O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-05-2019

Autor: Świat Rolnika

Sztuczne mokradła ratunkiem środowiska naturalnego

Sztuczne mokradła ratunkiem środowiska naturalnego

W fermach hodowlanych dużym problemem jest odpływ wód pochodzących z opadów, ulegających zanieczyszczeniu związkami azotu i fosforu, których obecności na terenie fermy nie udaje się zwykle uniknąć. Powoduje to zanieczyszczenie otoczenia, a w szczególności wód powierzchniowych i gruntowych w okolicy gospodarstwa.


Sztuczne mokradło to bardzo uproszczona nazwa nowatorskiego projektu oczyszczalni roślinnej.


Na podstawie długotrwałej obserwacji naukowcy z państwowego Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach opracowali innowacyjny projekt oczyszczalni roślinnej, nazwanej sztucznym mokradłem. Zauważono bowiem, że naturalne mokradła mają duże zdolności wchłaniania różnego rodzaju pierwiastków oraz związków biologicznych, zarówno pochodzenia naturalnego, jak i antropogenicznego. Sztuczne mokradła spełniają dodatkowe funkcje: poprawiają retencyjność zlewni oraz zwiększają bioróżnorodność i zróżnicowanie krajobrazu.


W mokradle takim rośliny pobierają duże ilości wody, co zmniejsza objętość spływów. Następuje w nim sedymentacja cząstek stałych wraz ze związkami fosforu oraz przejmowanie związków azotu i metali ciężkich przez rośliny. Następuje tu rozkład substancji organicznych, a mikroflora bagienna niszczy skutecznie mikroorganizmy chorobotwórcze zawarte w odciekach z fermy.


Pierwsze, prototypowe sztuczne mokradło można już oglądać w instytucie badawczym w Falentach. Oczyszcza ono wody deszczowe spływające rowem odwadniającym z podwórza Zakładu Doświadczalnego, gdzie przebywa 160 sztuk bydła. Składa się ono z dwóch połączonych ze sobą zbiorników o powierzchni 30 m2. Dna zbiorników wyłożono kolejno piaskiem, siatką przeciw gryzoniom, folią, gruntem rodzimym i żwirem. Brzegi zbiorników oraz kanały wlotowy i wylotowy obsypano tłuczniem. Głębszy zbiornik pełni funkcję osadnika zatrzymującego cząstki stałe wraz z nierozpuszczalnymi związkami. W drugim, płytszym zbiorniku zostały posadzone rośliny wodne o działaniu oczyszczającym, odporne na zmiany poziomu wody i temperatury: sit rozpierzchły, oczeret jeziorny, jeżogłówka gałęzista, kosaciec żółty, turzyca brzegowa i manna mielec.


Sztuczne mokradła to skuteczny i tani sposób zapobiegający degradacji środowiska naturalnego. Oprócz ferm hodowlanych mogą być one z powodzeniem stosowane do oczyszczania spływów deszczowych z dróg, parkingów czy dachów budynków.

 

materiał: itep.edu.pl
fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023