Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 30-04-2015 06:38:01

Stawiamy na biogaz w naszym gospodarstwie

Stawiamy na biogaz w naszym gospodarstwie

Wśród gospodarstw, które dynamicznie inwestują w nowe technologie biogazownicze przy jednoczesnej intensywnej produkcji tuczników oraz uzyskują taką efektywność produkcji jest...

Stawiamy na biogaz w naszym gospodarstwie

Wśród gospodarstw, które dynamicznie inwestują w nowe technologie biogazownicze przy jednoczesnej intensywnej produkcji tuczników oraz uzyskują taką efektywność produkcji jest także ferma Iwony i Andrzeja Olejniczaków. Hodowla jest prowadzona od 1984 roku w Dąbkowicach w powiecie kutnowskim.

Główny profil gospodarstwa to wielkotowarowa hodowla trzody chlewnej w cyklu zamkniętym w ilości 400 loch. Hodowca sprzedaje rocznie około 11 000 sztuk tucznika. Średni przyrost wagi tuczników wynosi 800-900g/dzień. Od jednej maciory odchowuje się 28-29 sztuk młodych prosiąt na rok. Chów prowadzony jest głównie ściółce i częściowo na ruszcie.

Gnojowica jest magazynowana w zbiorniku  o pojemności 1034 m3 i dwa razy w roku wywożona na nasze własne użytki rolne. Na terenie gospodarstwa znajduje się także płyta gnojowa.

- Naszą główną inwestycją jest obecnie budowa  za sumę w granicach 5 mln zł netto przez firmę Eneco biogazowni rolniczej, wykorzystującej surowiec przetwarzany w gospodarstwie na biogaz. W skład planowanej biogazowni wejdzie agregat kogeneracyjny czyli produkujący zarówno ciepło jak i energię elektryczną zasilany biogazem, zbiornik fermentacyjny i pofermentacyjny z termoizolacją z zewnętrznym pokryciem z metalowych płyt, mieszadła zatapialne i skośne oraz dozownik biomasy z ruchomą podłogą tzw. walking floor oraz system kontroli produkcji biometanu i sterowania przy pomocy panelu dotykowego PLC – dodaje z dumą A. Olejniczak.
Proces odzysku energii z odpadów pochodzących z hodowli trzody polega tu na uwolnieniu zmagazynowanej w odpadach energii chemicznej i przekształceniu jej w energię cieplną. Wsadem paliwowym do procesu wytwarzania ciepła z biomasy będącej połączeniem odpadów zwierzęcych oraz roślinnych jest uwodniona biomasa ( ok. 45%) czyli odpady paszowe i celulozowe, zrębki drewniane oraz opady zwierzęce poubojowe oraz gnojowica.

- Nowa biogazownia jest doskonałym rozwiązaniem wspomagającym proces produkcyjny w mojej fermie. Z jednej strony pozbędę się odpadów zwierzęcych oraz roślinnych pochodzących z mojego gospodarstwa, a drugiej uzyskam ciepło oraz prąd elektryczny niezbędny do zasilania produkcji tuczu oraz za potrzeby mojego gospodarstwa domowego.

Także moi sąsiedzi chętnie pozbyli się swoich pozostałości gospodarczych – przekonuje A. Olejniczak.
Jak podkreśla hodowca, ferma, w której jest prowadzony zaawansowany technologicznie rozród trzody, poddana jest szczególnym wymogom bioasekuracji. Podstawą jest zakaz wejścia na teren budynku przed wzięciem uprzednio prysznica. Wszystko co, znajduję się na terenie, wnoszone jest przez SAS – specjalistyczne miejsce z lampą UV. Wyposażenie gospodarstwa obejmuje nowoczesne linie paszowe, wentylację oraz klimatyzację firmy Big Dutchman.

Gospodarstwo Państwa Olejniczaków jest jednym z najnowocześniejszych w województwie łódzkim pod jeśli chodzi o maszyny rolnicze.
- Posiadamy kompletny nowoczesny park maszynowy, niezbędny do upraw polowych i produkcji rolnej, a w tym m.in. kombajn zbożowy John Deere 1470, nowoczesne ciągniki John Deere, ładowarki teleskopowe John Deere 3415, przyczepy rolnicze, opryskiwacz Krukowiak 2000 litrów oraz agregaty uprawowo – podorywkowe, brony talerzowe Bury, wóz asenizacyjny z aplikatorem 12000 l, dwa rorzutniki obornika, zbieracz do kamieni i suszarnie do zbóż firmy Pedrotti - wymienia hodowca.

