewożone mogą być jedynie zwierzęta zdolne do transportu. Przepis zawarty w pkt 2 rozdziału I, załącznika 1 ww. rozporządzenia wskazuje, że zwierzęta ranne, chore lub w złej kondycji uznawane są za niezdolne do transportu w szczególności, gdy nie mogą się samodzielnie poruszać bez bólu lub nie mogą poruszać się bez pomocy. Ponadto, należy zauważyć, że zwierzęta, które nie mogą poruszać się samodzielnie musiały by zostać wciągnięte do samochodu, co jest niezgodne z pkt 1.8 rozdziału III zał. 1 ww. rozporządzenia.
Przepisy te  powodują , że niemożliwy jest zgodny z prawem przewóz zwierzęcia pourazowego (tj. rannego, ze złamaną kończyną itp.). Takie zwierzę powinno zostać poddane ubojowi z konieczności w gospodarstwie i dopiero tusza zwierzęcia powinna zostać przetransportowana do rzeźni.

 


Należy pamiętać, że transport zwierząt w sposób powodujący zbędne cierpienie i stres jest uznawany za znęcanie się nad zwierzętami i jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, na podstawie art. 35 ust. la ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 122).

 


Maks Weber

fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023