O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-08-2014

Autor: Świat Rolnika

Polska żywność objęta rosyjskim embargiem ma trafić do najuboższych

Brak grafiki

Od następnego tygodnia rozpocznie się na dużą skalę, przekazywanie produktów objętych rosyjskim embargiem- najuboższym. Będzie to wynik działania organizacji charytatywnych, które podjęły taką decyzję...

Polska żywność objęta rosyjskim embargiem ma trafić do najuboższych

Od następnego tygodnia rozpocznie się na dużą skalę, przekazywanie produktów objętych rosyjskim embargiem- najuboższym. Będzie to wynik działania organizacji charytatywnych, które podjęły taką decyzję po spotkaniu z Ministrem Rolnictwa.

Współpracę w tym zakresie podjęły cztery główne organizacje charytatywne: Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Polski Czerwony Krzyż.

Minister Sawicki chce, aby dystrybucja żywności rozpoczęła się już w poniedziałek, w związku z czym poprosił Agencje Rynku Rolnego oraz zaangażowane organizacje o przypomnienie i przećwiczenie procedur i niezbędnych instrumentów działania. W przyszły piątek odbędzie się kolejne spotkanie, oceniające pierwszy tydzień funkcjonowania tego systemu.

Koszty transportu do miejsc wskazanych przez organizacje pomocowe, pokryją środki z Agencji Rynku Rolnego i UE. Za jakość dostarczonych towarów będą odpowiadać producenci. Przekazane mogą być wszystkie produkty, które były przeznaczone na rosyjski rynek i zostały objęte embargiem.

To, ile ton żywności trafi do potrzebujących, będzie zależeć od sprawności działań i dobrej organizacji ARR i współpracujących organizacji. Istnieje również możliwość, że żywność zostanie przekazana także dla ubogich spoza UE, np. do Ukrainy.

Ponadto, Minister poparł apel szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego o przekazanie szkołom jabłek, które zostały objęte rosyjskim embargiem.

Federacja Polskich Banków Żywności Marka Borowskiego, odebrała już trochę żywności, m.in. pomidory, kapustę i marchew. Bank Żywności zadeklarował, że może zagospodarować około 4 tys. ton żywności miesięcznie.

Agencja Rynku Rolnego przyjmuje już powiadomienia od rolników poszkodowanych w wyniku wprowadzenia embarga. Do ARR wpłynęło ok. 600 takich wniosków.

Minister Sawicki spodziewa się, iż 30 sierpnia na szczycie przywódców państw UE powinny zapaść ostateczne decyzje, dotyczące uruchomienia funduszy na rekompensaty dla producentów żywności w związku z rosyjskim embargiem. Komisja Europejska odblokowała w poniedziałek 125 mln euro na wsparcie sektora owoców i warzyw dotkniętego rosyjskim embargiem rolno-spożywczym. Unijne fundusze mają być przeznaczone na wycofanie z rynku części zbiorów, co ma zapobiec nadmiernemu spadkowi cen.

Źródło: PAP/Świat Rolnika

swiatrolnika.info 2023