O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-04-2019

Autor: Maks Webber

Psy przeciw wilkom. Innowacyjny program RDOŚ na Warmii i Mazurach

Psy przeciw wilkom. Innowacyjny program RDOŚ na Warmii i Mazurach

Wilki rozprzestrzeniły się obecnie praktycznie w całym kraju  zagrażając nie tylko zwierzętom gospodarskim, ale również samym rolnikom i ich rodzinom. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie z myślą o ochronie stad prze wilkami rozdaje właścicielom zwierząt gospodarskich polskie owczarski podhalańskie. Pierwsze szczenięta trafiły już do hodowców owiec. Jak się dowiedzieliśmy do końca 2021 roku hodowcy otrzymają 16 psów.

 

 

,,Do gospodarzy trafiły szczenięta w wieku 7 – 8 tygodni, które pochodzą z hodowli Zapach Lasu FCI, zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. W prawidłowej socjalizacji, czyli procesie oswajania się młodego owczarka z owcami będzie ich wspierać dostawca psów. Ma on wyjaśnić jak opiekować się psem oraz w jaki sposób urządzić kojec w owczarni lub na pastwisku. Następnie przez dwa lata będzie monitorować skuteczność przygotowywania psów do roli stróża stada”

 

 

– informuje RDOŚ w Olsztynie.

 

Psy przekazywane są hodowcom w ramach realizowanego przez RDOŚ w Olsztynie w latach 2018 – 2021 projektu Przeciwdziałanie szkodom powodowanym przez bobry w gospodarstwach rolnych i mieniu oraz zabezpieczenie zwierząt gospodarskich przed wilkami na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Wodnej.

 

Jego celem jest między innymi zminimalizowanie negatywnych skutków działalności wilków na gospodarkę człowieka oraz umożliwienie bezkonfliktowej koegzystencji na jednym obszarze.



W ramach projektu przekazywane są hodowcom zwierząt gospodarskich  oprócz psów również  siatki i słupki do wykonania ogrodzeń, zestawy pastuchów elektrycznych zasilanych energią słoneczną, a także fladry, czyli sznury z czerwonymi wstążkami do odstraszania drapieżników. Czy  owczarski okażą się dobrymi obrońcami stad przez watahami wilków czas pokaże….?

 

Problem nadmiernej populacji wilków osiągnął dziś  takie rozmiary, że nie jest już  sprawą indywidualną rolnika, ale stał się problemem ogólnokrajowym. Wilki, nie mając wrogów naturalnych i nie czując zagrożenia ze strony człowieka coraz częściej widywane są w pobliżu domostw, co wzbudza uzasadniony niepokój mieszkańców danych miejscowości.

 

Dlatego jak postuluje samorząd rolniczy konieczna zmiana statusu wilka z gatunku objętego ochroną ścisłą i wymagającego ochrony czynnej, na gatunek objęty ochroną częściową.

 

 

Maks Weber

Fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023