O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-07-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

Stop! Woda w plastiku na zdrowie? Bulwersujące dane! Tego nie przeczytasz na etykiecie...

Stop! Woda w plastiku na zdrowie? Bulwersujące dane! Tego nie przeczytasz na etykiecie...

Wiecie, że ciało człowieka, w zależności od wieku, składa się w 45% (wiek podeszły), do ok. 65% (ludzie dorośli), a nawet 78% (dzieci do 2 roku życia) z wody? Woda jest składnikiem wszystkich tkanek i płynów ustrojowych, koniecznym do pełnienia ich funkcji fizjologicznych, a więc życiowych. Uwadnianie wydaje się bardzo ważne i dlatego kupujemy w supermarketach całe zgrzewki wody. Bo zdrowie jest najważniejsze - tak mówimy.

 

Uwaga! Część badań sugeruje, że należy dwa razy zastanowić się zanim sięgniemy po wodę w butelkach plastikowych.

 

 

"Butelki produkowane są najczęściej z poliwęglanu, który zawiera bisfenol A (BPA) powszechnie używany do ich utwardzania. Udowodniono, że związek ten wywołuje zaburzenia hormonalne i może powodować astmę. Woda wchodzi w reakcję z opakowaniem, szczególnie gdy dochodzi do ogrzania plastiku np. kiedy pozostawimy butelkę na słońcu lub zamkniemy ją w bagażniku samochodowym"

 

- informuje jestpozytywnie.pl

 

"Niemieccy specjaliści przetestowali 18 rodzajów wód przechowywanych w różnych butelkach z tworzyw sztucznych. Aż w 13 wykryto substancje działające antyestrogennego, a u 16 antyandrogenowo!"

 

- dodaje serwis.

 

Warto przypomnieć, że w latach 70., kiedy rodziła się świadomość szkodliwości np. napojów typu cola zaczęto butelkować wodę. Pomysł wyśmiewano, porównując go do sprzedawania powietrza. Jednak przyjął się. I słusznie, jednak w erze plastiku znowu powracają uzasadnione pytania o jakość H2O, które opakowane w niebieskawe butelki, zdobione widokami gór, sugeruje krystaliczną czystość i orzeźwienie niemal jak w chwili picia wody z bieszczadzkiego potoku...

 

 

"Normy dla wód butelkowych kupowanych w sklepach są prawie takie same jak dla wody kranowej. Dopuszcza się nawet występowanie pewnej ilości szkodliwych pierwiastków. Oprócz minerałów może zawierać pierwiastki promieniotwórcze i związki toksyczne, m.in. rad, bar, azotany, a także bakterie"

 

- twierdzi jestpozytywnie.pl

 

Serwis dodaje jeszcze kilka informacji:

 

  • Woda butelkowa jest droga! Tylko 3.5% ceny to koszty produkcji. Reszta pieniędzy idzie na reklamę i transport.
  • Tylko w USA produkuje się rocznie 5 000 000 butelek.
  • 1 500 000 ton odpadów wyrzucanych co roku to właśnie butelki plastikowe.
  • Czteroosobowa rodzina zużywa rocznie ok. 1500 butelek.
  • Tylko 23% plastikowych odpadów zostaje ponownie wykorzystane.
  • Od 100 do 1000 lat trwa rozkład plastikowej butelki PET!

swiatrolnika.info 2023