O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-08-2015

Autor: T. Raszkiewicz

Polskie wina coraz częściej zdobywają wiele medali w międzynarodowych konkursach

Brak grafiki

Okazuje się, że produkcja wina w Polsce może być opłacalna, a w ostatnich latach z zakładaniem winnic zmierzyło się coraz więcej rolników-pasjonatów. Łączna powierzchnia winnic w Polsce sięga już kilkuset hektarów, przede wszystkim w południowo-zachodniej części kraju, na Podkarpaciu oraz w dolinie Wisły – od Krakowa po Sandomierz.

Okazuje się, że produkcja wina w Polsce może być opłacalna, a w ostatnich latach z zakładaniem winnic zmierzyło się coraz więcej rolników-pasjonatów. Łączna powierzchnia winnic w Polsce sięga już kilkuset hektarów, przede wszystkim w południowo-zachodniej części kraju, na Podkarpaciu oraz w dolinie Wisły – od Krakowa po Sandomierz.

WINNICA ŚWIDNICKA powstała w 2004r. w Makowicach (gmina Świdnica) zajmując początkowo obszar 40 arów. W pierwszych latach działalności teren obsadzany był wieloma różnymi odmianami winorośli, jednak w miarę zdobywania doświadczeń, wyselekcjonowane zostały te, które najlepiej przystosowane są do miejscowych warunków. Na kolejnych działkach pojawiały się też nowe odmiany. Dziś winnica zajmuje już obszar 3,65 ha i usytuowana jest na czterech działkach o zupełnie różnych właściwościach gleby. Jedna z nich, położona na dużej stromiźnie, obsadzona została kaskadowo, co jest w Polsce rzadkością i pięknie wkomponowuję się w miejscowy krajobraz.

Nazwa Winnica Świdnicka została zaczerpniętna z historycznych źródeł. Nawiązuje do bliskiego sąsiedztwa miasta Świdnicy, w rejonie której już w średniowieczu uprawiano winorośl, produkowano świdnickie wino i regulowano nim płatności. Ze wzgórz, na których znajduje się winnica, roztacza się wspaniały widok nie tylko na panoramę miasta, ale także okoliczne góry. Od strony wschodniej nad równiną piętrzy się Masyw Ślęży, na południu jak na dłoni widzimy Góry Sowie z Wielką Sową na pierwszym planie, na zachodzie zaś ponad horyzont wyrastają Góry Wałbrzyskie. Sama winnica również znajduje się na wzgórzu o wysokości 255m n.p.m i góruje nad całą okolicą. Dlatego też spacerując między bogatymi w owoc rządami winorośli możemy jednocześnie podziwiać urokliwe tereny otaczające Świdnicę.

Na winnicy uprawianych jest obecnie ponad 100 różnych odmian. W kolekcji znajdują się tak szlachetne szczepy jak np. Chardonnay, Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir, Muskat, Gewurztraminer, Rondo, Regent, Marshall Foch, Leon Milot, Riesling, Cabernet Dorsa, a także wiele, wiele innych winorośli, z których powstają wyborne trunki. Specjalnością są jednak nie tylko odmiany przerobowe przeznaczone do produkcji wina. Ponad połowa nasadzonych winorośli to przepyszne odmiany deserowe. Krzewy jesienią uginają się pod ciężarem przeróżnych winogron. Od najjaśniejszych żółtych poprzez różowe, czerwone, granatowe do czarnych. Od małych do dużych, lekko kwaśnych po bajecznie słodkie. Tak duża różnorodność odmian w jednym miejscu pozwala poznać bogactwo rodziny VITIS (łacińska nazwa winorośli) i zagłębić się w świecie przeróżnych smaków oferowanych przez polskie winogrona.

Największym atutem jest możliwość spaceru między rzędami winorośli i porównywanie jak smakuje wiszący na krzewie owoc, a jak wino z niego zrobione. Na taką przechadzkę trzeba się wybrać w okresie dojrzewania winogron tj. wrześniu lub październiku. Wtedy też można skosztować licznych odmian deserowych. Natomiast przez cały sezon od maja do października organizujemy degustacje wina, a także imprezy urozmaicone specjalnie dobranymi do wina przekąskami jakimi są na przykład gatunkowe sery. Dopełnieniem degustacji może być rozmowa na temat procesu produkcji wina bądź uprawy winorośli.

Dla amatorów uprawy winorośli znajdą się sadzonki własnokorzeniowe, rozmnażane w szkółce znajdującej się przy samej winnicy. Hodowla sadzonek nadzorowana jest przez PIORIN, a każda z nich posiada swój paszport. W ofercie winnicy znajdują się zarówno liczne odmiany przerobowe, jak też i deserowe dobrane w taki sposób by były jak najlepiej przystosowane do polskiego klimatu.

Produkcja wina w Polsce może być opłacalna, jednak jest to przedsięwzięcie, które wymaga sporych inwestycji, wiedzy, a przede wszystkim – odpowiedniego miejsca. Jednak, dla pasjonatów, którzy już się zdecydowali na winnicę, jest to nie tylko biznes, ale i sposób na życie.

Produkcja wina w Polsce może być opłacalna, jednak jest to przedsięwzięcie, które wymaga dużych inwestycji, wiedzy, a przede wszystkim – cierpliwości. Dla pasjonatów, którzy się na nie zdecydowali, jest to nie tylko biznes, ale i sposób na życie
winnicaswidnicka.pl/SR
Fot. winnicaswidnicka.pl

swiatrolnika.info 2023