Główne plany i cele na przyszłość w gospodarstwie to obok budowy biogazowni dalsza  racjonalizacja nawożenia oraz inwestycja związana z budową drugiej fermy w cyklu zamkniętym na 504 sztuki trzody chlewnej ( sektor porodowy + odchowalnia + tuczarnia).
Po ilości trofeów, jakie Olejniczakowie zgromadzili przez lata, widać, że stale dążą do doskonalenia swojej produkcji. Dość powiedzieć, że państwo Olejniczakowie są laureatami wielu nagród w tym: Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego na rok 2011i 2012 w kategorii Gospodarstwo Rolne, w IV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu - Plebiscytu na Producenta i Hodowcę Trzody Chlewnej 2007 roku - I miejsce w kategorii PRODUCENT. Gospodarze z Dąbkowic są także Mistrzem Województwa Łódzkiego w konkursie Agroliga 2005 - w kategorii Rolnicy. Otrzymali również Puchar Dyrektora ŁODR zs. w Bratoszewicach za zajęcie I miejsca w etapie regionalnym Bezpieczne Gospodarstwo Rolne w 2010 roku.

Autor: Tomasz KodłubańskiAutor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 09:01:29

Psy mile widziane w większości miejskich instytucji kultury w Łodzi

Jak ogłosiła we wtorek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, do większości miejskich instytucji kultury będą mogły wchodzić psy. 

W placówkach powstały regulaminy dotyczące zasad wprowadzania zwierząt na ich teren. Na drzwiach miejsc przyjaznych psom znajdą się specjalne nalepki. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przypomniała, że w niektórych instytucjach kultury zwierzęta są mile widziane już od dawna, np. we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej od trzech lat można było przebywać z psami, by wypożyczyć książki czy skorzystać z czytelni. Magistrat zapewnia też, że każda łódzka instytucja umożliwia osobom niepełnosprawnym wejście w towarzystwie psa asystującego.

Psy będą mogły wchodzić do miejsc kultury

Jak wyjaśniła prezydent w komunikacie, miasto chce wyjść naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez mieszkańców posiadających psy.

"Do większości instytucji kultury będzie można od dzisiaj wchodzić z naszymi pupilami. Wierzę, że będziemy z tego prawa korzystać sporadycznie, ale wiem też, że czasami może się zdarzyć, że z psem na ręku będziemy chcieli zwiedzić wystawę. Co tu kryć – to właśnie historia psiaka, który razem z panem chciał obejrzeć wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego w Muzeum Kinematografii, zainspirowała nas do tych zmian" – podkreśliła Zdanowska.

Przypomniała, że w niektórych instytucjach kultury zwierzęta są mile widziane już od dawna, np. we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej od trzech lat można było przebywać z psami, by wypożyczyć książki czy skorzystać z czytelni.

"Na drzwiach instytucji kultury, które bez ograniczeń wpuszczą osoby z psami, będzie umieszczona specjalna nalepka z wizerunkiem pieska. Zapraszam serdecznie do takiej formy obcowania z kulturą, ale proszę też o dopytywanie o szczegóły konkretnych miejscach np. teatrach czy muzeach" – zaznaczyła prezydent Łodzi.

Łódzkie instytucje umożliwiają niepełnosprawnym wejście z psem asystującym

Na specjalne względy psyod dawna mogą liczyć w miejskich placówkach psy asystujące. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej, w tym obiektów kultury. Nie jest przy tym zobowiązana do zakładania mu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy, jednak zwierzę musi mieć aktualne szczepienie oraz certyfikat potwierdzający status psa asystującego.

Magistrat zapewnia, że każda łódzka instytucja umożliwia osobom niepełnosprawnym wejście w towarzystwie psa asystującego. Na specjalne wyróżnienie zasługuje Teatr Powszechny, który ma stałą, specjalną ofertę spektakli dla osób niewidomych i słabowidzących, więc psi przewodnicy są w nim mile widziani.

Jeśli chodzi o "zwykłe" psy, to raczej nie będą one mogły zasiadać na widowni, ale zostaną wpuszczone do miejskich teatrów, gdy będą towarzyszyć właścicielowi kupującemu bilety albo oglądającemu wystawę w foyer. Bez większych ograniczeń można odwiedzić z pupilem m.in. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Dom Literatury, Miejską Galerię Sztuki, Fabrykę Sztuki czy dzielnicowe filie Miejskiej Strefy Kultury. Każda z tych instytucji ma jednak swój regulamin, a w nim zasady, których trzeba przestrzegać.

Z pewnością łatwiej będzie wejść z pieskiem małych rozmiarów, który zmieści się w torbie lub na rękach swojego właściciela, np. dla yorków czy jamników dostępne będą wystawy na poziomie zero Muzeum Miasta Łodzi, ekspozycje wewnątrz i na zewnątrz budynku Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz w Muzeum Kinematografii. Regulaminy zamieszczono na stronach internetowych instytucji kultury, a w razie wątpliwości można też zadzwonić, by upewnić się, czy na konkretnym wydarzeniu nie będą obowiązywały ograniczenia.

Są także miejsca, takie jak oddziały Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które ze względu na martyrologiczny charakter, zezwalają jedynie na obecność psów towarzyszących osobom niepełnosprawnym. Z kolei ekspozycje znajdujące się w EC1 Łódź Miasto Kultury mogłyby wywrzeć negatywny wpływ na zwierzęta ze względu na efekty dźwiękowe, świetlne czy mappingi, dlatego nie przewiduje się tam obecności psów.

