O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-11-2016

Autor: Świat Rolnika

Podsumowanie roku w Ministerswie Środowiska

Podsumowanie roku w Ministerswie Środowiska

Jan Szyszko podsumował ostatni rok pracy Ministerstwa Środowiska. Najważniejsze osiągnięcia z tego okresu to uwzględnienie polskich postulatów w porozumieniu paryskim, gwarancja bezpieczeństwa energetycznego oraz opracowanie nowego prawa wodnego.

– Jednym z najważniejszych sukcesów Ministerstwa Środowiska jest przyczynienie się do wynegocjowania w grudniu 2015 r. w Paryżu korzystnego dla Polski globalnego porozumienia klimatycznego, które zabezpiecza polskie interesy i chroni klimat. Kontynuacją zaangażowania w tym obszarze jest organizacja konferencji COP24 w Polsce w 2018 r. – poinformował Jan Szyszko podczas konferencji prasowej.

 

Porozumienie paryskie to pierwszy akt prawa międzynarodowego, który ma doprowadzić do działań hamujących narastanie koncentracji CO2 w atmosferze.

 

– Głównym celem tej umowy jest zmniejszenie koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie. Mamy dwie drogi do tego celu: po pierwsze redukcja emisji, a po drugie: wchłanianie CO2 z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy – tłumaczył minister Szyszko.

 

Działania podjęte przez poszczególne kraje, w tym Polskę, w ramach porozumienie paryskiego mają poprawić jakość wody i powietrza, chronić różnorodność gatunków oraz zatrzymać procesy pustynnienia, zapobiegać degradacji gleby i zwiększyć tym samym jej produktywność. Porozumienie klimatyczne ONZ będzie realizowane z poszanowaniem specyfiki polskiej gospodarki opartej na węglu. Pozwoli na ograniczenie w Polsce emisji dwutlenku węgla. Pomocne w tym będą nowe technologie, a także lasy, które pochłaniają CO2. Przedstawiciele polskiej delegacji na szczycie klimatycznym w Marrakeszu przedstawili konkretne propozycje i rozwiązania dążące do zwiększenia pochłaniania CO2. W swych postulatach mówili o odpowiednim prowadzeniu gospodarki leśnej i zwiększaniu lesistości.

 

W 2018 r. w Polsce odbędzie się najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej: 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14). Decyzja o organizacji szczytu klimatycznego COP24 w Polsce zapadła 18 listopada podczas trwania COP22 w Marrakeszu.

 

– Dowodem naszego zaangażowania w działania na rzecz ochrony klimatu są także starania polskiego rządu o organizację kolejnego szczytu klimatycznego. To, że powierzono nam ten zaszczyt jest dla Polski wielkim sukcesem – zaznaczył minister środowiska.

 

Nasz kraj może być przykładem w zakresie kształtowania bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju. Zasoby przyrodnicze mają stymulować rozwój gospodarczy.

 

– Polska jest liderem w zakresie kształtowania bioróżnorodności za pomocą działalności gospodarczej i użytkowania. To zaleta polskiej wsi i Polskich Lasów Państwowych – podkreślił minister Szyszko.

 

Minister zapewnił, że chcemy współpracować i pomagać innym państwom UE w procesie odtwarzaniu siedlisk i populacji dziko żyjących zwierząt m.in. żubra. Podkreślił również, że eksperyment wzorowany na polskich rozwiązaniach mógłby znacząco wzbogacić bioróżnorodność w krajach europejskich, gdzie w wielu miejscach doszło do degradacji i zaniku rodzimych gatunków zwierząt.

 

– Proponujemy uruchomienie w państwach Unii Europejskiej programu odtwarzania siedlisk przyrodniczych, w których potencjalnie mogą występować podobne siedliska jak w Puszczy Białowieskiej. Chcemy pomóc państwom UE przy reintrodukcji gatunków, które zaginęły w tych miejscach w przeszłości np. żubra. Polska jest gotowa nie tylko przekazać osobniki z tego gatunku, ale oferuje również pomoc finansową – pinformował Jan Szyszko.

 

Wiceminister Mariusz Orion Jędrysek (główny geolog kraju poinformował) mówił o założeniach polityki surowcowej państwa. Przygotowywany w tej sprawie dokument obecnie jest uzupełniany przez zespół międzyresortowy.

 

– Polityka surowcowa państwa opiera się na 9 filarach. Pozwolą one nie tylko budować samowystarczalność surowcową Polski, ale również spowodują obniżenie ryzyka inwestycyjnego przedsiębiorców. Będą chroniły interesy państwa i obywateli, a także zapewnią wzrost gospodarczy – podkreślił wiceminister.

 

Wiceminister Jędrysek zwrócił także uwagę na to, że Polska ma ogromne zasoby tradycyjnych źródeł energii.

 

– Jesteśmy najbogatszym surowcowo krajem w Unii Europejskiej. Możemy opierać naszą energię o własne surowce, jak węgiel kamienny, brunatny, zasoby gazu łupkowego oraz zasoby geotermalne – dodał.

 

Ustawa prawo wodne, która została przygotowana w ciągu niecałego roku, reguluje całość zagadnień związanych z wodą. W trakcie konferencji mówił o niej wiceminister Mariusz Gajda.

 

– Rząd przyjął ustawę prawo wodne, obecnie trwają uzgodnienia w zakresie prawa europejskiego. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską w tym temacie – poinformował wiceminister Gajda.

 

mos.gov.pl/AZK/Fot. mos.gov.pl

swiatrolnika.info 2023