O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-06-2014

Autor: Świat Rolnika

Polska to potęga w produkcji drobiu

Brak grafiki

W 2013r po raz pierwszy produkcja drobiu na świecie była większa niż produkcja wieprzowiny. Pod koniec 2013 r. Polska wyprzedziła Niemcy i stała się trzecim największym eksporterem drobiu w Unii. Obecnie wyprzedza...

 

Polska to potęga w produkcji drobiu

W 2013r po raz pierwszy produkcja drobiu na świecie była większa niż produkcja wieprzowiny. Pod koniec 2013 r. Polska wyprzedziła Niemcy i stała się trzecim największym eksporterem drobiu w Unii. Obecnie wyprzedza nas jedynie Francja i Holandia. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku eksport mięsa drobiowego i wzrósł o ponad 20 proc. Jak twierdzą eksperci tendencja ta jest wzrostowa i jak wskazują badania utrzyma się także w kolejnych latach. Krajowa Rada Drobiarstwa prognozuje, że  jeszcze w 2014r. produkcja drobiu w Polsce przekroczy 2 mln ton. Tendencje te, zawdzięczamy szybko rosnącemu eksportowi, ale także zwiększającemu  się popytowi  w kraju. Polacy spożywają więcej drobiu ponieważ jest tańszy niż wieprzowina ale i bardzo wartościowy. Przyczyną  znacznego wzrostu konsumpcji drobiu była także panika spowodowana chorobą wściekłych krów i azjatycki pomór świń. Głównymi odbiorcami polskiego mięsa i przetworów z drobiu są tradycyjnie państwa Unii Europejskiej a wśród nich : Niemcy, Wielka Brytania i Czechy.

Znacznie zwiększył się także  wywóz do krajów azjatyckich, głównie Hongkongu i Chin, a także do innych krajów afrykańskich- Kongo, Liberii i Gabonu. Azjatyckie, afrykańskie czy bliskowschodnie rynki zbytu, mają coraz większe znaczenie dla polskich i unijnych eksporterów drobiu, jednak na tych rynkach rośnie konkurencja ze strony dostawców brazylijskich i amerykańskich. Najważniejszym rynkiem zbytu dla żywca drobiu z Polski w roku ubiegłym były kraje należące do Wspólnoty Niepodległych Państw. Już w ubiegłym roku wartość rynku drobiarskiego przekroczyła 10 mld zł, a produkcja mięsa drobiowego w tym roku ma  stała tendencję wzrostową.

Polski drób cieszy się dużym zainteresowaniem na rynkach zagranicznych. Zamówienia na polskie produkty drobiowe, nadal wzrastają. Na początku 2014 roku, eksport mięsa drobiowego zwiększył się o 11 % w skali roku, wynosząc 98,5 tys. ton. Było to wynikiem wzrostowej tendencji eksportu drobiu do krajów Unii i rynki pozaunijne. To właśnie wywóz produktów do krajów pozaunijnych napędził najbardziej tendencję wzrostową sprzedaży drobiu.

Nadal największym odbiorcą mięsa drobiowego są kraje UE, gdzie trafia 80% eksportu polskiego drobiu. Rynek ten charakteryzuje się jednak niższą dynamiką sprzedaży, gdyż jest bardziej nasycony. Warto zaznaczyć, że Polska na tle innych krajów unijnych wyróżnia się najwyższym tempem wzrostu eksportu, co rokuje, że jeśli dynamika sprzedaży drobiu utrzyma się na wysokim poziomie, pozycja Polski jako eksportera może nadal rosnąć i wzmacniać się.

