O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-03-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

Rolnicy musza mieć dostęp do nawozów w konkurencyjnej cenie

Rolnicy musza mieć dostęp do  nawozów w konkurencyjnej cenie


Rolnicy obawiają się, że planowane  przez Komisje Europejską nałożenie tymczasowego cła antydumpingowego na import płynnych nawozów azotowych (UAN) pochodzących z Rosji, Trynidadu i Tobago oraz z USA  może zwiększyć  ponoszone przez nich koszty o ponad 2 miliardy euro.


Według europejskich rolników i spółdzielni rolniczych, Komisja  Europejska nie powinna bagatelizować negatywnych skutków tego rozwiązania oraz znaczenia faktu, że w przypadku nałożenia ceł antydumpingowych na nawozy pod dodatkową presją znajdą się ich przychody, które już są bardzo podatne na wahania.

 


,,Koszty związane z zakupem nawozów stanowią największy odsetek kosztów produkcyjnych. Szacuje się, że w Europie koszt zakupu UAN może stanowić nawet 30% kosztów operacyjnych gospodarstw rolnych. Koszty wszelkich ceł antydumpingowych zostaną natychmiast przeniesione na rolników. Skutkiem wprowadzenia takich rozwiązań będzie mieszanka wybuchowa, zwłaszcza jeśli uwzględnimy obecną sytuację na rynku, tj. niskie ceny za ziarno na światowych rynkach, skutki trudnych warunków klimatycznych, z którymi muszą mierzyć się rolnicy oraz cięcia w budżecie Unii Europejskiej i  budżecie Wspólnej Polityki Rolnej ‘’

 

– mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca ( największych unijnych organizacji rolniczych ).

 


,,W Europie ceny za nawozy azotowe znacząco wzrosły w ostatnich miesiącach. Według naszych obliczeń, proponowane cła antydumpingowe w ciągu 5 lat podniosą te koszty o 2 miliardy euro. Bądźmy realistami, te dodatkowe koszty nie zostaną przeniesione na podmioty znajdujące się w dolnej części łańcucha rolno-spożywczego. Po raz kolejny to rolnicy będą musieli zapłacić cenę’’

 

  – dodaje Jean- François  Isambert, przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca.


Copa – Cogeca w liście wystosowanym do  Komisji Europejskiej wzywają do zakończenia tego procesu bez nakładania jakichkolwiek ceł antydumpingowych, podkreślając, że w rolnicy europejscy muszą mieć dostęp do nawozów, które będą mogli nabywać za konkurencyjną cenę, tak aby mogli sprzedawać swoje produkty na globalnym rynku.

 


Maks Weber

fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023