Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Monika Faber 27-02-2021 15:15:08

Pestki mają zbawienny wpływ na organizm. Warto włączyć je do diety

Pestki

Pestki oraz nasiona zyskują coraz większą popularność nie tylko ze względu na swój smak i łatwość dorzucenia, np. do jogurtu, koktajlu czy dania. Są one niezwykle cennym źródłem witamin oraz minerałów i kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jakie korzyści przyniesie nam ich regularne spożywanie? Lepiej spożywać je w całości czy w wersji zblendowanej?

Pestki i nasiona są zdrowe

Choć na rynku znajdziemy wiele suplementów i innych tabletek, które mają dostarczyć nam odpowiednich składników mineralnych, to jednak nic tak dobrze nie zastąpi naturalnych witamin, które są zawarte w pestkach z dyni, słonecznika, awokado czy siemienia lnianego. Dostarczają organizmowi naturalnych substancji odżywczych i są świetnym zamiennikiem chrupiących przekąsek, które również możemy z łatwością zblendować i dodać do posiłku.

Pestki i nasiona – składniki odżywcze

Pestki z dyni są jednym z najlepszych źródeł składników odżywczych. Zawierają wiele witamin, m.in. witaminę A, C, E oraz minerały: magnez, cynk, fosfor, żelazo czy miedź. Dodatkowo pestki te posiadają błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwas foliowy. Są dość kaloryczne, dlatego nie należy jeść ich w nadmiarze, wystarczy ok 30g dziennie. Chronią przed kamicami nerkowymi, osteoporozą oraz miażdżycą, a także korzystnie wpływają na kości i zęby. Można jeść je zarówno jako samodzielną przekąskę lub jako dodatek do dań i wypieków. Pestki dyni z łatwością można rozdrobnić w blenderze o odpowiednio silnej mocy. Idealnym do tego będzie blender marki Blendtec, który zmieli pestki na jednolitą masę, dzięki czemu będzie można dodać je z łatwością do przygotowywanego dania.pestki dyni 2

Kolejną pestką, która z pozoru wydaje się nie do zjedzenia, a przynosi wiele korzyści jest pestka z awokado. Nie tylko sam owoc posiada dobroczynne dla naszego zdrowia właściwości, ale również jego pestka. Dzięki regularnemu spożywaniu awokado opóźniamy procesy starzenia skóry, ale również mózgu, serca oraz komórek i tkanek. Dodatkowo pestka zawiera fitoskładniki, np. flawonoidy i polifenole, a także dużą ilość przeciwutleniaczy, których jest aż o 70%, więcej niż w samym miąższu owocu.

Pesti z awokado, choć są duże oraz twarde i wydają się być niejadalne, z łatwością możemy zblendować za pomocą blendera. To jedyny taki sprzęt, który sobie z nią poradzi. Amerykańska marka z 45-letnią tradycją szczyci się wysoką mocą silnika, który zblenduje nawet najtwardsze warzywa i produkty. W przypadku pestki z awokado nie musimy się bać o to, że zepsujemy blender, ponieważ urządzenie posiada grube śmigło zamiast skrzyżowanych ostrzy i rozbija składniki oraz zasyca je do środka. Dzięki prostokątnemu kielichowi zapewnia dokładne blendowanie. Dodatkowo ma aż 8 lat gwarancji. Blendowanie nasion i pestek jest dobrym zamiennikiem, jeśli nie przepadamy za jedzeniem ich w całości. Nie tracą swoich wartości odżywczych, a są łatwiej przyswajalne – mówi Jarosław Zimnoch, właściciel firmy Domowe Sanatorium oraz dystrybutor Blendtec w Polsce.

Czytaj także: Piątka dla zwierząt, blokowanie inwestycji i koniec KRUS’u dla rolników. Komentuje Jarosław Sachajko

Pestki różne, pestki zdrowe

Ogromną porcję witamin mają również pestki granatu. Nie tylko sam owoc dostarcza witamin, ale również jego środek. Pestki zawierają witaminy B, C i E, a także potas, selen, miedź, cynk, magnez oraz krzem. Dodatkowo przeciwdziałają procesom starzenia się i zapalnym, działają korzystnie na skórę trądzikową, odwodnioną i podrażnioną. Zawierają również kwas tłuszczowy Omega-5, który ma właściwości odmładzające. Poprawiają również metabolizm oraz łagodzą skutki stresu i regulują poziom cukru we krwi. Warto dodać je w wersji zmielonej za pomocą blendera do jogurtów, deserów czy jako przyprawa.