Producenci mięsa drobiowego starają się, by polskie produkty były jak najlepszej jakości  w tym celu  propaguje się kampanie „ Nowa jakość w drobiarstwie” Kampania ta odnosi w ostatnim czasie ogromne sukcesy zarówno wśród konsumentów jak i producentów. Następstwem wciąż rosnącego zainteresowania artykułami objętymi Systemem Gwarantowanej Jakości Żywności jest rozszerzenie asortymentu wyrobów certyfikowanych znakiem jakości QAFP o nowe rodzaje produktów. Do tej pory znakiem tym objęte były: kulinarne mięso z piersi kurczaka i indyka oraz tuszki i elementy młodej gęsi. W ostatnim czasie zwiększyła się także liczba firm, które przystąpiły do produkcji drobiu w ramach systemu Gwarantowanej jakości Żywności. Celem kampanii „ Nowa jakość  w Drobiarstwie” promowanej pod hasłem „ sprawdzony drób” jest poinformowanie konsumentów o  programie Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP

Wyrobami certyfikowanymi zainteresowanych jest coraz więcej konsumentów ale także i producentów. Zmiany dotyczą wyrobów z kurczaka i indyka. Z uwagi na wprowadzenie do systemu QAFP nowych kategorii wyrobów drobiarskich oficjalna  nazwa  systemu została zaktualizowana i obecnie brzmi : „ System Gwarantowanej Jakości Żywności”. Celem powstania Certyfikatu Qality Assurance for Food Products, jest wprowadzanie nowej jakości w procesie produkcji mięsa drobiowego. Główne zasady tego systemu określają szczegółowe wytyczne zawierające sposób żywienia ptactwa, dbałość o higienę i bezpieczeństwo ze szczególnym uwzględnieniem dobrostanu hodowanych zwierząt. Certyfikat pozwala zatem na stałe podnoszenie jakości produkcji, a  nabywcom tak wyprodukowanych wyrobów, daje pewność dobrej jakości. Nic więc dziwnego, że nie tylko konsumenci,  ale także i producenci drobiu popierają wysoką jakość produktów, bowiem od dobrej jakości produkcji i wysokich standardów zależy dobra opinia o polskich  producentach drobiu, co przekłada się na lepszą jakość od której zależą polskie rynki zbytu zarówno na terenie naszego kraju jak i poza nim. Producenci  starają się wprowadzać jak najlepsze technologie, pozwalające w efekcie na osiąganie lepszej jakości i wartości wyrobów. W ostatnim roku znacznie zwiększyła się ilość eksportowanych produktów drobiowych. Do zagranicznych konsumentów trafiło też więcej wyrobów  certyfikowanych znakiem jakości QAFP. Dzięki oznakowaniu produktów tym symbolem  zagraniczni konsumenci mogą mieć pewność, że wybierają produkt wartościowy, zaufany i bezpieczny o zawsze dobrej jakości.

W 2013 r  wzrosły zarówno ilość jak i wartość krajowego eksportu mięsa drobiowego. Suma eksportu osiągnęła 580 000 ton (  źródło - „ Wiadomości Drobiarskie  nr 1/2 2014 s 84).

Coraz więcej mięsa drobiowego  trafia na rynek zarówno polski jak i zagraniczny. Rośnie także liczba podmiotów zajmujących się produkcją, dystrybucją w systemie QAFP i sprzedażą. Rośnie  spożycie mięsa drobiowego w kraju. Według przewidywań Agencji Rynku Rolnego  przeciętny konsument spożył 27.5 kg tego mięsa  czyli o 1 kg więcej niż w roku poprzednim ( źródło – Biuletyn Informacyjny ARR Nr 2/2013. System Gwarantowanej Jakości Żywności powstał by wnieść  nowa jakość na rynek drobiarski . Prawo do znaku towarowego QAFP przysługuje obecnie 11 zakładom na terenie całego kraju.
Według przeprowadzanych przez Agencję Rynku Rolnego ankiet już ponad 70% badanych konsumentów deklaruje chęć kupowania mięsa ze znakiem jakości QAFP. Polscy przedsiębiorcy uzyskali nieograniczony żadnymi barierami  celnymi dostęp do rynku 24 państw. Istotnym jest także i to, że rynek polski otworzył się dla innych członków Unii. Polacy obawiali się , że   przynależność  do Unii Europejskiej  spowoduje wzrost cen  żywności i zrównanie z przeciętnymi cenami europejskimi. Jak się okazało,  przypuszczenia te były częściowo zasadne, dotyczyło to jednak w większości rynków mięsa wieprzowego. Wynikiem wzrostu cen wieprzowiny było zwiększenie popytu na drób, co także w konsekwencji doprowadziło do wzrostu cen także i drobiu.

