O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-08-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Przekop Mierzei Wiślanej już ożywia gospodarczo najbliższe mu tereny

Przekop Mierzei Wiślanej

Ceny nieruchomości na terenach gdzie odbywał się przekop Mierzei Wiślanej w ostatnim czasie wzrosły nawet 10-krotnie – poinformował wojewoda pomorski Dariusz Drelich podczas debaty poświęconej przekopowi, która w piątek odbyła się w Gdyni podczas Forum Wizja Rozwoju.

Przekop Mierzei Wiślanej przynosi pierwsze symptomy ożywienia gospodarczego

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich powiedział, że przekop Mierzei Wiślanej już przynosi pierwsze symptomy ożywienia gospodarczego.

Na terenach sąsiadujących z tą inwestycją są miejsca, gdzie ceny gruntów wzrosły 10-krotnie. Armatorzy już planują budowę jednostek, by przepływać przez kanał. Obecnie z Gdańska bardzo popularne są wycieczki statkami, by oglądać z wody tę inwestycję. Jak widać, przekop już daje nowe perspektywy

– powiedział Drelich.

Uczestniczący w spotkaniu wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki powiedział, że nie ma wątpliwości, iż przekop Mierzei Wiślanej da całemu regionowi impuls rozwojowy.

Bezpośrednio skorzysta oczywiście Elbląg, ale też i mniejsze porty: Suchacz, Tolkmicko czy Frombork

– powiedział.

Dodał, że bez wątpienia możliwość przepływania z Bałtyku do Elbląga przyciągnie wielu turystów, którzy będą dalej zwiedzać np. słynny w całym świecie Kanał Ostródzko-Elbląski, w którym statki na pewnych odcinkach "płyną po trawie", tj. są ciągnięte na specjalnych wózkach.

Nasz region nadal nie w pełni wykorzystuje potencjał turystyczny, jaki w nim jest – przyznał Chojecki. W jego ocenie pierwsze efekty wzmożonego ruchu turystycznego będzie można oglądać w 2023 roku, czyli już po wybudowaniu kanału. Wtedy to we Fromborku będzie celebrowany Rok Kopernikański, na pamiątkę 550 rocznicy urodzin astronoma. W ocenie wojewody warmińsko-mazurskiego wiele osób może przypłynąć do Fromborka właśnie korzystając z nowej drogi wodnej.

Czytaj też: Wielkopolski Lekarz Weterynarii: Rolnikom wypłacono 95 mln zł odszkodowań

Przekop Mierzei Wiślanej nie jest jedyną inwestycją prowadzoną w regionie

Chojecki dodawał, że równolegle z przekopem Mierzeimierzeja wislana przekop bursztyn prowadzonych jest w regionie wiele inwestycji drogowych i kolejowych, co w jego ocenie kompleksowo wpłynie na ożywienie gospodarcze Warmii i Mazur.

W dyskusji na obejmującej przekop Mierzei Wiślanej podkreślano, że pomysł ten nie jest wcale nowy, takie propozycje pojawiały się na przestrzeni dziejów. Jednym z orędowników budowy nowej drogi wodnej był m.in. budowniczy Gdyni Eugeniusz Kwiatkowski.

Ekspert z Akademii Marynarki Wojennej Dariusz Bugajski przypomniał, że między Polską a Rosją wciąż obowiązuje porozumienie o korzystaniu z możliwości żeglugi przez Cieśninę Piławską. W jego ocenie po wybudowaniu kanału Polska nie powinna z tych możliwości rezygnować.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 km, po rzece Elbląg – także ponad 10 km, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny, będą miały 5 m głębokości.

Pierwsze jednostki mają przepłynąć przez nowy kanał żeglugowy w przyszłym roku, zaś docelowy kształt inwestycja uzyska w 2023 r.

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023