Czytaj też: Kobieta wkładała haczyki wędkarskie do parówek, które zjadł pies jej znajomej

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 08:27:07

IMGW: W piątek przelotne opady śniegu rano i obfite wieczorem

Synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk prognozuje na piątek rano opady śniegu i wiatr, który lokalnie na Wybrzeżu może osiągnąć w porywach 80 km/h.

W południe umiarkowane zachmurzenie, wieczorem możliwy śnieg, w nocy wyraźny spadek temperatury. W kotlinach sudeckich -8, na Pomorzu Zachodnim i Mazurach będzie się wahać między -4 a -2 st. Najcieplej nad morzem – 0 stopni Celsjusza. Na Wybrzeżu Wschodnim w nocy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Na północnym wschodzie nie przekroczą 60 km/h.

IMGW: W piątek śnieg

IMGW prognozuje w południe przelotny śnieg oraz umiarkowane zachmurzenie. Temperatura o tej porze dnia "będzie się wahać od 3 st. C na Wybrzeżu do -6 na Pogórzu Karpackim". Wiatr w południe w porywach osiągnie na Wybrzeżu 85 km/h, na Suwalszczyźnie i Mazurach 70 km/h.

,,W głębi kraju porywy wiatru będą się wahać między 60 a 65 km/h" – dodała synoptyk.

Zgodnie z prognozą pogody IMGW wieczorem nastąpi spadek temperatury – w rejonach podgórskich do -8 st. C, w głębi kraju do -4 stopni Celsjusza.

,,Wieczorem nad morzem możliwy deszcz ze śniegiem oraz przelotny śnieg. Na Mazurach, Podlasiu i rejonach podgórskich spadnie 5 cm śniegu. W Tatrach i Beskidzie Żywieckim przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 10 cm" – wskazała synoptyk Małgorzata Tomczuk.

W nocy temperatura w rejonach podgórskich wyniesie -10 st. C.

,,W kotlinach sudeckich -8, na Pomorzu Zachodnim i Mazurach będzie się wahać między -4 a -2 st. Najcieplej nad morzem – 0 stopni Celsjusza" -- stwierdziła.

Na Wybrzeżu Wschodnim w nocy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Na północnym wschodzie nie przekroczą 60 km/h.

Czytaj też: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 stycznia

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 20-01-2022 21:24:30

Pracownicy sezonowi potrzebni na już w Australii. Zniesiono opłatę wizową

 Pracownicy sezonowi są pilnie poszukiwani w Australii. Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj.

Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj tzw. backpackerów i studentów oraz zachęcił ich do podejmowania pracy w sektorach takich jak rolnictwo czy hotelarstwo. Z powodu Covid-19 w niektórych branżach w kraju brakuje rąk do pracy. Rząd Australii stara się wesprzeć krajową gospodarkę, osłabioną pojawieniem się wariantu Omikron.

Pracownicy sezonowi potrzebni Australii 

Z powodu Covid-19 w niektórych branżach w Australii brakuje rąk do pracy. Pracownicy sezonowi są tam potrzebni na już. Z tego względu będą mogli skorzystać z ulgi, jaką jest zniesienie opłaty wizowej. Opłata ta wynosi 630 dolarów australijskich. Jest to około 450 USD. Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj tzw. backpackerów i studentów oraz zachęcił ich do podejmowania pracy w sektorach takich jak rolnictwo czy hotelarstwo.pracownicy sezonowi Australia

"Przyjedźcie i zwiedzajcie nasz kraj, rozglądajcie się za pracą i pomóżcie naszemu rolnictwu, branży turystyczno-hotelarskiej i wszystkim (innym) sektorom, które potrzebują waszej pomocy" – powiedział podczas środowej konferencji szef rządu.

Ułatwienia w przyjeździe obejmować będą decydujących się na podróż w ciągu 12 tygodni od dnia ogłoszenia decyzji studentów i tzw. backpackerów, czyli osoby udające się w dłuższą, niskobudżetową podróż z niewielkim bagażem.

Koronawirus powodem problemów australijskich firm

Rząd Australii stara się wesprzeć krajową gospodarkę, osłabioną pojawieniem się wariantu Omikron. Australijskie firmy mają coraz większy problem z utrzymaniem bieżącej działalności, bo wielu ich pracowników izoluje się przez zakażenie koronawirusem lub jest objętych kwarantanną po kontakcie z osobą zakażoną. Pracownicy sezonowi mogą wpłynąć na działanie gospodarki.

W środę odnotowano w kraju 80 tys. nowych infekcji. We wtorek z powodu Covid-19 zmarło w Australii 77 osób – najwięcej od początku pandemii.

We wtorek amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odradziły podróże do 22 państw – w tym Australii – w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. 

Czytaj także: Pracownicy sezonowi z Polski rozchwytywani przez Niemców i Holendrów

PAP/fot.pixabay.com

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.