Sektor drobiarski w porównaniu do innych gałęzi produkcji zwierzęcej, bardzo szybko się rozwinął poprzez wprowadzanie nowych technologii chowu, a także dzięki postępowi genetycznemu i żywieniowemu, co pozwoliło w bardzo szybkim tempie na przejście z małych  drobnotowarowych produkcji, na wyspecjalizowany system fermowy. System fermowy pozwala na wprowadzanie nowych technologii, co nie tylko ułatwia prace farmerom, ale również przyczynia się w dużym stopniu do osiągania lepszej jakościowo produkcji. W Polsce  notuje się ciągły wzrost powstawania nowych wyspecjalizowanych ferm intensywnego chowu. Produkcja brojlerów kurzych rozmieszczona jest  proporcjonalnie na terenie całego kraju, a produkcja pozostałych gatunków drobiu skoncentrowana jest w niektórych regionach i tak np. indyków w Polsce północno-wschodniej.

Według  szacunkowych danych Agencji Rynku Rolnego  w Polsce produkuje się o 25% więcej drobiu w stosunku do jego konsumpcji. Nadwyżka eksportowana jest do krajów Unii Europejskiej i Chin.

Największa dynamikę produkcji zauważyć  można w ostatnich  pięciu latach w produkcji kaczki, w następnej kolejności kurcząt i indyków, natomiast tendencję spadku obserwuje się w produkcji gęsi.

Produkcja drobiu utrzymuje się w Polsce na wysokim poziomie ze stałą tendencja wzrostową. Stale wzrasta także jakość oferowanych przez producentów produktów  ale także i cena. Nowoczesne fermy wymagają ciągłego unowocześniania, a to także niewątpliwie ma wpływ na cenę finalnego produktu, którą ponosi  w efekcie konsument.

W prawdzie wyższa jakość ma wpływ  także i na wyższą cenę, jednak może także stanowić istotny czynnik zachęty dla nabywcy towaru wówczas, gdy poziom cen jest wyrównany. Cena stanowi bezsprzecznie istotny czynnik konkurencyjności mający wpływ na wielkość  eksportu. Jednym z istotniejszych elementów podnoszenia konkurencyjności eksportowej, może być kreowanie odpowiedniej relacji jakości do ceny, co stosowane jest w wielu krajach.

W przypadku towarów żywnościowych, choćby takich jak mięso drobiowe, istotnym elementem jakości jest bezpieczeństwo zdrowotne oferowanego artykułu, a także jego zgodność z preferencjami konsumentów dotyczącymi środowiska naturalnego czy tez dobrostanu zwierząt. Duży wpływ na popyt ma także odpowiednio umieszczona na opakowaniu informacja dotyczącą systemu utrzymania i chowu zwierząt, a także  żywienia określonymi paszami. Wszystkie te czynniki mogą mieć istotny wpływ na   konkurencyjność w międzynarodowych obrotach mięsem i produktami drobiowymi.

W dzisiejszych czasach w dobie bardzo wysoko rozwiniętego przemysłu i technologii produkcji  żywności, bardzo duża rolę odgrywają  naturalne warunki chowu co niewątpliwie przekłada się lepszą i zdrowszą jakościowo żywność. Dlatego też polscy producenci drobiu starają się by ich produkty były jak  najlepszej jakości.

swiatrolnika.info 2023