O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-07-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Posiadacze broni będą mieć trudności? Rząd szykuje zmiany w ustawie!

Posiadacze broni

Jak informuje Instytut Analiz Środowiskowych, nadchodzą kolejne zmiany w ustawie o broni i amunicji. Posiadacze broni muszą być świadomi, że wprowadzone zmiany mogą spowodować istotne konsekwencje. Wszystko zależy od jakości prac legislacyjnych, bowiem – jak to bywa zazwyczaj – diabeł tkwi w szczegółach. Eksperci mówią wprost: spodziewamy się zaostrzenia dostępu do broni.

Posiadacze broni muszą przygotować się na zmiany

W wykazie prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów zamieszczono informację o planowanym podjęciu prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji. Ustawa o broni i amunicji jest podstawowym aktem prawnym regulującym nabywanie i posiadania borni i amunicji do celów cywilnych (innych niż wojskowe i policyjne). Minister Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych, który jest odpowiedzialny za prace nad projektem, wyjaśnił, że konieczność zmiany ustawy wynika z implementacji unijnej Dyrektywy w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni. Czy posiadacze broni w Polsce mają się czego obawiać?

Przy czym istotne jest, że głównym aktem prawnym, który implementował w/w dyrektywę nie jest ustawa o broni i amunicji, lecz ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią oraz wyrobami i technologiami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Natomiast projektowane zmiany w ustawie o broni i amunicji mają niejako uzupełnić tą implementację. Na chwilę obecną MSWiA nie ogłosiło jeszcze projektu zmian, lecz przedstawiło ich zarys.

– informuje Instytut Analiz Środowiskowych.

Posiadacze broni muszą przygotować się na zmiany w ustawie o broni i amunicji, które mają przede wszystkim dotyczyć siatki pojęciowej, jaką należy dostosować do implementowanej dyrektywy. Założeniem ustawodawcy jest min. odwołanie się do wynikającego z Dyrektywy podziału broni i amunicji na kategorie A, B i C.

Dodatkowo projektowane zmiany mają wprowadzić okresowy przegląd wydawanych pozwoleń na broń w celu stwierdzenia dalszego spełniania określonych warunków przez ich posiadaczy. Projekt ma też zakładać rozszerzenie obowiązku przedkładania orzeczeń lekarskich i psychologicznych co pięć lat, na wszystkich posiadaczy pozwolenia na broń. Ograniczenia mają także dotyczyć dozwolonej pojemności „urządzeń ładujących” - istnieją wątpliwości, czy to określenie jest tożsame z magazynkami nabojowymi. Projektowane zmiany w dużej mierze mają dotyczyć nowych zasad wydawania pozwoleń na broń kategorii A (broń szczególnie niebezpieczna). W tym rozszerzenie katalogu tego rodzaju broni i warunków uzyskania pozwolenia.

– opisuje Instytut Analiz Środowiskowych.

Martwe świnie walają się po drodze! Czy to się dzieje naprawdę?! Jak niby ASF ma się zatrzymać?

Posiadacze broni będą mieć trudności?

Posiadacze broni muszą być świadomi, że wprowadzone Posiadacze broni zmiany mogą spowodować istotne konsekwencje. Wszystko zależy od jakości prac legislacyjnych, bowiem – jak to bywa zazwyczaj – diabeł tkwi w szczegółach. Dyrektywy Unijne są konstruowane w sposób, który stawia przed państwami członkowskimi wymagania minimum, które musi spełnić legislacja krajowa. Niestety dotychczasowe doświadczenia wskazują, że pretekst dostosowania prawa do dyrektyw jest często pretekstem do przysłowiowego „dokręcenia śruby”. Dlatego warto zauważyć, że implementacja wspomnianej Dyrektywy Rady może być również przyczynkiem do poluzowania restrykcji dotyczących prawa do posiadania broni w Polsce.

Dyrektywa zakłada między innymi:

  • regulacje nie biorą pod uwagę broni zaprojektowanej przed rokiem 1900. Dotyczy to nie tylko broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania, ale również broni strzelającej amunicją scaloną.
  • dostępność na rejestrację (bez pozwolenia): powtarzalnych karabinów centralnego zapłonu, powtarzalne strzelby o długości powyżej 60 cm , strzelb jednostrzałowych, jednostrzałowych pistoletów bocznego zapłonu.

Czy spodziewamy się ułatwienia dostępu do broni dzięki implementacji Dyrektywy? Nie, wręcz przeciwnie; dlatego będziemy trzymać rękę na pulsie i przyglądać się proponowanym zmianom. Bardziej szczegółowe informacje w tym temacie będą możliwe po opublikowaniu projektu ustawy zmieniającej.

– dodaje Instytut Analiz Środowiskowych.

fb/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023