O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Tkanka tłuszczowa myszy może być redukowana poprzez usunięcie genu

Tkanka tłuszczowa

Naukowcy University of Western Ontario w Kanadzie odkryli jak sprawić, by tkanka tłuszczowa w organizmie myszy zmniejszyła się.

Usunięcie genu PANX3 u samców myszy powoduje zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej na rzecz tkanki mięśniowej. Podobny rezultat dają regularne treningi – informują naukowcy z University of Western Ontario w Kanadzie. Samce, którym usunięto PANX3, osiągały bez ćwiczeń taki sam stosunek tkanki tłuszczowej do mięśniowej, co te, które regularnie ćwiczyły. Badacze podkreślają jednak, że bez zbilansowanej diety interwencja genetyczna nie przyniesie pożądanych rezultatów. Ich wnioski ukazały się w „International Journal of Obesity” (DOI: 10.1038/s41366-021-01037-4).

Tkanka tłuszczowa zredukowana poprzez usunięcie genu

Badacze pracują już nad lekiem blokującym gen PANX3 u ludzi, który pomógłby w walce z otyłością. Gen ten jest jednym z trzech genów PANX, które kodują białka tworzące kanały wspomagające komunikację międzykomórkową. Jego ekspresja jest bardzo silna w komórkach tkanki tłuszczowej.

Naukowcy usunęli PANX3 z zarodków myszy. W porównaniu z kontrolną grupą gryzoni myszy, u tych w wieku dorosłym zmniejszyła się tkanka tłuszczowa (średnio o 46 proc.) oraz bardziej rozbudowaną tkankę mięśniową. Rezultat ten zaobserwowano jednak tylko u samców (naukowcy wciąż badają, dlaczego usunięcie genu nie zadziałało w ten sam sposób na samice).

Samce, którym usunięto PANX3, osiągały bez ćwiczeń taki sam stosunek tkanki tłuszczowej do mięśniowej, co te, które regularnie ćwiczyły. Dodatkowo w ich trzewnej tkance tłuszczowej występował znacznie mniejszy poziom stanu zapalnego.

Dieta ważnym elementem badania

Badacze podkreślają jednak, tkanka tłuszczoważe bez zbilansowanej diety interwencja genetyczna nie przyniesie pożądanych rezultatów. Gdy myszom bez genu PANX3 podawano pokarm o wysokiej zawartości tłuszczu, wcześniej zaobserwowane korzyści stawały się niewidoczne.

Naukowcy zauważają, że tkanka tłuszczowa u gryzoni odkładała się w podobny sposób, gdy myszy były karmione niezdrową żywnością.

„Dieta i aktywność fizyczna wpływają na ekspresję genu PANX3. W grupie gryzoni, których nie pozbawiono tego genu zauważyliśmy, że jego ekspresja w tkance tłuszczowej była silniejsza po zastosowaniu niezdrowej diety, a słabsza po treningu” – piszą autorzy.

„Być może dalsze badania nad rolą genu PANX3 pomogą dowiedzieć się, dlaczego niektórzy z nas są bardziej podatni na przybieranie na wadze niż inni, a także w jaki sposób mutacje genetyczne mogą wpływać na większą tendencję do odkładania się tłuszczu” – dodają.

Czytaj też: Tłuszcz mleczny – badania wykazały, że jest korzystny dla zdrowia

 PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023