Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Polska Agencja Prasowa 21-06-2021 11:38:47

Solidarność RI otrzymała nagrodę im. bpa Romana Andrzejewskiego

Solidarność RI

Wręczenie nagrody im. bpa Romana Andrzejewskiego, której laureatem został NSZZ Solidarność RI, odbyło się w czwartek w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Solidarność RI do dziś stanowi realne wsparcie dla sektora rolnego. Jej członkowie zasiadają nie tylko w parlamencie. Pełnią też ważne funkcje w terenie.

Solidarność RI z ważną nagrodą

W uzasadnieniu nagrody czytamy, że kapituła postanowiła tym razem uczcić 40 lat istnienia Związku. Po strajkach sierpniowych w 1980 r. rolnicy musieli podjąć walkę z władzami komunistycznymi o zalegalizowanie swojej niezależnej organizacji. Walka trwała 9 miesięcy. Rejestracja rolniczej Solidarności nastąpiła 12 maja 1981 r.

Zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który podczas spotkania 6 lutego 1981 r. z przedstawicielami Solidarności Wiejskiej, która później przekształciła się w NSZZ RI "Solidarność", powiedział, że ten ruch musi "służyć sprawie Polskiej". I dodał: "Pamiętajcie, że pracujecie dla Polski".ustawa o paszach senat

"Tak, ten ruch Solidarności wsi, czerpiący z tradycji wsi z czasów insurekcji kościuszkowskiej, tradycji PSL Stanisława Mikołajczyka oraz z doświadczenia powstających od 1978 r. komitetów samoobrony chłopskiej ziemi i niezależnego związku zawodowego rolników za swój cel obrał służbę sprawie polski poprzez reprezentowanie tych, którzy przez wieki ojczyznę naszą żywili i jej bronili" – podkreślił.

Przypomniał, że bezpośrednim impulsem do powstania NSZZ RI "Solidarność" był ogólnonarodowy zryw, który latem 1980 r. rozpoczął się w Stoczni Gdańskiej, a potem ogarnął całą Polskę.

"Już tam w proteście brali udział chłoporobotnicy, a rolnicy z tamtego regionu Żuław i Kaszub wspierali ich pomocą żywnościową. Pracowaliście wówczas dla Polski" – ocenił Szpytma.

Czytaj także: Tu rodziła się Solidarność Rolników – wystawa IPN w 17 miejscowościach

Zaznaczył, że ówczesne władze robiły wszystko, aby nie realizować postulatów związkowców. "Godzono się na niektóre z nich dopiero pod wpływem wielotygodniowych protestów (...). Jednak odwaga połączona z determinacją przyniosła oczekiwany skutek" – przypomniał.

Solidarność RI od zawsze pracowali dla Polski

Szpytma zastrzegł, że członkowie NSZZ RI "Solidarność" "pracowali dla Polski" także w czerwcu 1989 r., kiedy niektórzy działacze weszli do parlamentu, gdzie przyczynili się do tego, by "komunizm odszedł w przeszłość".

"Podczas negocjacji dotyczących wejścia do Unii Europejskiej przypominaliście, że Polska jest dużym krajem rolniczym i że rolnictwo jest jego atutem, a nie balastem. Słusznie domagaliście się równego traktowania rolnictwa w całej Unii. Dzięki wam część tych postulatów została zrealizowana" – podkreślił Szpytma. "Za te 40 lat pracy dla Polski: wielkie Bóg zapłać!" – mówił.

Przewodnicząca Związku Rolników Indywidualnych Solidarność RI Teresa Hałas zaznaczyła, że na tę nagrodę pracowało kilka pokoleń.

"Za nami są dni i lata, dni i noce wyborów ludzi, którzy postanowili zawalczyć o wolną i demokratyczną Polskę. To są losy wszystkich razem i każdego z osobna w organizacji. To są ważne chwile, to są przeżycia radosne i smutne, bo przecież w tym zrywie i w tych marzeniach o wolności były też chwile bardzo przykre, wywołane stanem wojennym, aresztowaniami i odosobnieniami, a także tym najgorszym – śmiercią naszego kolegi Piotra Bartoszcze (jednego z przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych – PAP)" – przyznała.