Niezwykle ważnym dla naszego organizmu nasionem jest siemię lniane, które najlepiej spożywać w wersji zblendowanej jako napar. Pomaga przezwyciężyć kaszel oraz łagodzi podrażnienia jamy ustnej. Dodatkowo nasiona zawierają witaminy B6, C i E, kwas foliowy oraz Omega-3 i Omega-6, magnez, żelazo, cynk, wapń, potas, fosfor oraz błonnik. Siemię reguluje poziom cholesterolu i glukozy we krwi, a także wzmacnia włosy i paznokcie oraz przyspiesza metabolizm.
Dla osób będących na diecie bezglutenowej istotnym produktem jest mąka ryżowa, którą bez problemu można zrobić własnoręcznie w domu przy pomocy blendera. Blendtec idealnie zblenduje ryż do uzyskania konsystencji mąki. Taka mąka jest dobrym źródłem witamin z grupy B, a także magnezu, żelaza i cynku. Dodatkowo pomaga łagodzić zaparcia, dzięki obecności błonnika i skrobi opornej. Obniża poziom cholesterolu we krwi i poprawia stężenie cukru, a także ma właściwości przeciwnowotworowe, dzięki zawartości lektyny.

Warto do naszej diety wprowadzić codzienną porcję nasion oraz pestek, które korzystnie wpłyną na nasz organizm oraz dostarczą w naturalny sposób witamin i niezbędnych składników. To idealny zamiennik chipsów, słonych paluszków oraz innych przekąsek, który jest zdrowy.

Newseria/fot. pixabay

 

Opublikował:
Monika Faber
Author: Monika Faber
O Autorze
z wykształcenia prawnik, z zamiłowania rolnik. Połączenie tych dwóch profesji pomaga zrozumieć jak wymagające jest dzisiejsze rolnictwo. Jestem dumna z polskiej wsi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


KOWR wspiera polski sektor rolno-spożywczy w trakcie pandemii

W okresie trwającej pandemii KOWR wspiera polski sektor rolno-spożywczy w poszukiwaniu zagranicznych rynków zbytu oraz promuje polską żywność za granicą.

Pomimo trudnej sytuacji związanej z obostrzeniami dotyczącymi COVID-19, w dniach 12-14 grudnia br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje stoisko narodowe dla polskich firm na targach Food Africa Cairo 2021 w Kairze w Egipcie, a od września br. zorganizował cztery stoiska narodowe z udziałem polskich przedsiębiorców na zagranicznych targach w formule stacjonarnej, zarówno na rynku unijnym, jak i w krajach trzecich.

KOWR aktywnie promuje polski sektor rolno-spożywczy

We wrześniu br. KOWR zorganizował stoisko narodowe na targach na targach Novi Sad International Agricultural Fair 2021 w Nowym Sadzie w Serbii. Na polskim stoisku w roli pod wystawców obecnych było 6 polskich firm.

Kolejnym działaniem była organizacja polskiego stoiska narodowego na targach ANUGA 2021 w październiku br. w Kolonii w Niemczech. Były to największe targi spożywcze zorganizowane w Europie od czasu pandemii COVID-19. W trzech sektorach tematycznych: ANUGA Fine Food, ANUGA Drinks i ANUGA Dairy powstały 4 stoiska promujące polski sektor rolno-spożywczy. Na stoiskach tych swoją ofertę prezentowało 27 producentów polskiej żywności.

Ośrodek planuje kolejne działania w 2022 roku

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wsparł również działaniaKOWR 02 promocyjne branży słodyczy i przekąsek poprzez organizację stoiska narodowego na targach Yummex Middle East 2021 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na polskim stoisku narodowym ofertę zaprezentowało 6 polskich firm.

Z uwagi na duże zainteresowanie rynkiem skandynawskim przez polskie firmy produkujące żywność ekologiczną, w listopadzie br. KOWR zorganizował polskie stoisko narodowe na targach Nordic Organic Food Fair 2021 w Malmo w Szwecji, na którym ofertę eksportową zaprezentowało 9 polskich przedsiębiorców z branży napojów i żywności ekologicznej.

W 2022 roku Ośrodek planuje kolejne działania wspierające rozwój współpracy polskiego sektora rolno-spożywczego z zagranicą.

