O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-08-2021

Autor: Emilia Gromczak

Rodzaje kleszczy – liczba może szokować. Jest ich sporo!

Rodzaje kleszczy – liczba może szokować

Rodzaje kleszczy różnią się między sobą preferencjami wyboru żywiciela, obszarem występowania, ubarwieniem, a także wielkością. Na świecie występuje ich ponad 900. Najbardziej popularnym gatunkiem jest kleszcz pospolity, który żyje w lasach liściastych lub mieszanych. Można spotkać go także w parkach lub skwerach. Wiedza o występowaniu i działaniu kleszczy jest bardzo ważna. Jakich rodzajów możemy obawiać się w naszym kraju?

Jakie są rodzaje kleszczy?rodzaje kleszczy różnorodność

Rodzaje kleszczy różnią się między sobą preferencjami wyboru żywiciela, obszarem występowania, ubarwieniem, a także wielkością. Na świecie występuje ich ponad 900. W Europie największe znaczenie, jeśli chodzi o zakażenia ma rodzina Ixodidae. Najistotniejsze są inwazje kleszczy z gatunków Ixodes, Rhipicephalus, Dermacentro, Haemaphysalis oraz Hyalomma. W Polsce najczęściej występuje gatunek Ixodes ricinus. Rodzaje kleszczy Dermacentro to np. Dermacento reticulatus. Są one popularnie nazywane kleszczami łąkowymi, gdyż ich siedliska to łąki. Stanowi zagrożenie szczególnie dla psów. Z kolei np. kleszcze z gatunku Argas reflexus atakują w głównej mierze gołębie, stąd nazywane są często gołębimi obrzeżkami. Bytują głównie w okolicach ptasich gniazd i lęgowisk. Ich ukłucia są bolesne i wywołują reakcje alergiczne. Są także niebezpieczne dla osób chorujących na astmę bądź inne choroby o podłożu alergicznym.

Kleszcze w Polsce

W Polsce najbardziej popularnym gatunkiem jest kleszcz pospolity, czyli Ixodes ricinus. Żyje głównie w lasach liściastych, mieszanych, w skwerach i miejskich parkach. Te rodzaje kleszczy są najbardziej aktywne w okresie od kwietnia do listopada. Należy na niego szczególnie uważać. Może powodować u żywiciela takie choroby, jak borelioza, erlichioza, anaplazmoza, wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu czy też tularemie. 

Najgroźniejsze kleszcze dla człowieka

Jakie są najgroźniejsze rodzaje kleszczy dla człowieka? To wspomniany już wyżej kleszcz pospolity. Stanowi on największe zagrożenie dla ludzi. Człowiek jest dla tego roztocza dobrym źródłem pożywienia. Może powodować m.in. boreliozę, KZM (kleszczowe zapalenie mózgu) czy też dur (wysypkowy, powrotny).

Pilne! Borelioza w natarciu. 4373 przypadki w Polsce tylko do połowy lipca


stoppasozytom.pl/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023