O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-09-2014

Autor: Świat Rolnika

Niepodległa Szkocja, oznacza niestabilność – zdaniem największych światowych ekonomistów

Brak grafiki

Konsekwencje szkockiej recesji są łatwe do przewidzenia. Ekonomiści z największych na świecie szkół biznesu rozważają makroekonomiczne skutki oddzielenia się Szkocji i w przeważającej większości zgadzają się, że w przypadku uzyskania przez Szkocję suwerenności, kraj ten stanie się dużo bardziej podatny na niestabilność w nadchodzących latach.

 

Fot. Wikipedia
 
Polityczna niepewność ma swoją cenę, a perspektywa secesji jest ostatecznym uwieńczeniem niepewności.

"Podział oznacza silne gospodarcze konsekwencje" - powiedział Anil Kashyapa z University of Chicago Booth School of Business.

„Niezależnie od priorytetów budżetowych oraz wyzwań polityki pieniężnej, Szkocja, Anglia, Walia i Irlandia Północna powinny pozostać razem” - dodaje profesor Kashyapa.
 
W ankiecie, przeprowadzonej przez IGM Forum Chicago Booth, 62% respondentów zgodziło się, że jedną z konsekwencji oddzielenie od reszty Wielkiej Brytanii byłaby niespotykana od wielu lat niestabilność makroekonomiczna w Szkocji, podczas gdy 5% respondentów zgodziło się zdecydowanie z tą tezą. 

Inny z ekonomistów Larry Samuelson z Yale przewiduje, że "Sztywne powiązanie waluty szkockiej z funtem angielskim może zasadniczo powielić obecny stan rzeczy".
 
Z kolei Oliver Hart z Harvardu uznaje, że po rozwiązaniu kwestii waluty i położenia w obrębie Europy, "wszystko może być w porządku" (ale dodaje że funt szkocki jest "złym pomysłem").

Z większością tych opinii nie zgadza się całkowicie Robert Hall ze Stanfordu : "Małe kraje anglojęzyczne doskonale sobie radzą jeśli chodzi o stabilność makroekonomiczną”.

„Oczywiście dla wielu Szkotów - dodaje Alberto Alesina z Harvardu - niestabilność jest ceną, którą warto zapłacić za niepodległość."

 

Źródło: University of Chicago Booth School of Business/Red

swiatrolnika.info 2023