Warto przypomnieć, że PAIH ocenia współpracę handlową z Egiptem, jako szansę dla polskich firm rolno-spożywczych, motoryzacyjnych, budowlanych.

Czytaj też: KOWR – bardzo dobra ocena działalności instytucji

kowr.gov.pl


Karboksymetyloceluloza – szkodliwy dla organizmu dodatek do żywności

„Gastroenterology” informuje, że szeroko stosowany dodatek do żywności karboksymetyloceluloza zmienia środowisko jelitowe zdrowych ludzi.

Popularny dodatek do żywności zmienia ludzką mikrobiotę i zaburza środowisko jelitowe. Chodzi o karboksymetylocelulozę, która zmienia środowisko jelitowe zdrowych ludzi, zaburza w organizmie ludzkim poziom pożytecznych bakterii i składników odżywczych. Odkrycie to wyraźnie podkreśla potrzebę ponownego rozważenia bezpieczeństwa stosowania tej substancji.

Szkodliwy dodatek do żywności 

„Gastroenterology” informuje, że szeroko stosowany dodatek do żywności, karboksymetyloceluloza (CMC), zmienia środowisko jelitowe zdrowych ludzi. Odkrycie to wyraźnie podkreśla potrzebę ponownego rozważenia bezpieczeństwa stosowania tej substancji. Badania prowadził międzyuczelniany zespół złożony z naukowców z Instytutu Nauk Biomedycznych Georgia State University (USA), francuskiego National Institute of Health and Medical Research (INSERM), Uniwersytetu Pensylwanii (USA), Penn State University (USA) oraz Max Planck Institute (Niemcy). W tym roku stwierdzono również, że dwutlenek tytanu (E171), stosowany często jako barwnik zabielający m.in. w słodyczach i gumie do żucia, nie jest już uważany za bezpieczny dodatek do żywnośc

Eksperymenty na myszach wykazały, że CMC i niektóre inne emulgatory zmieniały bakterie jelitowe, wywołując szereg stanów zapalnych i chorób, w tym zapalenie okrężnicy, zespół metaboliczny czy raka okrężnicy. Jednak wpływ CMC na ludzi nie był wcześniej badany.karboksymetyloceluloza żywność

Dopiero teraz naukowcy przeprowadzili randomizowane badanie na zdrowych ochotnikach. Przez cały czas przebywali oni w ośrodku badawczym, gdzie otrzymywali odpowiednio dietę bez żądnych sztucznych dodatków lub identyczną dietę uzupełnioną karboksymetylocelulozą. Ponieważ jednak choroby, które CMC promowała u myszy, rozwijają się u ludzi latami, naukowcy zamiast na nich skupili się na samych bakteriach jelitowych i ich metabolitach.

Odkryli, że spożywanie CMC zmieniło skład bakterii zasiedlających okrężnicę, redukując niektóre gatunki do bardzo niskiego poziomu. Co więcej, próbki kału pobrane od uczestników spożywających karboksymetylocelulozę wykazały znaczne uszczuplenie korzystnych metabolitów, które, jak się uważa, utrzymują okrężnicę w zdrowiu.

Na początku oraz po zakończeniu eksperymentu wszystkim uczestnikom wykonano też kolonoskopię. Zauważono, iż grupa spożywająca CMC charakteryzowała się wnikaniem bakterii jelitowych do śluzu, co jest cechą nieswoistych zapaleń jelit i cukrzycy typu 2. Chociaż więc spożywanie CMC nie spowodowało żadnej choroby per se w tym dwutygodniowym badaniu, to uzyskane wyniki potwierdzają wnioski z badań na zwierzętach, że długotrwałe spożywanie tego dodatku może sprzyjać przewlekłym chorobom zapalnym.

Karboksymetyloceluloza zaliczana jest do grupy emulgatorów

Karboksymetyloceluloza (CMC) jest syntetycznym związkiem zaliczanym do grupy emulgatorów – powszechnie stosowanych dodatków do żywności poprawiających teksturę produktów oraz zwiększających ich trwałość. CMC nie była nigdy intensywnie testowana na ludziach, choć od lat 60. jest coraz częściej stosowana w żywności przetworzonej. Przez cały czas zakładano, że substancja ta jest bezpieczna dla zdrowia, ponieważ jest w całości wydalana z kałem (nie wchłania się). Jednak z uwagi na to, że od kilku lat środowisko naukowe coraz silniej podkreśla znaczenie, jakie dla naszego zdrowia mają bakterie jelitowe, a wiadomo że niewchłanialne dodatki do żywności mogą wchodzić z nimi w różne interakcje, postanowiono zrewidować bezpieczeństwo i neutralność zdrowotną karboksymetylocelulozy.

