O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-01-2017

Autor: Świat Rolnika

Piwna rewolucja w Polsce postępuje!

Piwna rewolucja w Polsce postępuje!

Rok 2017 może być kolejnym pasmem sukcesów dla browarów rzemieślniczych. Szacuje się, że powstanie kilkadziesiąt nowych warzelni, które wypuszczą na rynek ok. 1,5 tys. nowych piw.

 

Od 2015 roku w Polsce trwa swoisty boom na piwa tzw. rzemieślnicze i kontraktowe. Swym różnorodnym smakiem i charakterem przyciągają nowych fanów i koneserów. Jednak dopiero rok 2016 przebił najśmielsze oczekiwania producentów. Przyniósł bowiem aż o 34 proc. więcej piwnych debiutów niż poprzedni. Rywalizacja między browarami rzemieślniczymi i kontraktowymi nabiera rozpędu, a jednym z kryteriów jest rozstrzygnięcia jest właśnie liczba wypuszczonych na rynek nowości.

 

W 2016 r. ruszyły 63 warzelnie, w tym 32 browary kontraktowe – podaje Piwna Zwrotnica. W sumie w ostatnich kilku latach powstało w Polsce ponad 150 browarów rzemieślniczych. Dla porównania, jeszcze w 2013 r. było w sumie tylko 97 producentów piwa, a w 2010 r. zaledwie 65 – wynika z danych Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich.

 

Polska nie jest pionierem w rozwoju rynku piw rzemieślniczych, inaczej zwanych kraftowymi. Wcześniej niż w Polsce rewolucja piwna "wybuchła" w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie istnieje blisko 5 tys. warzelni. Ok. tysiąca browarów ma również Francja. Jednak widać u nas ogromny potencjał w tej branży. Małe browary rozwijają się, browary kontraktowe budują własne warzelnie, by mieć oko na produkcję piwa i wytwarzać go coraz więcej. Dobrym przykładem jest browar Pinta, który w 2016 roku sprzedał 13,8 tys. hl piwa, czyli aż o 11 proc. więcej niż w poprzednim. Pinta również buduje własną warzelnię nieopodal Żywca, która ruszy z produkcją w połowie 2018 roku i zwiększy moce produkcyjne tego browaru o 50 tys. hl.

 

Obecnie wartość rynku piwa rzemieślniczego w Polsce wynosi 15 mld zł.. Jak szacują przedstawiciele kraftowej branży, w Polsce może powstać jeszcze nawet ok. 500 warzelni, co spowoduje wzrost wspomnianej wartości nawet o 6 proc w ciągu 10 najbliższych lat.

 

rp.pl/EZ/Fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023