O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Pożary w gospodarstwie – jak postępować z ogniem? Cenne porady!

Pożary

Rolnik musi pracować również w niesprzyjających warunkach. Wraz z latem nadchodzą wysokie temperatury i pożary. Jak postępować gdy zobaczymy ogień w gospodarstwie?

Pożary rolnicze: 4 kroki postępowania

Wraz z nadejściem lata nadchodząPozary wysokie temperatury i pożary. Niezależnie od tego, czy chodzi o pożar maszyn, pola czy budynku - łańcuch zgłaszania jest zawsze taki sam. Jak chronić siebie, swoje gospodarstwa i maszyny przed ewentualnym pożarem? Oto 4 wskazówki:

1. Zachowaj spokój w przypadku pożaru

Pożary trudno przewidzieć. Jeśli w gospodarstwie wybuchnie pożar, najważniejsze jest zachowanie spokoju. Weź głęboki oddech, spróbuj oczyścić głowę i pamiętaj o kolejnych krokach. Ta porada może wydawać się trywialna, ale spokój jest najważniejszy i może uratować życie w niebezpiecznej sytuacji.

2. Zadzwoń na 112

Podczas połączenia alarmowego musisz odpowiedzieć dyżurnemu na 4 podstawowe pytania:

  • Kto dzwoni?
  • Co się stało?
  • Gdzie wybuchł pożar?
  • Czy są jakieś ofiary i jakie mają obrażenia?

Następnie musisz oczekiwać na dalsze instrukcje dyspozytora i uważnie słuchać jego zaleceń. Nic nie rób na własną rękę.

Miejsce jest najważniejsze i dlatego pojawia się na samym początku. Dyspozytor może skorzystać z centrum sterowania, aby bardzo szybko powiadomić lokalne służby, równolegle prowadząc dalszą rozmowę ze zgłaszanym. Dopyta również jeśli coś jest niejasne lub zostało zapomniane.

– wyjaśnia Benedikt Mattern z rada straży pożarnej w Geretsried State Fire School.

3. Zapewnij bezpieczeństwo sobie i pomóż innym

Bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze. Jeśli pożary są stosunkowo niewielkie i stabilne, warto zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom. Wszystko oczywiście musi odbywać się bez narażania siebie lub innych. Wymaga to alternatywnego zakwaterowania, na przykład w sąsiedniej stajni lub na ogrodzonym pastwisku. Rolnik nie może wchodzić w strefę zagrożenia, a zwierzęta nie mogą swobodnie biegać po gospodarstwie.

4. Jeśli dasz radę, spróbuj gasić pożar

Ważne jest, aby ten krok był ostatnim, ponieważ ogień może rozprzestrzeniać się bardzo szybko i do jego ugaszenia konieczna jest interwencja straży pożarnej.
Podczas próby gaszenia pożaru ważne jest, aby nie było osobistego ryzyka. W pojazdach na przykład ze względu na płonące tworzywa sztuczne, dym pożarowy może być bardzo toksyczny dla ludzi. Zdecydowanie powinniśmy trzymać się od tego z daleka. Maszynę możemy wymienić, ale swojego zdrowia już nie.

Środki gaśnicze przechowywane w gospodarstwie lub na maszynie zwykle nadają się tylko do małych pożarów i pożarów początkowych. Często są to 6 kilogramowe gaśnice proszkowe. W przypadku wątpliwości czy uda nam się opanować pożary, próbę gaszenia należy porzucić na rzecz swojego bezpieczeństwa.

Maszyny rolnicze – jak przeciwdziałać ich pożarom? Cenne porady!

Pożary gospodarstw

Pożary rolnicze są bardzo niebezpieczne. Przekonali się o tym mieszkańcy wsi Klukowo, gdzie dwa tygodnie temu ogień doszczętnie strawił dwa budynki. Pożar gospodarstwa okazał się na tyle duży, że na miejsce wysłano zastępy zarówno z Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. Łącznie, ogień gasiło aż dwanaście zastępów straży z Ostrowi Mazowieckiej i z terenu gminy Małkinia Górna.

Ogień na szczęście udało się opanować, jednak żywioł doszczętnie zniszczył dwa budynki i maszyny rolnicze. Kolejne dwa budynki gospodarskie i inwentarskie udało się częściowo uratować. W obrębie dwóch gospodarstw pożary objęły trzy drewniane stodoły, w których znajdowały się maszyny rolnicze oraz murowana obora, gdzie przechowywano płody rolne. W przypadku czwartego budynku gospodarczego, nadpaleniu uległa tylko ściana szczytowa budynku.

Na szczęście w pożarze nie ucierpiał żaden człowiek ani zwierzę. Mieszkańcom udało się ewakuować zwierzęta z płonącego budynku jeszcze przed przybyciem strażaków. Teraz przyczyny pożaru ustali policja.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023