O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-11-2016

Autor: Świat Rolnika

Rzeczpospolita Pszczelarska. Powrót do dawnych tradycji

Rzeczpospolita Pszczelarska. Powrót do dawnych tradycji

"Brama Grodzka – Teatr NN" w ramach projektu "Pszczelarstwo na Lubelszczyźnie. Nieopisana historia – Rzeczpospolita Pszczelarska" zebrało materiały o próbie stworzenia kompleksu gospodarczego opartego na hodowli pszczół i przetwórstwie miodu.

– Chcemy przypomnieć niezwykłą, zapomnianą ideę przedwojennych pszczelarzy z Lubelszczyzny, którzy postanowili stworzyć największy w Europie kompleks gospodarczy, nazywany Rzeczpospolitą Pszczelarską. Zaczęli go realizować i wiele im się udało. Te działania przerwała wojna, a po niej prześladowania władz komunistycznych – tłumaczył koordynator projektu Piotr Lasota z Ośrodka "Brama Grodzka Teatr NN" w Lublinie.

 

Pasieki od wielu wieków stanowią element krajobrazu kulturowego polskiej wsi. Pszczelarstwo jest ważną częścią naszego dziedzictwa. Niestety powoli odchodzi w zapomnienia. Jest coraz mniej bartników. Znikają tradycyjne małe pasieki.

 

W ramach projektu podjęto działania, które pozwoliły dotrzeć do najstarszych pszczelarzy z Lubelszczyzny i zebrać materiały związane z historią pszczelarstwa w regionie. Twórcy poprzez nowe technologie opowiadają o niezwykłym projekcie zapoczątkowanym przed, a rozwijanym zaraz po wojnie. Lubelszczyzna miała stać się zagłębiem pszczelarskim – Rzeczpospolitą Pszczelarską. Jej centrum stanowić miała Pszczela Wola. Chciano rozwijać tam nowatorską naukę o hodowli pszczół. Miał to być jedyny taki kompleks pszczelarski w Europie. Historia tego projektu jest także historią wielu pszczelarzy społeczników, przykładem ich patriotycznych i obywatelskich postaw. Główna postacią pośród nich jest osoba niezwykłego lubelskiego pszczelarza Stanisława Jasińskiego (1900-1984). 

 

– Związek Pszczelarzy w Lublinie obejmował przed wojną dwie trzecie obszaru Polski. To było bardzo prężne środowisko świetnie sobie radzące biznesowo. To wtedy powstała w Lublinie, istniejąca do dziś, spółdzielnia wytwarzająca miody pitne. Bardzo dużą wagę przykładali do edukacji, prowadzili kursy, wciągali młodzież. W Ogrodzie Saskim, w centrum miasta mieli przeszklony ul i pokazywali mieszkańcom życie pszczół. Do dziś Lubelszczyzna przoduje w produkcji miodu – wyjaśnił Lasota.

 

Idea stworzenia portalu narodziła się dzięki Bożennie Jasińskiej córce inicjatora Rzeczpospolitej Pszczelarskiej Stanisława Jasińskiego. Przekazała ona do Teatru NN pamiątki po ojcu.

 

– Pamiętam aresztowanie ojca i jego przyjaciół po wojnie, tak się skończyła Rzeczpospolita Pszczelarska. Zaczęła się od utworzenia w 1932 r. spółdzielni Związek Pszczelarzy, która - z przerwą w latach 1941-1945 - istniała do 1949 r. Skupiała około 12 tys. osób. Zostało po niej i po moim ojcu wiele materiałów – powiedziała kobieta podczas prezentacji portalu.

 

Na portalu zamieszczono archiwalna mapę obszaru działania przedwojennego Związku Pszczelarzy w Lublinie, który rozciągał się od Wilna, po Lwów, Kraków i Warszawę. Umieszczono również listę przedsięwzięć Rzeczpospolitej Pszczelarskiej obejmująca m.in. rozlewnię miodów i miodosytnię, gorzelnię, wytwórnię węzy, laboratorium miodu i wosku, park roślin miododajnych, sklepy i pijalnie miodu, technikum pszczelarskie.

 

Na portalu można ponadto obejrzeć kilkaset fotografii dokumentujących głównie dawne i obecne pasieki, zabytkowe przedmioty związane z pszczelarstwem. Zebrano prawie tysiąc opowieści audio i video najstarszych pszczelarzy z regionu, są opisy ludowych zwyczajów i wierzeń dotyczących hodowli pszczół, a także informacje o istniejących obecnie pasiekach.

 

Gra komputerowa "Wirtualna pasieka" umieszczona na portalu przedstawi roczny cykl życia pszczół. Internauci zainteresowani tematyką mogą wcielić się w pszczelarza, opiekować owadami i zarządzać pasieką.

 

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

teatrnn.pl/portalspozywczy.pl/AZK/Fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023