Solidarność RI, a kardynał Wyszyński

Przywołała postać kard. Stefana Wyszyńskiego, bez którego – jak podkreśliła – nie powstałby NSZZ RI "Solidarność". "Po wielokroć, kiedy spotykali się nasi działacze, zawsze mówił to samo: walczcie, nie poddawajcie się i nie zapominajcie waszego miejsca, nie zapominajcie waszych zagonów!" – mówiła Hałas.
Przypomniała także postać śp. bpa Romana Andrzejewskiego, z którym członkowie związku "świetnie się rozumieli". "Znaliśmy się jak dobrzy znajomi, starzy przyjaciele" – podkreśliła.

Ks. prof. Jerzy Bałucki, członek kapituły nagrody, przypomniał postać bpa Romana Andrzejewskiego. Jak mówił, "bp Roman zawsze wracał pamięcią do dzieciństwa spędzonego na wsi, wśród pól kujawskich".

Zdaniem ks. Bałuckiego bp Andrzejewski "nosił w sercu ideał gospodarstwa". "To człowiek, który cenił ludzki trud i jak mało kto od biurka czy katedry biskupiej było mu blisko do łanów i traktorów. Ten ciepły stosunek do ludzi wsi, do rolników, pochodził z jego rodzinnego domu" – podkreślił.

"Nagroda jest wyrazem uznania dla was, waszych rodzin, zachętą dla ludzi młodych, by nie opuszczali polskiej wsi dla niby łatwiejszego życia w mieście. Ale przede wszystkim umocnieniem w podejmowanych działaniach. A nam przypomina, że troska o świat stworzony to obowiązek każdego z nas" – podkreślił.

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego, przyznawana przez Fundację "Solidarna Wieś", została ustanowiona 21 maja 2004 r. Fundacja powstała w 1997 r. z inicjatywy długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników bpa Romana Andrzejewskiego. Wyróżnienie zostało przyznane po raz siedemnasty.

Dotychczas laureatami były osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla spraw rolnictwa, kultury oraz rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego wsi i małych ojczyzn: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, kard. Józef Glemp, ks. prał. Bogusław Bijak, bp Alojzy Orszulik, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher, abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o. dr Stanisław Jaromi, ks. Kazimierz Kaczor, prof. Jacek Hilszczański, zespół pieśni i tańca "Mazowsze" i abp Henryk Hoser. Nagroda składa się z dyplomu, statuetki autorstwa Pawła Szcześniaka i symbolicznej kwoty pieniężnej.

PAP/fot. FBAutor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 10:30:00

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 27 i 28 stycznia

Szczegółowa prognoza pogody została opublikowana przez Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej (IMGW) na czwartek i piątek.

Jak informuje IMGW, Europa południowa i krańce zachodnie pozostają pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku. Pozostała część kontynentu, w tym Polska, jest w zasięgu niżu znad Skandynawii oraz związanego z nim układu frontów atmosferycznych. Do Polski przejściowo napływa ciepłe powietrze, a za frontem chłodnym, chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa

W czwartek w kraju będzie zachmurzenie duże, na południu okresami większe przejaśnienia. Na zachodzie głównie opady deszczu, poza tym deszczu i deszczu ze śniegiem, na Prognoza pogody chmury 3wschodzie początkowo śniegu. Na Pogórzu Karpackim i w górach opady śnieg. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 4 st. C w centrum i 7 st. C na północnym zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat -1 st. C, 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny od 30 km/h do 45 km/h, na wybrzeżu w porywach do 90 km/h, w głębi kraju do 65 km/h. W Sudetach porywy do 95 km/h, w Karpatach do 80 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza pogody na czwartek – w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i deszczu, początkowo także śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, zachodni. W nocy zachmurzenie duże. Opady deszcz ze śniegiem i śniegu, początkowo także deszczu. Temperatura minimalna 1 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, zachodni. W piątek w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Prognoza pogody na piątek

