O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-04-2015

Autor: Świat Rolnika

Świadomość ekologiczna jest nam niezbędna do życia na naszej polskiej wsi

Brak grafiki

W Polsce nasila się tendencja do przemieszczania się, zwłaszcza ludzi młodych mieszkających w dużych ośrodkach miejskich na wieś. Pobudki tych krajowych migracji są różnorakie - od zniechęcenia szybkim i męczącym życiem miejskim i tzw. wyścigiem szczurów przez marzenia o pracy na roli siłą...

W Polsce nasila się tendencja do przemieszczania się, zwłaszcza ludzi młodych mieszkających w dużych ośrodkach miejskich na wieś. Pobudki tych krajowych migracji są różnorakie - od zniechęcenia szybkim i męczącym życiem miejskim i tzw. wyścigiem szczurów przez marzenia o pracy na roli siłą własnych rąk i dzięki własnej inwencji aż po przemyślane plany utworzenia gospodarstwa ekologicznego działającego na zasadach produkcji i hodowli ekologicznej, tak jak to miało miejsce w przypadku Agnieszki Markiel i Przemysława Gortata, którzy wyjechali z Łodzi na Warmię.

Dlaczego wybraliście życie na wsi?
- Zdecydowaliśmy się porzucić życie pełne stresu, codziennej gonitwy bez wytchnienia, zatrutego powietrza oraz niezdrowej sztucznej żywności i rozpocząć nowe życie na wsi - przyznaje Agnieszka Markiel. Nasz pomysł to zorganizowanie gospodarstwa, w którym będziemy wytwarzać swoje własne ekologiczne produkty rolne.

Agnieszka jesteś z wykształcenia nauczycielką przedszkolną, czy w planach znajdzie się także miejsce na aspekt edukacyjny całego przedsięwzięcia?
- Jednym z najważniejszych zadań jakie postawiliśmy sobie kupując małe zaniedbane gospodarstwo na Warmii jest oprócz rozwijania naszej pasji do gospodarowania ekologicznego, propagowanie wśród dorosłych i dzieci takiego stylu życia i gospodarowania z szczególnym naciskiem położonym na uświadamianie naszym rodakom, że dbanie o czystą naturę i środowisko naturalne jest naszym wspólnym obowiązkiem.

Obecnie Wasze gospodarstwo rozpoczyna pierwszy projekt edukacyjno-szkoleniowy. Czy trwają już przygotowania do stworzenia np. ekologicznej hodowli?
- Zatrucie środowiska odbija się najpierw na kondycji pszczół, które znikają z naszych pól i ogrodów w zastraszającym tempie. Projekt o nazwie Pasieka pod Macierzankowym Wzgórzem, ma pokazać szczególnie najmłodszym jak ważna jest rola pszczół w utrzymaniu ekosystemu oraz jak pomagać 'matce naturze' w jej zmaganiach z działalnością świadomą lub nie uświadomioną ludzi degradującą rośliny, glebę oraz powietrze.

Co będziecie robić po renowacji budynkówe gospodarczych?
- Zdajemy sobie sprawę, że stawiamy pierwsze kroki w modernizacji gospodarstwa. Mamy też świadomość, że przed nami wielki wysiłek, by gospodarstwo stanęło na nogi. Kupiliśmy na początek kilka kóz oraz mamy też już kilka koziołków, co pokazuje, że hodowla się rozwija. Będziemy produkować własne smaczne kozie sery. Planujemy także prowadzenie upraw organicznych warzyw i owoców, ale to jeszcze melodia przyszłości ponieważ samo oczyszczenie i przygotowanie gleby do upraw ekologicznych zajmie kilka lat.

Więcej na: www.wsparcierolnika.pl

 

swiatrolnika.info 2023