O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-02-2015

Autor: Świat Rolnika

Informacja o posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Brak grafiki

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Przewodniczący odczytał usprawiedliwienie nieobecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi - Marka Sawickiego...

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Przewodniczący odczytał usprawiedliwienie nieobecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi - Marka Sawickiego na posiedzeniu Komisji, który za powód nieobecności podał, wcześniej zaplanowane spotkanie z Przewodniczącym Związku Rolników Niemieckich.

Komisja rozpatrzyła i zaopiniowała dla Marszałka Sejmu - na podstawie informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - wniosek Klubu Poselskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu „Informacji rządu w sprawie pogarszającej się sytuacji w polskim rolnictwie”.

Komisja wysłuchała uzasadnienia wniosku Klubu Poselskiego SLD, które przedstawił poseł Romuald Ajchler (SLD). Wniosek jest wynikiem obserwowanej od stycznia ubiegłego roku pogarszającej się sytuacji w polskim rolnictwie, w wyniku m.in. pojawienia się na terenie kraju choroby afrykańskiego pomoru świń oraz następnie wprowadzenia embarga przez stronę rosyjską na import polskich towarów rolno-spożywczych. Działania resortu rolnictwa w celu zaradzenia ww. problemom są, w ocenie wnioskodawców, niewystarczające i nie prowadzą do poprawy sytuacji polskich rolników. Obecny 2015 rok również nie rokuje najlepiej w tej kwestii.

Komisja pozytywnie zaopiniowała dla Marszałka Sejmu wniosek KP SLD.

Komisja wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat sytuacji na rynku trzody chlewnej w tym:

- odpowiedź na postulaty wielkopolskich rolników sformułowane na spotkaniu poświęconym trudnej sytuacji w rolnictwie w dniu 5 stycznia br. w Środzie Wielkopolskiej,

- informacja na temat depopulacji dzików w 2015 r. oraz planowanych działań dotyczących zwalczania ASF.

Po krótkim wystąpieniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi - Marka Sawickiego przystąpiono do dyskusji i zadawania pytań.

W dyskusji głos zabrali posłowie i licznie przybyli przedstawiciele rolniczych związków zawodowych i branżowych oraz producentów rolnych. Przedstawiciele rolników - m.in. z Komitetu Protestacyjnego Rolników w Środzie Wielkopolskiej, Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Pomorskiej Izby Rolniczej - poruszyli problemy m.in.: szybkiego likwidowania szkód łowieckich, większych rekompensat oraz depopulacji dzików, skrupulatnej, restrykcyjnej kontroli importowanej wieprzowiny i trzody w celu ograniczenia jej przywozu, wsparcia małych rzeźni, ograniczenia tuczu wielkoprzemysłowego, możliwości ubijania zwierząt w gospodarstwie na użytek własny i do sprzedaży bezpośredniej oraz możliwości sprzedaży bezpośredniej przetworów mlecznych. Ponadto żądali sprawiedliwego, postępowania Inspekcji Weterynaryjnej wobec rolników, przetargów na sprzedaż ziemi, sprzedawania jej w pierwszej kolejności rolnikom.

Posłowie ponadto poruszali sprawę rekompensat za kwoty mleczne, kupna ziemi przez obcokrajowców oraz braku kontroli państwa nad fermami tuczu wielkoprzemysłowego. Posłowie zarzucali ministrowi rolnictwa, że głos Polski w UE jest mało słyszalny, a Polska nie jest w stanie przeforsować swoich postulatów, dotyczących m.in. niestosowania kar za nadprodukcję mleka czy chociaż ich rozłożenia na raty. Zgłoszono m.in. oczekiwania większych dopłat do paliwa rolniczego, uruchomienia ulg prorodzinnych, pomocy z budżetu dla kół łowieckich, które nie są w stanie wypłacić odszkodowań, ograniczenia importu kiepskiej jakości, tańszego mięsa. Posłowie podkreślali, że polscy rolnicy są gorzej traktowani i mają niższe dopłaty niż rolnicy ze starej  „Piętnastki”.

Komisja wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat protestów w rolnictwie, zgłoszonych postulatów i działań podejmowanych przez resort.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi - Marek Sawicki, poinformował o rozmowach z rolnikami, m.in. z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych. Z 12 postulatów rolniczego OPZZ spełniono 7, a trzy są w trakcie realizacji. Dwa sporne problemy dotyczyły kwot mlecznych i kwestii związanych z trudną sytuacją na rynku wieprzowiny. W sprawie rekompensat za kwoty mleczne i sytuacji na rynku wieprzowiny resort będzie zwracał się do Komisji Europejskiej.

W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk, główny lekarz weterynarii - Marek Pirsztuk, główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa - Tadeusz Kłos, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych - Stanisław Kowalczyk, zastępca prezes Agencji Rynku Rolnego - Lucjan Zwolak oraz zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Jarosław Wojtowicz.

Źródło: Sejm RP

 

swiatrolnika.info 2023