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem śniegu, początkowo również samego deszczu. W górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm, tam też w trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura minimalna od -1 st. C na wschodzie do 3 st. C na zachodzie, w dolinach karpackich około -3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, od 30 km/h do 45 km/h, północno-zachodni i zachodni. W porywach wiatr osiągał będzie do 80 km/h, nad morzem oraz na południowym zachodzie do 90 km/h, w Karpatach do 100 km/h, a w Sudetach do 140 km/h. Miejscami powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Prognoza pogody na piątek – zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Karpatach opady silniejsze, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm, w Sudetach o 6 cm. W trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 5 st. C na zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat od -2 st. C do 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 85 km/h na południu i południowym zachodzie kraju oraz do 65 km/h na północy, stopniowo słabnący, północno-zachodni. W Sudetach porywy do 140 km/h, w Karpatach do 100 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Czytaj również: IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 09:30:00

Turów: Umowa z Polską ws. kopalni nie może być jeszcze podpisana

Negocjacje z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego "Turów" nie zostały jeszcze zakończone i nie można podpisać umowy – stwierdził premier Czech.

Zapowiedział kontynuowanie rozmów, najprawdopodobniej na szczeblu premierów. Fiala potwierdził, że głównymi problemami pozostają: wysokość rekompensaty finansowej i długość nadzoru sądowego nad przestrzeganiem porozumienia. "Nie jesteśmy w stanie podpisać umowy. Negocjacje będą kontynuowane. Poszukamy rozwiązania prawdopodobnie z udziałem premierów obu krajów" – stwierdził premier, nie podając żadnych ewentualnych terminów kolejnych polsko-czeskich spotkań.

Negocjacje ws. kopalni trwają

Czeski projekt umowy, który na posiedzeniu gabinetu przedstawiała minister środowiska Anna Hubaczkova, zakłada rekompensatę dla Pragi w wysokości 50 mln euro za szkody spowodowane w wyniku działalność kopalni. Polska oferuje 40 mln euro. Spór toczy się również o czeskie żądanie dziesięcioletniego nadzoru sądowego. Warszawa mówi o dwóch latach.

"To sprawy, które są nadal otwarte, w których nie ma porozumienia między czeską a polską stroną” – powiedział Fiala. Jego zdaniem, inne problemy mają charakter techniczny i są przedmiotemElektrownia Turow rozmów ministerstw obu krajów.

Czeskie media zacytowały rzecznika polskiego ministerstwa klimatu i środowiska Aleksandra Brzózkę, który na Twitterze podziękował czeskiej stronie za negocjacje i otwartość na polskie propozycje. Negocjacje on-line odbywały się jeszcze w środę przed posiedzeniem czeskiego rządu. Negocjacje ciągle dotyczą kopalni „Turów”.

Kopalnia „Turów” tematem ciągłego sporu

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego "Turów" rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku, gdy czeska strona wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ma zostać ogłoszona 3 lutego br. Czeska strona zapowiada, że osiągnięcie porozumienia z Polską będzie oznaczać wycofanie skargi złożonej do TSUE.

Czytaj również: Rozmów o Turów ciąg dalszy. Czeski rząd zajmie się projektem umowy z Polską

PAP/fot.twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 08:30:00

IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

Czwartek będzie pochmurny, z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Wiatr silny, porywisty – przekazała PAP dyżurna synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od 1 st. C na wschodzie do 7 st. C na zachodzie kraju. Niż, który nadejdzie nad Polskę, spowoduje wzrost prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę. Przyniesie on również całkowite zachmurzenie oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

IMGW: Najcieplej i najwietrzniej będzie nad morzem

W czwartek nad Polskę nadejdzie niż, któryIMGW deszcz 5 ściągnie układ frontów atmosferycznych.

"Najpierw spodziewamy się wkroczenia od północnego zachodu frontu ciepłego, który przyniesie całkowite zachmurzenie i opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem" – powiedziała synoptyk IMGW i dodała, że po południu pojawi się front chłodny, który przyniesie opady śniegu.

Tuż przed przejściem tego frontu temperatura może wzrosnąć nawet do 7 st. C nad morzem.

Przypomnijmy, że według przygotowanej przez Instytut długoterminowej prognozy, pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach

"Będzie się to wiązało ze wzrostem prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę" – powiedziała.

Synoptyk IMGW podała, że przechodzenie tego frontu będzie dominowało w nocy z czwartku na piątek, jednak już wcześniej – po południu – da o sobie znać w północno-zachodniej części kraju. Temperatura maksymalna na wschodzie kraju wyniesie około 1 st. C, a na północnym zachodzie wzrośnie do 7 st. C.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.