O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-11-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Szkoły rolnicze – jak kształci się przyszłych przedstawicieli branż zawodowych?

Szkoły rolnicze

Szkoły rolnicze prowadzone są pod egida Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie w naszym kraju występują 54 placówki szkół branżowych. Oferują one nie tylko teoretyczne kształcenie, ale także liczne aktywności pozalekcyjne, w tym zagraniczne staże, praktyki i kursy zawodowe. Dla uczniów z innych miast zapewnione jest również zakwaterowanie i opieka w internatach.

Szkoły rolnicze – podstawa prawna ich działania

Obecnie na terenie całego naszego kraju prowadzone są 54 zespoły szkół rolniczych w oparciu o art. 8 ust 7 pkt 1 ustawy, z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Pieczę nad tymi zespołami sprawuje również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 316 z późn. zm.) określa listę zawodów zgodnie, z którą uczniowie mogą być kształceni w następujących zawodach:szkoly rolnicze 2020 2

1. cukiernik
2. jeździec
3. kucharz
4. mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych
5. ogrodnik
6. operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego
7. piekarz
8. przetwórca ryb
9. pszczelarz
10. rolnik
11. rybak śródlądowy
12. przetwórca mięsa
13. technik agrobiznesu
14. technik architektury krajobrazu
15. technik hodowca koni
16. technik inżynierii środowiska i melioracji
17. technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
18. technik ogrodnik
19. technik przetwórstwa mleczarskiego
20. technik pszczelarz
21. technik rolnik
22. technik rybactwa śródlądowego
23. technik technologii żywności
24. technik turystyki na obszarach wiejskich
25. technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
26. technik weterynarii
27. technik żywienia i usług gastronomicznych

Jednakże szkoły rolnicze to nie tylko czysto teoretyczna nauka, ale również szeroki wachlarz dodatkowych aktywności, m.in.: kurs prawa jazdy, praktyki zawodowe, kursy zawodowe oraz międzynarodowe staże. Zespoły te zapewniają ponadto zakwaterowanie dla uczniów w internatach.

Czytaj także: Piątka dla zwierząt znów w Sejmie? Hecht: nie stać nas na zrezygnowanie z eksportu czegokolwiek

Szkoły rolnicze współcześnie

Dyrektorzy szkół rolniczych udoskonalają swoje placówki, ponieważ są świadomi faktu, że specyfika ich zespołu poza teoretycznym kształceniem wymaga ciągłych praktyk podążających za zmieniającym i rozwijającym się światem danej branży. Szkoły rolnicze cieszą się dużym powodzeniem w corocznych rekrutacjach, a najchętniej wybieranym kierunkiem są technik rolnik, technik agrobiznesu oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, który łączy w sobie nowoczesność i tradycję przekładając to na indywidualne możliwości danego gospodarstwa. Uczniowie szkół rolniczych w swoich planach zajęć poza klasycznymi przedmiotami posiadają również przedmioty zawodowe, które zakończone są egzaminami. Dzięki temu kończąc edukację zyskują nie tylko wykształcenie ogólne, ale także zawodowe umożliwiające im przystąpienie do pracy zgodnie z wybraną wcześniej dziedziną.

Wykaz szkół rolniczych znaleźć można pod następującym linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wykaz-szkol-rolniczych

Źródło: gov.pl/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023