O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Porady dla rolników na grudzień. Zastosuj je w sadzie, oborze i pasiece

Porady dla rolników

Przedstawiamy podstawowe porady dla rolników, które można zastosować w sadzie, przydomowym warzywniaku lub w oborze.

W grudniu należy zadbać o swój sad, warzywnik czy też pasiekę. Koniec roku to najlepszy okres na podsumowanie i ocenę naszej pracy w polu, dlatego warto ocenić celowość i opłacalność przedsięwzięć w produkcji roślinnej. W tym okresie należy skończyć pracę w obejściu oraz prace konserwacyjne budynków i instalacji, które rozpoczęliśmy w listopadzie. Warto również zadbać o zwierzęta. 

Grudzień na polu i w sadzie_gardening-g4375c56aa_1280.jpg

Grudzień, a dokładnie czas adwentu to według tradycji okres, w którym ziemia odpoczywa i nie wolno jej ruszać. Kiedyś w adwencie nie wolno było pracować na roli. W tym okresie należy sprawdzić zabezpieczenie piwnic i magazynów na zimę. Jeśli pogoda na to pozwala, to kończy się orka zimowa. Jeśli chodzi o sad, to powszechne porady dla rolników mówią, aby od połowy grudnia przystąpić do bielenia pni i nasady grubych konarów drzew owocowych. Zabezpieczy to drzewa przed mrozami, a także pnie i nisko położone gałęzie przed zającami. Warto również zadbać o to, żeby zabezpieczyć owoce przed zamarznięciem i wysychaniem.

Porady dla rolników dot. obory, zagrody i pasieki

Oprócz zabezpieczenia upraw i drzew, pamiętajmy o zwierzęta. Grudzień to dobry czas na prace pielęgnacyjne np. korekcję racic. Inwentarz należy trzymać w dobrze wentylowanych budynkach, ale nie należy zapomnieć o potrzebie ruchu zwierząt na świeżym powietrzu. Koniec roku to okazja ku sporządzeniu planu napraw, remontów maszyn i ciągników oraz wykazu zakupu potrzebnych części. Porady dla rolników dotyczą także grudniowych czynności w pasiece. Warto sprawdzić czy śnieg na mostkach wylotowych nie jest groźny oraz czy wiatr nie zrzucił daszka ulu. Pszczoły w grudniu są w kłębie zimowym i pozostają tam do wiosny. W pierwszej połowie zimy pszczoły zjadają niewielkie ilości miodu lub cukru. Największy niepokój w rodzinie pszczelej powodują hałasy oraz ptaki na daszkach uli.

Czytaj: Pszczoły zimą, czyli zimowla i kłęby w pszczelim ulu

wir.org.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023