O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-11-2016

Autor: Świat Rolnika

Schabowy na włoskim stole? Międzynarodowa kariera jedzenia z Polski

Schabowy na włoskim stole? Międzynarodowa kariera jedzenia z Polski

Czy polski schabowy zasmakuje Włochom? Jakie produkty i potrawy z kraju nad Wisłą dogodzą podniebieniom zagranicznych smakoszy? Zastanawiali się nad tym goście Jacka Pałasińskiego w programie "Otwarcie Dnia" TVN24.

 

Cristiano Pinzauti z Academia Culinaria Italiana podczas pobytu w Polsce zakochał się w wielu lokalnych produktach. Ostatnio zachwyciły go w mazurskie sery. Bardzo fascynująca i egzotyczna jest dla niego jako Włocha kaczka. Fantastyczne są też jego zdaniem polskie zupy. To, że każdy region ma swoje. Włoski kucharz przyznał się wręcz do "nadużywania" kabanosów polskiej produkcji. Chwalił też grzyby: pieczarki, prawdziwki i kurki.

 

Z kolei Paolo Cozza – znany polskiej publiczności z programu TVP2 "Europa da się lubić" – uwielbia biały ser. 

 

– Proszę państwa, polski biały ser to ewenement na skalę światową! – wtrącił się gospodarz programu.

 

– Biały ser mamy we Włoszech tylko w postaci ricotty, zupełnie bez smaku – zgodził się Cozza.

 

Pod wpływem miłości do twarogu Włoch zmienił swoje zwyczaje i często na śniadanie zjada go ze szczypiorkiem i pomidorem zamiast, jak to się robi w jego ojczyźnie, poprzestać na kawie i rogaliku.

 

Zdaniem Pinazutiego pierogi mają duży potencjał, by stać się hitem eksportowym do Włoch. Brakuje jednak firmy, która zajęłaby się na poważnie dystrybucją i promocją polskiego specjału.

 

Natomiast kiełbasy, choć bardzo smaczne, tak łatwo nie zaadaptują się według gości we włoskim menu. Cozza zażartował, że żołądki jego rodaków trawiły by polską kiełbasę przez trzy tygodnie. Włosi są przyzwyczajeni do dleikatnych i surowych mięs, nie wędlin.

 

Za to rozmówcy zgodzili się co do tego, że każdemu mieszkańcowi Półwyspu Apenińskiego, zasmakowałby polski żurek.

 

– Tym bardziej, gdy jest podawany w chlebie – rozmarzył się Paolo Cozza.

 

Inne daniami absolutnie charakterystycznymi dla naszej kuchni to bigos, barszcz czerwony, kefir, kasza gryczana, kasza jaglana, polędwica wędzona, suche kiełbasy, salceso, ogórki kiszone i konserwowe, ćwikła z chrzanem oraz wyjątkowy polski chleb.

 

Niewiele z omawianych produktów i potraw znajduje się we włoskich sklepach. Czas to zmienić!

 

tvn24.pl/McD/Fot. Silar/Wikipedia

 

swiatrolnika.info 2023