O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Podatek od psa – rząd szykuje wzrost opłat dla właścicieli czworonogów

Podatek od psa

Opłata od posiadania psów tzw. “podatek od psa” w 2022 roku po raz kolejny wzrośnie. Wysokość daniny płaconej samorządom wyznacza Ministerstwo Finansów, które zamierza dać pozwolenie na sięgnięcie głębiej do kieszeni właścicieli czworonożnych przyjaciół.

Podatek od psa – samorządy chcą uzupełnić sobie lukę finansową z powodu wprowadzenia Polskiego Ładu

Podatek od psa to opłata dotycząca przede wszystkim mieszkańców miast. Za posiadanie czworonoga trzeba płacić – w 2021 roku stawka maksymalna wynosi 130,30 złotego. Od władz lokalnych zależy, czy opłatę wprowadzą na swoim terenie i w jakiej wysokości.

W 2022 roku samorządy mogą znaleźć się z ciężkiej sytuacji finansowej z powodu wprowadzenia Polskiego Ładu: rząd wyliczył, że zabierze władzom lokalnym około 140 miliardów złotych w ciągu 10 lat. Wyższa opłata od posiadania psa może okazać się jednym ze sposobów na ratowanie samorządowych budżetów.

Podatek od psa został wprowadzony w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 roku. Stawkę maksymalną wyznacza co roku Ministerstwo Finansów, w gestii samorządów leży decyzja o wprowadzeniu podatku oraz jego wysokości. Nie może on jednak być wyższy, niż maksimum wyznaczone przez Ministerstwo Finansów.

Czytaj też: Boa dusiciel w polskim lesie. Jak do tego doszło?

Podatek od psa – maksymalna stawka opłaty wzrośnie do poziomu 135 złotych

Stawka maksymalna podatku od psa ma w 2022Podatek od psa 02 rok wynosić 135 złotych. To podwyżka o niemal 5 złotych w porównaniu do wysokości opłaty w 2021 roku: samorządy mogły wyznaczyć na ten rok podatek w wysokości nie większej niż 130,30 złotego

Dokładne informacje na obejmujące podatek od psa publikowane są na stronach poszczególnych samorządów, o szczegóły można także zapytać urzędników. Co do zasady, opłatę za posiadania psa należy uiścić do 30 kwietnia danego roku.

W sytuacji, gdy pies znalazł się w gospodarstwie domowym po 30 czerwca danego roku, właściciel jest zobowiązany do zapłaty połowy stawki.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewidziała kilka wyjątków zwalniających obywateli od płacenia daniny od posiadania psa. Z podatku zwolnione są osoby niepełnosprawne w przypadku psów asystujących, osoby powyżej 65. roku życia samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe, personel dyplomatyczny oraz rolnicy mający nie więcej niż dwa psy.

biznes.radiozet.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023