Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 14-11-2014 10:43:00

Przyczepy samozbierające

Przyczepy samozbierające

Stale rosnące koszty produkcji przy stałym lub malejącym poziomie cen, zmuszają do konsekwentnej analizy gospodarczej różnych metod zbioru stosowanych...

Stale rosnące koszty produkcji przy stałym lub malejącym poziomie cen, zmuszają do konsekwentnej analizy gospodarczej różnych metod zbioru stosowanych w gospodarstwie.

Aby sprostać różnorodnym warunkom pracy oraz indywidualnym wymaganiom Klientów Pöttinger wprowadza na rynek nową przyczepę EUROPROFI 4510, 5010 i 5510 w wersji kombi. Jeszcze bardziej wydajna, o większym spek- trum wykorzystania i wyposażona w noże tnące na odcinki 39 mm, zupełnie nowa przyczepa wchodzi do gry. Pöttinger skutecznie połaczył w nowym modelu stare, sprawdzone rozwiązania (jak chroniona patentem wychylna belka nożoewa „EASYMOVE“) z nowymi (jak chronione patentem noże bliźniacze „TWINBLADE“, podwójny noż z indywidualnym zabezpieczeniem).

Zespołowi konstruktorów udało się jeszcze polepszyć lekkość uciągu, przez co nowe EUROPROFI może współpracować z ciągnikami mocy 130 do 220 KM. W przyczepie pozostawiono sprawdzony 6-rzędowy wahliwy podbieracz z obustronnym sterowaniem krzywką zapewniający najlepsze z możliwych kopiowanie nierówności terenu, a przez to czystą paszę. Nową konstrukcją jest blacha uderzeniowa i dodatkowa rolka koła kopiującego. Rolka jest umieszczona centralnie z tyłu i umożliwia jeszcze lepsze kopiowanie konturów gleby. Prowadzenie rolki w równoległoboku, jak również niezależna od przednich kół praca stanowią jedyne w swoim rodzaju rozwiązania na rynku. Funkcja wychylania jest realizowana w stu procentach. Rolka koła kopiującego może wychylić się do 50 mm w górę. Szczególnie w bardzo mkrych warunkach pracy, gdy ślad ciagnika jest głęboki widoczne sa zalety tego rozwiązania: podbieracz nie zapada się w śladzie ciągnika i jest precyzyjnie prowadzony w każdej sytuacji. Dzięki temu udział części popielistych w paszy został znacznie zredukowany. Czysta pasza podnosi wydajność mleka i zysk w oborze.

Napęd rotora odbywa się przez boczną przekładnię zębatą zamiast przez łańcuch i jest dostosowany do mocy 220 KM. Nakłady na konserwacje i zużycie są zdecydowanie niższe. Główny napęd jest realizowany przez jednostronny szerokokątny wałek przegubowy, którego zabezpieczenie wynosi 1800 Nm. Większa lekkość uciągu sprawia, że nowe EUROPROFI combiline ma o 11 procent większą wydajnośc napędu i o 20 procent większą przepustowość – w kombinacji z mniejszym nakładem na konserwacje. Wydajny rotor załadunkowy zapewnia z osioma rzędami zębów (800 mm średnicy) z 25 mm szerokości skrobakami i asymetrycznym uporządkowaniem noży perfekcyjną jakość cięcia przy niskim zapotrzebowaniu mocy.

Belka nożowa „POWERCUT“ to zupełnie nowa konstrukcja. 35 noży troszczy sie o teoretyczna długość cięcia 39 mm: dzięki temu nowe EUROPROFI combiline tnie o 15 procent krócej. Na życzenie w ofercie chronione patentem noże bliźniacze „TWINBLADE“, wydłużające dwukrotnie długość użytkowania. Wysoka jakość cięcia utrzymujem się znacznie dłużej. Zabieranie noży zapasowych dzięki ofercie podwójnych noży należy juz od przeszłości. Belka nożowa jest prosto wychylana pod ciśnieniem przez naciśniecie przycisku na sterowniku w kabinie ciagnika. Wychylenie belki no bok przyczepy EASY-MOVE zostało wynalezione przez firme Pöttinger. Rozwiązanie to umożliwia komfortową i bezpieczna obsługe noży. EASYMOVE został również zastosowany w nowej EUROPROFI combiline. Blokada belki nożowej została skontruowana na nowo - jest hydrauliczna i uruchamiana przez boczny przycisk. Pöttinger oferuje w tym przypadku niespotykany dotąd komfort obsługi i konserwacji: beznarzędziowe wychylenie belki. Również wymiana noży w przyczepach Pöttinger jest bezkonkurencyjnie łatwa: noże są seryjnie blokowane i odblokowywane centralnie. Zabezpieczenie noży jest w postaci dźwigni blokującej znajdującej się w na górze, w chronionym obszarze.

