O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Szałamacha: Tarcza antyinflacyjna zbije w styczniu inflację o 1-1,5 pkt proc.

tarcza antyinflacyjna

Tarcza antyinflacyjna, w tym obniżka akcyzy na paliwa, zbije w styczniu inflację o 1-1,5 pkt proc. – powiedział w poniedziałek członek zarządu NBP Paweł Szałamacha.

Ocenił, że reakcja rządu w odniesieniu do nośników energii była "adekwatna i na czas". Paweł Szałamacha zwrócił uwagę, że NBP zaczął normalizować politykę pieniężną: zawieszono skup aktywów i były już trzy podwyżki stóp procentowych. W ramach ogłoszonej tarczy na pięć miesięcy (20 grudnia 2021-20 maja 2022 r.) wysokość akcyzy na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, a od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej

Tarcza antyinflacyjna wprowadza obniżkę akcyzy

Od poniedziałku, 20 grudnia tarcza antyinflacyjna wprowadza obniżoną akcyzę na paliwa. Od 1 stycznia nastąpi też obniżka akcyzy na prąd i zwolnienie sprzedaży detalicznej paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

W Programie Trzecim Polskiego Radia Szałamacha ocenił, że reakcja rządu w odniesieniu do nośników energii była "adekwatna i na czas". "My importujemy dwie trzecie gazu, prawie całą ropę naftową także importujemy. Nie mamy wpływu na to (na ceny). Mimo to, rząd rezygnuje z tych dochodów podatkowych, które mógłby pobrać i rzuca wszystkie zasoby po to, by zbić ścieżkę inflacji" – powiedział.

NBP normalizuje politykę pieniężną

Jak dodał, tarcza antyinflacyjna, tarcza antyinflacyjna która wprowadziła m.in. obniżkę akcyzy na paliwa zbije w styczniu inflację o 1-1,5 pkt proc. "Ta ścieżka zostanie zahamowana" – twierdził.

"Inflacja trochę się bierze z twardych liczb i trochę z psychologii, z oczekiwań inflacyjnych. W momencie, gdy panuje przekonanie, że inflacja się utrwali na poziomie 6, 7, 8 proc., to wszyscy mówią: muszę zaokrąglać ceny, bo przecież jest inflacja" – podkreślił Szałamacha.

Zwrócił uwagę, że NBP zaczął normalizować politykę pieniężną: zawieszono skup aktywów i były już trzy podwyżki stóp procentowych.

Przypomnijmy, że w ramach ogłoszonej tzw. tarczy antyinflacyjnej na pięć miesięcy (20 grudnia 2021-20 maja 2022 r.) wysokość akcyzy na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, a od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Na trzy miesiące (styczeń-marzec 2022) stawka VAT na gaz zostanie obniżona do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.). Ponadto gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy na energię elektryczną, a dla pozostałych odbiorców akcyza zostanie obniżona do minimum UE. Na trzy miesiące (styczeń-marzec 2022) stawka VAT na energię elektryczną zostanie obniżona do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.).

Czytaj też: KPRM: Tarcza antyinflacyjna to koszt ok. 10 mld zł

 PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023