O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-12-2021

Autor: Monika Faber

Sylwester – pożegnanie starego i powitanie nowego roku

Sylwester

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Jest to dzień poprzedzający Nowy Rok – 31 grudnia kiedy to świętuje się koniec starego roku i początek nowego.

W wielu krajach na całym świecie Sylwester obchodzony jest na wieczornych imprezach, na których wiele osób tańczy, je, pije i ogląda lub odpala fajerwerki. W Polsce obrzędy świętowania sylwestrowego rozpoczęły się dopiero w XIX wieku. Przybyły one do nas z Europy Zachodniej. Początkowo Sylwestra świętowały jedynie bogatsze warstwy społeczeństwa. Arystokracja witała nowy rok toastem Tokaja – białego, deserowego wina pochodzącego z Węgier. Ziemianie z kolei polowali, strzelali z batów na szczęście, składali życzenia i ucztowali w gronie rodziny.

Sylwester związany z mitem o smoku

Zwyczaj hucznego świętowania sylwestra ma długą historię. Związany jest on z dawnym mitem o laterańskim smoku. Jak mówi stara opowieść, grecka wróżka Sybilla przepowiedziała, że w roku 1000 zakończy się końcem świata. Proroctwo to miało dokonać się za sprawą smoka Lewiatana. Wśród ludności krążyła historia o tym, jak w 317 roku papież Sylwester I uwięził bestię w lochach Watykanu.

Mieszkańcy byli więc przekonani, że obecny papież Sylwester II będzie tym, który uwolni smoka. Ten zaś zniszczy wszystko, co stanie mu na drodze. Warto wspomnieć, że w tamtych czasach Sybille cieszyły się poważaniem, a ludność naprawdę wierzyła w ich wizje przyszłości.

Ostatniej nocy 999 roku wszyscy czekali na zagładę świata. Kiedy jednak zegar wybił północ, a smok nie pojawił się, zapanowała powszechna radość. Mieszkańcy wpadli w euforię, zaczęli tańczyć i śpiewać.

Wszyscy wybiegli na ulice, ciesząc się z ocalenia i nadejścia nowego roku. To właśnie tej nocy papież Sylwester II udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – „Miastu i Światu”. 31 grudnia stał się dniem św. Sylwestra ze względu na tę wyjątkową okoliczność.

Początki świętowania Sylwestra w Polsce

W Polsce obrzędy świętowania sylwestrowego sylwester rozpoczęły się dopiero w XIX wieku. Przybyły one do nas z Europy Zachodniej. Początkowo Sylwestra świętowały jedynie bogatsze warstwy społeczeństwa.

Arystokracja witała nowy rok toastem Tokaja – białego, deserowego wina pochodzącego z Węgier. Ziemianie z kolei polowali, strzelali z batów na szczęście, składali życzenia i ucztowali w gronie rodziny.

Większość z dawnych tradycji poszła w niepamięć a wróżby i polowania zastąpiono kolorowymi fajerwerkami. Zamiast Tokaja, dzisiaj pije się szampana. Jednak bez względu na upływ czasu Sylwester wciąż pozostaje nocą tańców i szalonej zabawy.

Dobra zabawa zależy też od tego, jak bardzo uszczupli się nasz portfel. Jednak w tym roku Polacy nie mają zamiaru się ograniczać. Z badania przeprowadzonego na zlecenie ZBP wynika, że statystyczny Polak planuje wydać na święta prawie 1415 zł.

Święty Sylwester

Sylwester I urodził się w 2. poł. III wieku, a zmarł 31 grudnia 335. Był 33. papieżem w okresie od 31 stycznia 314 do 31 grudnia 335, Urodził się w Rzymiei i był synem Rufina – kapłana, który w czasie prześladowań dioklecjańskich przechowywał księgi liturgiczne i Pismo Święte należące do Kościoła w Rzymie lub (według innych relacji) po wczesnej śmierci ojca, jego matka Justa oddała go na wychowanie do pewnego uczonego i cnotliwego kapłana. Młodzieniec posiadł „mądrości książkowe” i „cnotliwe usposobienie”. Spowodowały one, iż ze szczególną miłością odnosił się do wędrujących pielgrzymów. Przyjmował ich do swego domu i otaczał wszechstronną opieką.

W wieku trzydziestu lat został wyświęcony na diakona, a następnie prezbitera. Cieszył się powszechnym szacunkiem i w 314 roku został wybrany papieżem. Dokonał uroczystej konsekracji bazylik św. Piotra na Watykanie i św. Jana na Lateranie. Zmarł w Rzymie i został pochowany w katakumbach Pryscylli przy Via Salaria. W VII wieku wybudowano tam bazylikę ku jego czci, a obecnie część relikwii świętego znajduje się w kościele parafialnym w Nonantola.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 31 grudnia. Cerkiew prawosławna wspomina świętego 2/15 stycznia, tj. 15 stycznia według kalendarza gregoriańskiego. Jego imię związane jest z Orderem Świętego Sylwestra oraz nocą sylwestrową.

Czytaj też: Świąteczna choinka. Wybór odpowiedniego drzewka na święta

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023