O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-05-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Polskie ciepłownictwo się zmieni: OZE, pompy ciepła…

Polskie ciepłownictwo

Elektryfikacja, rozumiana jako wykorzystanie pomp ciepła i energii z OZE, w parze ze zmniejszeniem o ponad połowę energochłonności budynków, to – według think tanku Forum Energii – droga do neutralności emisyjnej ciepłownictwa. Polskie ciepłownictwo może zatem w kolejnych latach przejść prawdziwą rewolucję, która finalnie jednak poprawi sytuację sektora i konsumentów.

Polskie ciepłownictwo w dobie zmian

Otwierając czwartkową konferencję o elektryfikacji ciepłownictwa szefowa Forum Joanna Maćkowiak-Pandera podkreśliła, że tzw. czyste ciepło musi oznaczać odejście od węgla w ogrzewaniu gospodarstw domowych do 2030 r., a w systemach ciepłowniczych do 2035 r.

Przypominała jednocześnie, że gaz ma do odegrania przejściową rolę, a przyszłe regulacje UE będą już zakładały odchodzenie również od tego paliwa.
Nie będzie elektryfikacji bez radykalnej poprawy efektywności i zmniejszenia zapotrzebowania na energię w budynku o 50-60 proc. - podkreśliła Maćkowiak-Pandera, zaznaczając jednocześnie, że na transformację ciepłownictwa będą bardzo duże środki z KPO, a dodatkowo z wysokich wpływów do budżetu ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.pompy ciepla 4567666

Dyrektor ds. strategii ciepłownictwa w FE Andrzej Rubczyński przedstawił szacunki, z których wynika, że docelowo moc potrzebna do zasilania pomp ciepłą w Polsce powinna wynosić ok. 10 GW, z czego 3 GW będzie zapotrzebowaniem elastycznym, do wykorzystania przez operatora systemu.

Czytaj także: Metody ogrzewania na wsi i w małych miastach się zmieniają

Polskie ciepłownictwo, a termomodernizacja

Rubczyński zwrócił uwagę, że transformacja ciepłownictwa musi się opierać na termomodernizacji i zmniejszeniu energochłonności budynków. Z szacunków Forum wynika, że dzisiaj ciepłownictwo i ogrzewnictwo potrzebuje ok. 230 TWh rocznie, ale docelowo ilość potrzebnej energii spadnie do 105 TWh, z czego dążą część będą mogły dostarczyć pompy ciepła.

Dziś ponad 70 proc. budynków ma wysokie zapotrzebowanie na energię, a w 2050 r., na skutek wprowadzania nowych standardów, dwie trzecie budynków będzie niskoenergetycznych i pasywnych – zaznaczył Rubczyński. Jak dodał, dominującą formą energii, używaną w ciepłownictwie stanie się energia elektryczna.
Forum ocenia, że ok. roku 2027 r., w związku ze spadkiem emisyjności wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, pompy ciepła staną się mniej emisyjne od gazu. W przyszłości dalszy spadek emisji zapewnią też elektrociepłownie opalane wodorem, oraz wykorzystanie ciepła odpadowego, oraz przejście na niskotemperaturowe systemy grzewcze nowych generacji.

Dodatkowo – jak wskazał Rubczyński, wprowadzenie dynamicznych taryf na energię elektryczną oraz automatyki pomp ciepła, reagującej na chwilowe ceny przełożą się na znaczne korzyści dla odbiorców końcowych, używających ich do ogrzewania.

Polskie ciepłownictwo, a OZE

W ocenie Forum, nadwyżka energii elektrycznej z OZE w pierwszej kolejności powinna być wykorzystywana do zasilania pomp ciepła i magazynów ciepła. Dopiero w dalszej kolejności energia ta powinna być używana w mniej efektywnych procesach, jak wytwarzanie wodoru.

Szef firmy doradczej Gate Brussels Paweł Wróbel ocenił z kolei, żeUE poświęca problemom ciepłownictwa i chłodnictwa bardzo dużo uwagi ze względu na bardzo duży potencjał redukcji emisji z sektora. Regulacje są spójne, kierunek na maksymalizację zastosowania OZE poprzez wprowadzanie restrykcyjnych progów emisyjności wyraźnie widoczny - wskazał Wróbel.

Jak dodał, transformacja sektora ciepła i chłodu pociąga za sobą wielki zasób środków finansowych, ponieważ jest spójna z celami zielonego ładu. Elektryfikacja sektora ciepła idealnie wpisuje się w taksonomię zielonego ładu, która jest bardzo skutecznym narzędziem przekierowania inwestycji, zarówno publicznych jak i prywatnych - podkreślił Wróbel, mówiąc o możliwych źródłach finansowania.

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023