O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-11-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Święto Niepodległości – świadectwo niezłomnego patriotyzmu

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości nieprzerwanie od 102 lat stanowi świadectwo wielkiego zwycięstwa Polski. Mimo przeciwności, tradycje uroczystego obchodzenia 11 listopada są niemiernie ważne dla Polaków. To niezachwiany symbol patriotyzmu, który wciąż przypomina o odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

Święto Niepodległości – nie zawsze można było obchodzić je z należytą uroczystością

Święto Niepodległości i tradycje związane z jego obchodami nie zawsze miały wymiar, jaki znany jest nam obecnie. W początkowym okresie, jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej obchody miały charakter wojskowy, a data była ruchoma – przypadała w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W pierwszym roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, czyli w 1919, ze względu na ciągłe walki o granice Ojczyzny, niemożliwym było uświetnienie tego dnia. Dopiero rok później możliwe było uroczyste upamiętnienie, łącznie z uhonorowaniem Józefa Piłsudskiego. Święto Niepodległości podczas okupacji niemieckiej, co zrozumiałe, nie mogło być obchodzone w sposób jawny. Ktokolwiek podejmował się organizowania jakichkolwiek form upamiętnienia tego dnia, narażał się na ogromne represje. Mimo tego, niezłomny patriotyzm Polaków nie pozwalał, aby pamięć o odzyskaniu niepodległości odeszła w zapomnienie i nie została odpowiednio uświetniona. Hasło „jeszcze Polska nie zginęła” pojawiało się więc na murach jak Polska długa i szeroka, w miastach i na wsiach.

czytaj także: Wszystkich Świętych – piękno polskich uroczystości

Święto Niepodległości – czasy powojenne

swieto niepodleglosci pilsudski 1Święto Niepodległości jeszcze długo po wojnie nie mogło być obchodzone w formie, jaką znamy dziś. W okresie PRL obchody były organizowane potajemnie, a organizatorzy, podobnie jak w czasie wojny, musieli liczyć się z represjami. Władze państwowe nie mogły bowiem pozwolić sobie na to, aby Polacy przejawiali jakikolwiek zryw patriotyczny, a celem aparatu władzy było wykorzenienie tożsamości patriotycznej i pamięci o wielkim zwycięstwie Polski nad okupantami. Dopiero w latach 80 udało się znów zakorzenić szerzej wśród Polaków pamięć o tym wielkim wydarzeniu, a Święto Niepodległości, ustanowione 11 listopada zaczęło być obchodzone z należytą uroczystością. 11 listopada 1997 ogłoszono uchwałę wprost nawiązującą do tego, że polski patriotyzm był niszczony, aby osłabić tożsamość narodową:

Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę.

Święto Niepodległości – czasy współczesne

Polska to kraj o przepięknej, wielowiekowej historii, a 11 listopada najbardziej ukazuje, że jesteśmy narodem patriotycznym i niezłomnym. Do dziś Święto Niepodległości jednoczy Polaków, którzy świętują nie tylko bezpośrednio fakt uwolnienia się naszego kraju spod działania okupantów, ale także jest to dzień podkreślający patriotyzm i przywiązanie do polskich tradycyjnych wartości. Pomimo tego, że większość uroczystych obchodów tego dnia odbywa się w największych miastach, to Polska wieś odgrywa niebagatelną rolę w krzewieniu polskiego patriotyzmu nie tylko poprzez uczestnictwo w obchodach 11 listopada, ale także poprzez postawy patriotyczne na co dzień. W tym roku, ze względu na panującą pandemię, uświetnienie tego dnia musi oczywiście przyjąć inny wymiar, natomiast bez wątpienia nie wpłynie to na postawy patriotyczne – skoro Polaków nie złamały lata zaborów, okupacji i obcej władzy, nie złamie ich także pandemia.

dzieje.pl/isap.sejm.gov.pl/fot. wikimedia (Patryk Matyjaszczyk)

swiatrolnika.info 2023