O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-10-2016

Autor: Świat Rolnika

Sukces polskich produktów rolno-spożywczych. Rekordowy poziom eksportu w 2016

Sukces polskich produktów rolno-spożywczych. Rekordowy poziom eksportu w 2016

Wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych o 4-6 procent w 2016 roku zapowiadają eksperci Banku Zachodniego WBK. Wartość podwyżki szacują na blisko 25 mld euro.


Dla porównania w 2015 roku sprzedaż rolno-spożywcza stanowiła ponad 13 proc. (23,6 mld euro) ogólnego eksportu (178,7 mld euro).


W 2016 aż 14 spośród 50 polskich branż zapowiadających sukces to te związane z sektorem rolno-spożywczym.


Produktem, którego eksport osiągnął najwyższy wynik w 2016 roku jest zboże oraz jego przetwory (mąki, pieczywo). Tę pozycję gwarantuje łatwa dostępność surowca (Polska to jeden z czołowych producentów zbóż w Europie), wysoka jakość oraz niska cena. Niemniej wzrost tej kategorii będzie słabszy niż w roku ubiegłym i sięgnie 6-12 procent. Relatywnie słaby złoty oraz przyspieszenie tempa wzrostu sprzedaży w Unii Europejskiej będą wpływać na rozwój polskiego eksportu przetworów zbożowych.


Na drugim miejscu w zestawieniu agro (5 miejsce w TOP50 2016 BZ WBK) uplasowały się mięso i podroby jadalne. Szacuje się, że poziom eksportu tych produktów w porównaniu do 2015 roku wzrośnie aż o 10-12 proc., a jego wartość wyniesie 4,27-4,35 mld euro.


Polskim hitem eksportowym pozostaje be wątpienia drób. W okresie czterech pierwszych miesięcy 2016 roku wyeksportowaliśmy 15 proc. więcej mięsa drobiowego niż w roku 2015. To znaczący wzrost, gdy weźmie się pod uwagę zwiększenie produkcji krajowej tego mięsa.


Również wołowina zanotowała wzrost w sprzedaży zagranicznej. Ważnym importerem polskiego mięsa wołowego (świeżego, schłodzonego i mrożonego) stał się Izrael.


Mimo trudności także producenci mięsa wieprzowego odnotowali zwyżkę w sprzedaży zagranicznej. W okresie styczeń-kwiecień 2016 wywóz wolumenu wzrósł o 10 procent, a wartość o 7 procent. Rozprzestrzeniający się wirus ASF sprawił, że Polacy starają się pozyskiwać lub rozszerzać nowe rynki zbytu i wysyłają mięso do USA oraz Hongkongu.


Trzecie miejsce eksportowego podium należy do kakao i jego przetworów. Eksperci Banku Zachodniego WBK przewidują tempo wzrostu tego sektora na poziomie 10-15 procent (porównywalne z ubiegłymi latami).


Wysoką pozycję w krajowym eksporcie zajmuje mleko oraz jego przetwory. Mimo zeszłorocznego spadku sprzedaży zagranicznej wywołanej rosyjskim embargiem oraz nadwyżkami produkcji, analitycy przewidują wzrost eksportu. Popyt na artykuły mleczne rośnie w Chinach, pozostałych krajach Azji, w USA, UE, a także krajach Afryki Północnej i Afryki Subsaharyjskiej.


W rankingu TOP50 2016 BZ WBK nie mogło zabraknąć owoców, których eksport zależny jest od zbiorów, a te w 2016 roku były korzystne dzięki dobrym warunkom atmosferycznym. Tegoroczna sprzedaż zagraniczna świeżych owoców może osiągnąć poziom zbliżony do ubiegłorocznego i wynieść 1,01-1,02 mld euro.


mr.gov.pl/wiadomoscihandlowe.pl/static3.bzwbk.pl/EZ/Fot. pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023