O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-04-2015

Autor: Świat Rolnika

Stawiamy na biogaz w naszym gospodarstwie

Brak grafiki

Wśród gospodarstw, które dynamicznie inwestują w nowe technologie biogazownicze przy jednoczesnej intensywnej produkcji tuczników oraz uzyskują taką efektywność produkcji jest...

Stawiamy na biogaz w naszym gospodarstwie

Wśród gospodarstw, które dynamicznie inwestują w nowe technologie biogazownicze przy jednoczesnej intensywnej produkcji tuczników oraz uzyskują taką efektywność produkcji jest także ferma Iwony i Andrzeja Olejniczaków. Hodowla jest prowadzona od 1984 roku w Dąbkowicach w powiecie kutnowskim.

Główny profil gospodarstwa to wielkotowarowa hodowla trzody chlewnej w cyklu zamkniętym w ilości 400 loch. Hodowca sprzedaje rocznie około 11 000 sztuk tucznika. Średni przyrost wagi tuczników wynosi 800-900g/dzień. Od jednej maciory odchowuje się 28-29 sztuk młodych prosiąt na rok. Chów prowadzony jest głównie ściółce i częściowo na ruszcie.

Gnojowica jest magazynowana w zbiorniku  o pojemności 1034 m3 i dwa razy w roku wywożona na nasze własne użytki rolne. Na terenie gospodarstwa znajduje się także płyta gnojowa.

- Naszą główną inwestycją jest obecnie budowa  za sumę w granicach 5 mln zł netto przez firmę Eneco biogazowni rolniczej, wykorzystującej surowiec przetwarzany w gospodarstwie na biogaz. W skład planowanej biogazowni wejdzie agregat kogeneracyjny czyli produkujący zarówno ciepło jak i energię elektryczną zasilany biogazem, zbiornik fermentacyjny i pofermentacyjny z termoizolacją z zewnętrznym pokryciem z metalowych płyt, mieszadła zatapialne i skośne oraz dozownik biomasy z ruchomą podłogą tzw. walking floor oraz system kontroli produkcji biometanu i sterowania przy pomocy panelu dotykowego PLC – dodaje z dumą A. Olejniczak.
Proces odzysku energii z odpadów pochodzących z hodowli trzody polega tu na uwolnieniu zmagazynowanej w odpadach energii chemicznej i przekształceniu jej w energię cieplną. Wsadem paliwowym do procesu wytwarzania ciepła z biomasy będącej połączeniem odpadów zwierzęcych oraz roślinnych jest uwodniona biomasa ( ok. 45%) czyli odpady paszowe i celulozowe, zrębki drewniane oraz opady zwierzęce poubojowe oraz gnojowica.

- Nowa biogazownia jest doskonałym rozwiązaniem wspomagającym proces produkcyjny w mojej fermie. Z jednej strony pozbędę się odpadów zwierzęcych oraz roślinnych pochodzących z mojego gospodarstwa, a drugiej uzyskam ciepło oraz prąd elektryczny niezbędny do zasilania produkcji tuczu oraz za potrzeby mojego gospodarstwa domowego.

Także moi sąsiedzi chętnie pozbyli się swoich pozostałości gospodarczych – przekonuje A. Olejniczak.
Jak podkreśla hodowca, ferma, w której jest prowadzony zaawansowany technologicznie rozród trzody, poddana jest szczególnym wymogom bioasekuracji. Podstawą jest zakaz wejścia na teren budynku przed wzięciem uprzednio prysznica. Wszystko co, znajduję się na terenie, wnoszone jest przez SAS – specjalistyczne miejsce z lampą UV. Wyposażenie gospodarstwa obejmuje nowoczesne linie paszowe, wentylację oraz klimatyzację firmy Big Dutchman.

Gospodarstwo Państwa Olejniczaków jest jednym z najnowocześniejszych w województwie łódzkim pod jeśli chodzi o maszyny rolnicze.
- Posiadamy kompletny nowoczesny park maszynowy, niezbędny do upraw polowych i produkcji rolnej, a w tym m.in. kombajn zbożowy John Deere 1470, nowoczesne ciągniki John Deere, ładowarki teleskopowe John Deere 3415, przyczepy rolnicze, opryskiwacz Krukowiak 2000 litrów oraz agregaty uprawowo – podorywkowe, brony talerzowe Bury, wóz asenizacyjny z aplikatorem 12000 l, dwa rorzutniki obornika, zbieracz do kamieni i suszarnie do zbóż firmy Pedrotti - wymienia hodowca.

Główne plany i cele na przyszłość w gospodarstwie to obok budowy biogazowni dalsza  racjonalizacja nawożenia oraz inwestycja związana z budową drugiej fermy w cyklu zamkniętym na 504 sztuki trzody chlewnej ( sektor porodowy + odchowalnia + tuczarnia).
Po ilości trofeów, jakie Olejniczakowie zgromadzili przez lata, widać, że stale dążą do doskonalenia swojej produkcji. Dość powiedzieć, że państwo Olejniczakowie są laureatami wielu nagród w tym: Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego na rok 2011i 2012 w kategorii Gospodarstwo Rolne, w IV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu - Plebiscytu na Producenta i Hodowcę Trzody Chlewnej 2007 roku - I miejsce w kategorii PRODUCENT. Gospodarze z Dąbkowic są także Mistrzem Województwa Łódzkiego w konkursie Agroliga 2005 - w kategorii Rolnicy. Otrzymali również Puchar Dyrektora ŁODR zs. w Bratoszewicach za zajęcie I miejsca w etapie regionalnym Bezpieczne Gospodarstwo Rolne w 2010 roku.

Autor: Tomasz Kodłubański

swiatrolnika.info 2023