O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-01-2015

Autor: Świat Rolnika

Polski eksport drobiu do Japonii

Brak grafiki

Ze względu na ochronę rolnictwa japońskiego, eksporterzy produktów rolno-spożywczych na rynek japoński napotkają na liczne bariery taryfowe i pozataryfowe. Poza wysokimi obciążeniami celnymi, do najczęściej...

Ze względu na ochronę rolnictwa japońskiego, eksporterzy produktów rolno-spożywczych na rynek japoński napotkają na liczne bariery taryfowe i pozataryfowe. Poza wysokimi obciążeniami celnymi, do najczęściej stosowanych form ochrony rynku należą kontyngenty importowe (np. nabiał, zboża) lub specjalne zezwolenia eksportowe, najczęściej związane z wymogami bezpieczeństwa żywności (np. mięso - wieprzowina, wołowina, baranina). Poza barierami o charakterze administracyjno-regulacyjnym, istotne znaczenie mają również ograniczenia o charakterze rynkowym związane z odmiennością i specyfiką japońskich konsumentów.

Biorąc pod uwagę bariery regulacyjne, w przypadku mięsa w chwili obecnej na rynek japoński dopuszczona jest wyłącznie polska wieprzowina, drób oraz konina. Producenci wieprzowiny eksportujący swoje wyroby do Japonii muszą zdobyć odpowiednie uprawnienia do eksportu swojej produkcji na rynek japoński, wydawane przez Głównego Lekarza Weterynarii RP. Obecnie uprawnienia takie posiada w Polsce 41 zakładów mięsnych. Dodatkowo, w imporcie wieprzowiny na rynek japoński funkcjonuje system cen minimalnych.

W przypadku drobiu, Japońskie władze poinformowały stronę polską o ostatecznej akceptacji dwóch dokumentów:
świadectwo pochodzenia i zdrowia dla mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego przeznaczonych do wywozu do Japonii,

wymagania w zakresie zdrowia zwierząt dla mięsa drobiowego eksportowanego z Polski do Japonii.

Uzgodnienie ww. dokumentów jest zakończeniem kilkuletnich starań pracowników Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Ambasady RP w Tokio. Negocjacje ww. dokumentów rozpoczęto w 2012 r. w celu aktualizacji wymagań uzgodnionych w 1995 r. oraz zwiększenia wolumenu eksportu mięsa drobiowego na rynek japoński. Do tej pory taka sprzedaż była bardzo utrudniona. Od wczoraj polscy przedsiębiorcy nie mają żadnych wątpliwości co do wymagań jakościowych i bezpiecznie mogą zawierać kontrakty.

Umożliwienie polskim przetwórcom sprzedaży mięsa drobiowego do Japonii jest konsekwentną realizacją strategii ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii polegającą na stopniowym otwieraniu jak największej liczby zagranicznych rynków na polskie produkty rolno-spożywcze. Dzięki niej w sierpniu zeszłego roku Japonia otworzyła swój rynek na naszą wołowinę.

Czwarty pod względem liczby ludności kraj na świecie pragnie przywrócić eksport drobiu do Japonii.
Indonezyjscy hodowcy drobiu odbyli kolejne rozmowy ze swoimi japońskimi partnerami. Tematem przewodnim było znalezienie możliwości na ponowne sprzedawanie drobiu, które zostało zatrzymane w 2004 roku po tym, gdy w Indonezji wybuch ptasiej grypy dotknął wiele farm. W chwili obecnej zgłaszają oni swoją gotowość do ponownego wysyłania przetworzonego drobiu do Japoni, co mogłoby przynieść państwu rocznie około 200 milionów dolarów.

Niedawno japoński McDonald’s zakończył współpracę z chińską firmą Shanghai Husi Food Co. Ltd. po tym, jak spółka nie mogła sprostać wymaganiom jakości ich produktów. Jest to szansa dla Indonezji, która może się okazać doskonałym zamiennikiem.

Indonezyjscy producenci drobiu mogą podołać kontrolom jakości i zdobyć przewagę nad Chinami oraz Tajlandią, która dotychczas była głównym krajem zaopatrującym japoński rynek.

Polska z japońskie zapory celne
Japoński rynek mleka i produktów mlecznych chroniony jest wysokimi stawkami celnymi, które skutecznie blokują dostęp do rynku. Ponadto, produkty takie jak masło, serwatka i mleko w proszku objęte są kontyngentem importowym i dlatego też wielkość importu tych produktów w zasadzie nie przekracza wartości objętej kwotami importowymi.

W związku z rosnącym zainteresowaniem firm japońskich importem polskich pszczół miodnych oraz jednodniowych piskląt rodzicielskich trwają procedury zmierzające do uzyskania przez Polskę odpowiednich zezwoleń eksportowych.

źródło: Minrol/SR, fot.: MF

 

swiatrolnika.info 2023