O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Silnie trujący chwast podobny do natki pietruszki. Uważaj!

Silnie trujacy chwast

Blekot pospolity to silnie trujący chwast, który może nawet doprowadzić do śmierci. Osoba, która go spożyła w dużej ilości początkowo może mieć rozszerzone źrenice i zaburzenia równowagi oraz świadomości, tak jak w przypadku zażycia narkotyków. Następnie pojawia się paraliż współczulnego układu nerwowego, co prowadzi do porażenia układu oddechowego. Blekot ma charakterystyczne pietruszkowe liście, jednak jego kwiatostan jest podobny do kopru.

Blekot pospolity to silnie trujący chwastsilnie trujacy chwast blekot pospolity

Blekot pospolity to gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny selerowatych. Jest rośliną azotolubną i wapieniolubną. Potocznie zwany psią pietruszką. Kwitnie od czerwca do października. Jest to silnie trujący chwast. Jego ziele i kłącza zawierają toksyczne związki chemiczne: koniinę i cynapinę, a także kwas mrówkowy i masłowy. Ma  gorzki i piekący smak. Osoba, która go spożyła początkowo może mieć rozszerzone źrenice i zaburzenia równowagi oraz świadomości. Następnie pojawia się paraliż współczulnego układu nerwowego, co powoduje porażenie układu oddechowego.

Blekot – występowanie

Ten silnie trujący chwast jest bardzo podobny do natki pietruszki, gdyż ma charakterystyczne pietruszkowe liście. Z kolei jego kwiatostan jest podobny do kopru. Blekot pospolity rośnie na przydrożach, polach uprawnych, a nawet może pojawić się w ogrodzie. Jest to roślina jara, która osiąga od 10 do 50 cm wysokości. Blekot, jako silnie trujący chwast ma palowy korzeń, który bardzo głęboko rośnie. Prosta łodyga jest poznaczona charakterystycznym żyłkowaniem, a następnie rozgałęzia się od góry. Każda roślina może wytworzyć nawet 500 nasion. To właśnie z tego względu tak szybko się rozprzestrzenia i zajmuje nowe miejsca. Kwitnie od czerwca do października, następnie pojawia się żółtoszara rozłupnia, bardzo drobna, która na długo pozostaje w podłożu. 

Ten trujący chwast zachwaszcza pola uprawne, zwłaszcza szerokorzędowe m.in. zboża ozime, kukurydzę, brzegi pól, ścierniska, uprawy warzyw okopowych, a także w sadach jagodowych i na plantacjach warzywnych. Najskuteczniejsze w zwalczaniu go będą selektywne herbicydy zawierające takie substancje, jak chlopyralid czy mezotrion. 

 Sprawdź: Borelioza – od początku roku odnotowano w Polsce 6406

bankgenow.edu.pl/atlas.roslin.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023