 źródło i fot.: Materiały prasoweAutor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 21:30:00

Burza tropikalna Ana na Madagaskarze i w Mozambiku pochłonęła już 36 ofiar

Burza tropikalna Ana na Madagaskarze spowodowała śmierć 34 osób. Z kolei w Mozambiku zmarły dwie osoby. Większą część Malawi żywioł pozbawił całkowicie prądu.

Jak poinformowały we wtorek władze tych trzech afrykańskich państw, 36 osób zmarło, a większą część Malawi żywioł pozbawił w ostatnich dniach całkowicie prądu. W Mozambiku, poza dwiema ofiarami śmiertelnymi żywiołu, 49 osób zostało rannych – podał mozambicki państwowy instytut zarządzania zagrożeniami.

Burza tropikalna Ana pozbawiła dachu nad głową 65 tys. osób

Burza tropikalna Ana spowodowała liczne powodzie i osunięcia ziemi w stolicy Madagaskaru Antananarywie – poinformowała agencja AFP. Jak przekazało z kolei tamtejsze biuro zarządzania katastrofami naturalnymi, od końca poprzedniego tygodnia około 65 tys. osób pozostaje bez dachu nad głową.

W Mozambiku, poza dwiema ofiarami śmiertelnymi żywiołu, 49 osób zostało rannych – podał mozambicki państwowy instytut zarządzania zagrożeniami.

Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) alarmowało, że skutki burzy tropikalnej w Mozambiku najprawdopodobniej najmocniej uderzą w najuboższych – ofiary dotychczas trwających konfliktów w kraju i innych klęsk żywiołowych. Rząd Mozambiku i ONZ szacują, że liczba osób zagrożonych może sięgnąć nawet pół miliona.

W Malawi na skutek licznych nagłych powodzi przedsiębiorstwa zaopatrujące kraj w energię elektryczną zmuszone zostały do odcięcia dostaw prądu – podało AFP. We wtorek zaczęto stopniowo przywracać dostawy – dodano.

Czytaj też: Zmiany klimatu zagrażają rolnictwu na całym świecie

PAP/fot. tt The times of India 

 

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 21:00:30

IMGW: W nocy pochmurno, na zachodzie kraju deszcz, a w górach śnieg

Jak przekazał Michał Folwarski, synoptyk IMGW, w nocy z wtorku na środę w całym kraju będzie pochmurna pogoda z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Na zachodzie – deszcz, w górach śnieg, a na pozostałym obszarze deszcz ze śniegiem. Według prognozy przygotowanej przez Michała Folwarskiego z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, taka pochmurna pogoda z opadami utrzyma się do środy. W zachodniej części kraju zacznie się nasilać wiatr. Na Wybrzeżu jego porywy mogą osiągnąć do 60 km/h. W pozostałej części kraju wiatr będzie umiarkowany.

IMGW: W nocy opady deszczu i śniegu

Cały dzień we wtorek było pochmurno i według prognozy IMGW podobnie będzie w nocy. W zachodniej części kraju będzie padał deszcz, na pozostałym obszarze deszcz ze śniegiem i mżawka. Na terenach podgórskich wystąpią opady śniegu. Od wieczora we wtorek aż do środy rano wystąpią gęste, lokalnie marznące mgły.

Temperatura w zachodniej części kraju może osiągnąć do 4 stopni Celsjusza natomiast na wschodzie od -2 stopni do zera. Wiatr w nocy będzie umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

"W środę w całym kraju będzie dalej pochmurno. Na wschodzie kraju i na południu będzie padał deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Im dalej na zachód, tym więcej deszczu" – powiedział Michał Folwarski.

