O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

63 proc. Polaków spotkało się z pojęciem "rolnictwo zrównoważone"

rolnictwo zrównoważone

Z pojęciem “rolnictwo zrównoważone” spotkało się już 63 proc. dorosłych Polaków, ale pogłębioną wiedzę na ten temat deklaruje tylko 6 proc. badanych. Najczęściej pojęcie to znają mieszkańcy wsi, mężczyźni oraz osoby powyżej 55 roku życia - wynika z badania "Barometr Bayer".

Rolnictwo zrównoważone czyli jakie?

Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej. Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” opublikowało listę najważniejszych praktyk rolniczych budujących pojęcie: rolnictwo zrównoważone.

Z badania wynika, że polski odsetek osób znających pojęcie "rolnictwo zrównoważone" jest niższy, niż w innych państwach regionu Europy Środkowej – na Słowacji i Węgrzech wynosi on 71 proc.

Wsparciem dla rozwoju rolnictwa w zrównoważonym kierunku są trendy konsumenckie. Polaków interesuje to skąd pochodzą produkty trafiające na nasz stół. Rodzaj uprawy czy hodowli jest istotny dla większości z nas (67 proc.). Stosunkowo najczęściej sprawdzamy pochodzenie mięsa i nabiału, rzadziej owoców i warzyw. Pochodzeniem żywności najczęściej interesują się osoby powyżej 55 roku życia.

Rolnictwo zrównoważone – jakie korzyści da rolnikom?

Cyfryzacja rolnictwa wspiera zrównoważony rozwój

W badaniu „Barometr Bayer” analizowano znajomość zagadnień rolnictwo zrównoważone związanych z cyfryzacją rolnictwa jako jednego z czynników wspierających zrównoważony rozwój. O tym, że technologie cyfrowe mają duży wpływ na rolnictwo zrównoważone, przekonana jest blisko połowa dorosłych Polaków. Jednocześnie 76 proc. respondentów ocenia, że innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa są niezbędne lub pomocne, by zachować i chronić zasoby naturalne.

Wiedzę na temat transformacji cyfrowej w rolnictwie posiada co trzeci Polak – najczęściej są to osoby młode: do 35 roku życia (39 proc.). Zarazem respondenci są sceptyczni co do dostępności tych rozwiązań – tylko 4 proc. jest przekonanych, że dostęp do technologii mają wszyscy rolnicy w równym stopniu. Zdaniem 68 proc. – tylko część rolników, w tym największe gospodarstwa, a 10 proc. badanych twierdzi, że rozwiązania te są praktycznie niedostępne.

Rolnictwo bez zastosowania nowych technologii nie będzie w stanie utrzymać konkurencyjnej pozycji, tempo zmian jest dziś ogromne. Technologie cyfrowe rozwijają się dynamicznie, oferując gospodarzom zupełnie nowe możliwości dzięki danym, których nie są w stanie pozyskać w sposób tradycyjny. Efekty to skuteczniejsze monitorowanie upraw, lepsze planowanie, wydajniejsze zarządzanie i - generalnie - zwiększenie opłacalności pracy rolnika.

– skomentował szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji Antoine Bernet.

Jak informuje biuro prasowe Bayer, firma dostarcza innowacyjne, cyfrowe rozwiązania dla rolnictwa, w tym oprogramowanie, które pomaga podejmować decyzje i prowadzić cyfrowo zrównoważone gospodarstwo.

Wiele z tych rozwiązań będzie powstawało w warszawskim Digital Hubie Bayer

– dodano.

Barometr Bayer to badanie przeprowadzone przez instytut Kantar w sierpniu sierpień 2021 na ogólnopolskiej próbie 1000 osób, reprezentatywnej dla osób w wieku 18+. Podobne badanie zostało przeprowadzone także w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023