O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-10-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Sprzedaż detaliczna może ulec pogorszeniu przez nastroje społeczne

Sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna pozytywnie działa efekt niskiej bazy, zaś negatywnie na jej zwiększenie wpływać będzie pogorszenie sprzedaży detalicznej – wynika z komentarza banku Credit Agricole do czwartkowych danych GUS.

Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła, ale miesięcznym spadła

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2021 r. wzrosła 5,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w czwartek. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 11,1 proc. rdr.

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych zwiększyła się we wrześniu o 5,1 proc. r/r wobec wzrostu o 5,4 proc. w sierpniu. Czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku realnej sprzedaży detalicznej był dalszy, silny wzrost cen. Deflator sprzedaży detalicznej zwiększył się we wrześniu do 5,7 proc. r/r wobec 5,0 proc. w sierpniu, osiągając najwyższy poziom w historii szeregu. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się we wrześniu o 0,2 proc. m/m, a w rezultacie jej poziom był o 2,8 proc. wyższy niż w lutym 2020 r., a więc w ostatnim miesiącu, w którym pandemia nie wywierała jeszcze istotnego wpływu na sprzedaż.

– stwierdzono w komentarzu banku Credit Agricole do danych GUS.

Czytaj również: Zakupy spożywcze robimy rzadziej, ale większe

Sprzedaż detaliczna, a kolejne fale pandemii

Ekonomiści Credit Agricole zwrócili uwagę, że wrzesieńsprzedaz detaliczna 02 był pierwszym miesiącem, w którym dynamika czynnika jakim jest sprzedaż detaliczna była podbijana przez efekty niskiej bazy związanej z negatywnym wpływem II fali pandemii na aktywność gospodarczą jesienią 2020 r. Ich zdaniem, ten efekt, który jest pozytywny dla tempa wzrostu sprzedaży, będzie utrzymywał się w kolejnych miesiącach.

Czynnikiem ograniczającym wzrost sprzedaży będzie natomiast pogorszenie nastrojów konsumenckich. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) ukształtowały się w październiku na najniższym poziomie od kwietnia 2021 r. Oczekujemy, że dynamika realnej sprzedaży detalicznej wkrótce ponownie ukształtuje się powyżej granicy 6 proc. r/r.

– podano w komentarzu CA.

GUS w czwartek podał także dane o produkcji budowlano-montażowej we wrześniu 2021 r. Wzrosła ona o 4,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,3 proc. Zdaniem ekonomistów CA, istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku dynamiki produkcji budowlano-montażowej pomiędzy sierpniem a wrześniem był efekt statystyczny w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w sierpniu ich liczba była o 2 dni większa w 2020 r., podczas gdy we wrześniu była taka sama jak przed rokiem).

Wpływ czynników sezonowych produkcji budowlano-montażowej, a sprzedaż detaliczna.

Według komentarza Credit Agricole, po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się we wrześniu o 2,0 proc. m/m i pozostaje ona nadal wyraźnie niższa niż w lutym 2020 r. (o 9,1 proc.).

W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje utrzymujący się silny wzrost dynamiki produkcji budowlano-montażowej w kategorii „roboty budowlane specjalistyczne” (21,7 proc. r/r we wrześniu wobec 29,7 proc. w sierpniu), obejmującej m.in. przygotowanie terenu pod budowę. Stanowi to wsparcie dla naszego scenariusza zakładającego ożywienie w budownictwie w kolejnych kwartałach. Dynamiki produkcji w pozostałych dwóch segmentach budownictwa („obiekty inżynierii lądowej i wodnej” oraz „wznoszenie budynków”) były zbliżone do zera. Istotnym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza ożywienia w budownictwie pozostaje kształtowanie się inwestycji publicznych powiązane z opóźnieniami w zatwierdzeniu Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską.

– oceniono w komentarzu CA.

Ekonomiści Credit Agricole szacują, że w całym III kw. 2021 r. PKB wzrósł w Polsce o 4,5 proc. r/r wobec wzrostu o 11,1 proc. w II kw.

Inne analizy Credit Agricole

Analitycy Credit Agricole twierdzą również, że wzrost cen nawozów mineralnych, jaki ma miejsce w ostatnich miesiącach, wpłynie na ceny żywności. 

Analitycy zwracają uwagę, że główną przyczyną rosnących cen nawozów jest obserwowany ostatnio silny wzrost cen gazu ziemnego. Produkcja nawozów azotowych jest oparta na procesie Habera-Boscha, który polega na łączeniu azotu z wodorem w wyniku czego powstaje amoniak. Podczas gdy źródłem azotu jest powietrze, to źródłem wodoru jak i energii potrzebnej do wyprodukowania amoniaku jest gaz ziemny. W konsekwencji gaz ziemny stanowi od 60 do 80 proc. kosztów produkcji nawozów azotowych, co wyjaśnia obserwowany w ostatnich miesiącach gwałtowny wzrost ich cen.

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023