Temperatura na wschodzie kraju wyniesie od 1 do 3 stopni Celsjusza. Na zachodzie i na Wybrzeżu termometry wskażą do 5 stopni. W rejonach podgórskich temperatura wyniesie około zera lub będzie się kształtowała na lekkim minusie. W zachodniej części kraju zacznie się nasilać wiatr. Na Wybrzeżu jego porywy mogą osiągnąć do 60 km/h. W pozostałej części kraju wiatr będzie umiarkowany.

Czytaj też: IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 25 i 26 stycznia

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 18:30:00

Ostrzeżenie przed oblodzeniem dla Mazowsza, Warmii i Mazur oraz Lubelszczyzny

IMGW wydał we wtorek ostrzeżenie przed oblodzeniem w woj. mazowieckiem oraz lubelskim. Oblodzenie wystąpi również we wschodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego.

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu na Mazowszu oraz we wszystkich powiatach woj. lubelskiego. Na Mazowszu prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu .Możliwość wystąpienia zjawiska oblodzenia IMGW prognozuje również dla powiatów na wschodzie Mazur: ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, oleckiego, piskiego i węgorzewskiego. 

Ostrzeżenie przed oblodzeniem dla Mazowsza 

IMGW wydał ostrzeżenie przed oblodzeniem (pierwszego stopnia) dla Mazowsza. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Przed oblodzeniem ostrzegł też mieszkańców Warszawy stołeczny ratusz.

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura minimalna wyniesie od -2 do 0 stopni, natomiast temperatura minimalna przy gruncie około -4 stopni.

Ostrzeżenie przed oblodzeniem wydano dla 36 powiatów województwa mazowieckiego. Dotyczy powiatów: białobrzeski, ciechanowski, garwoliński, grodziski, grójecki,Ostrzeżenie przed oblodzeniem IMGW kozienicki, legionowski, lipski, łosicki, makowski, miński, mławski, nowodworski, ostrołęcki, Ostrołęka, ostrowski, otwocki, piaseczyński, płoński, pruszkowski, przasnyski, przysuski, pułtuski, Radom, radomski, Siedlce, siedlecki, sokołowski, szydłowiecki, Warszawa, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, zwoleński i żyrardowski.

Alert obowiązuje od godziny 20 we wtorek do godziny 9 w środę. 

Gołoledź we wszystkich powiatach woj. lubelskiego 

Ostrzeżenie przed oblodzeniem dróg i chodników IMGW wydał również dla powiatów w woj. lubelskim. Według synoptyków ślisko będzie przez całą noc. Temperatura minimalna przy gruncie spadnie do -4 st. Celsjusza.

"Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie" – poinformował IMGW w wydanym we wtorek dla województwa lubelskiego ostrzeżeniu pierwszego stopnia.

Alert dotyczy wszystkich powiatów województwa lubelskiego i będzie obowiązywać od godz. 20 we wtorek do godz. 9 rano w środę. Według synoptyków temperatura minimalna będzie wynosić od -2 st.C do 0 st. Natomiast temperatura minimalna przy gruncie spadnie do około -4 st.

IMGW prognozuje oblodzenie również na wschodzie

Ostrzeżenie przed oblodzeniem nie zostało wydane na Warmii i Mazurach, ale we wschodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego prognozowany jest spadek temperatury i w związku z tym oblodzenie.

Możliwość wystąpienia zjawiska oblodzenia IMGW prognozuje we wtorek dla powiatów na wschodzie Mazur: ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, oleckiego, piskiego i węgorzewskiego.

W ocenie synoptyków na tym terenie może padać zamarzający deszcz powodujący gołoledź oraz deszcz ze śniegiem. Temperatura spadnie miejscami do minus 4 stopni C (przy gruncie).

Według prognoz jutro wystąpią przeważnie duże zachmurzenia. Początkowo miejscami pojawi się mgła, ograniczająca widzialność do 500 metrów.

Czytaj także: Pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach

fot.pixabay.com

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.