O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Produkcja wina: prawie 400 producentów wpisanych do ewidencji 

Produkcja wina

Produkcja wina w Polsce rozrasta się z roku na rok. Jeszcze w okresie gospodarczym 2019/2020 wpisanych do ewidencji producentów wina było 294, dziś ta liczba sięga prawie 400. Zmieniają się również nawyki konsumentów. Dziś coraz chętniej sięgają po wino białe.

Rośnie liczba producentów wina

Z roku na rok w Polsce przybywa producentów wina wpisanych do ewidencji. Granicę 100 producentów przekroczyliśmy w roku gospodarczym 2015/2016 (103), potem liczba stale rosła. W roku 2018/2019 w ewidencji znalazło się 230 podmiotów, w 2020/2021 - 294. KOWR podaje, że na dzień dzisiejszy wpisanych do ewidencji jest 380 producentów wina. To pokazuje, że produkcja wina cieszy się coraz większa popularnością. Z wyższą liczbą osób zajmujących się wyrobami winiarskimi wiąże się oczywiście coraz większa powierzchnia upraw winorośli.produkcja wina zmiany Jeszcze w roku gospodarczym 2019/200 było 475 ha, dziś jest to już ponad 627 ha. W ostatnich latach widać również zmiany w konsumpcji napojów winiarskich. Przykładem są wina musujące, które do niedawna kojarzyły się tylko z okresem świąteczno-noworocznym, dziś spożywane są na co dzień. Ponadto podstawą były wina czerwone, dziś rośnie zainteresowanie winami białymi i różowymi.

Produkcja wina - dodatek do produkcji rolnej

Wyżej wymienione dane wykazują, że polski rynek wina zarówno pod względem produkcji, jak i konsumpcji zmienia się - kwitnie. Produkcja wina może być dodatkowym zajęciem alternatywnym dla produkcji rolnej lub je łączącym. Własna winnica to coraz częściej nie tylko hobby, ale także dochodowy biznes. Zakładają je zarówno miłośnicy wina marzący o produkcji własnego alkoholu, jak i właściciele gospodarstw agroturystycznych. W Polsce najwięcej winnic znajduje się w pasie województw południowo-zachodnich, południowo-wschodnich i południowych.

Ostatnie dni na deklarację dot. rynku wina 

KOWR przypomina, że 30 października 2021 r. upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina. Producenci wpisani do ewidencji na rok gospodarczy 2021/2022 zobowiązani są do złożenia Deklaracji o szacowanej ilości winogron lub moszczu winogronowego, które będą wykorzystane do wyrobu wina w danym roku gospodarczym.

 Sprawdź inne:Rynek wina ucierpi przez przymrozki. Marne prognozy na ten rok

Produkcja wina wpisana do ewidencji daje wiele możliwości m.in. monitorowanie potencjału rynku wina, na podstawie składanych deklaracji dotyczących szacunków produkcji wina, jego zapasów na koniec roku gospodarczego oraz zbiorów winogron i produkcji.

kowr.gov.pl/cdr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023