Przeczytaj: Bezpieczeństwo żywności leży w naszym wspólnym interesie!

fot.pixabay.com


Sprzedaż broni na świecie przyniosła 531 bln dolarów dochodu w 2020 roku

Sprzedaż broni na świecie od lat nieprzerwanie rośnie. Rok 2020 to czas niemałych zawirowań na rykach. Nie wszyscy utrzymali wysokie wskaźniki.

Wysoka sprzedaż broni w ubiegłym roku

Amerykańskie firmy są odpowiedzialne za 54 proc. światowej sprzedaży broni i nadal dominują w rankingu think-tanku Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) – podaje w poniedziałek turecka agencja prasowa Anadolu Agency.mysliwi badania lekarskie 2 sprzedaz broni

Sprzedaż broni i mienia wojskowego wzrosła na całym świecie o 1,3 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. W pierwszej setce firm, które osiągnęły największy dochód ze sprzedaży broni znajduje się najwięcej amerykańskich przedsiębiorstw. Wyniósł on 285 bln dolarów, co oznacza roczny wzrost o 1,9 proc.

W raporcie SIPRI podkreślono, że od 2018 roku pięć najwyżej ocenianych w rankingu firm ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych. W 2020 roku dochody ze sprzedaży broni pięciu chińskich firm z pierwszej setki rankingu wzrosły o 1,5 proc., czyli do 66,8 mld dolarów. Firmy brytyjskie miały trzeci co do wielkości udział w ubiegłorocznej liczbie sprzedaży, ponieważ w 2020 roku zarobiły 37,5 mld dolarów, czyli o 6,2 proc. więcej niż w 2019 roku.

Sprzedaż broni przez rosyjskie firmy spadła o 6,5 proc. w ujęciu rocznym, co oznacza, że zarobiły one w ubiegłym roku 26,4 mld dolarów. "To kontynuacja trendu spadkowego obserwowanego od 2017 roku, kiedy sprzedaż broni przez rosyjskie firmy osiągnęła szczyt" – stwierdzono w raporcie.

Jedyna turecka firma, która znalazła się w pierwszej setce rankingu to Aselsan, zajmujący 51. miejsce. Sprzedaż broni przez Aselsan osiągnęła wartość 2,2 mld dolarów w 2020 roku, co oznacza wzrost o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Czytaj także: Jarosław Lewandowski: Posiadanie broni jest traktowane jako rodzaj przywileju

 


Polagra Premiery już w styczniu. Zobacz, co przygotowali organizatorzy wydarzenia

W dniach 14-16 stycznia w Poznaniu odbędą się Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra Premiery. Co mogą zobaczyć rolnicy na tym wydarzeniu?

Międzynarodowe Targi Rolnicze to przede wszystkim okazja, aby zobaczyć na własne oczy nowości produktowe na sezon 2022 i przy okazji porównać ofertę różnych dostawców z zakresu maszyn, sprzętu i narzędzi rolniczych, nawozów, nasion, środków ochrony roślin, pasz czy dodatków paszowych. Okres zimowy jest dobrym momentem, aby dostarczyć rolnikom pomysłów na nowe rozwiązania, inwestycje i innowacje.

Złoty medal MTP ma wyłonić przodujących liderów w branży

Organizatorzy co roku przeprowadzają konkurs o złoty medal MTP. Oprócz wyłonienia liderów branży, ma przede wszystkim ułatwić konsumentom podjęcie decyzji, co do zakupu. Specjaliści z branż rolniczych będą oceniać najbardziej innowacyjne pomysły, oparte na autorskim wykonaniu produktu czy sprzętu. Branża miała okazję dowiedzieć się wielu rzeczy na ten temat na Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie.polagra2 03.12

Jak dostać się na Targi Polagra?

Organizatorzy informują, że do dyspozycji zwiedzających będą dwa wejścia na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich: północne – od strony ul. Grunwaldzkiej, przeznaczone w szczególności dla grup zorganizowanych oraz wschodnie – od strony dworca PKP Poznań Główny.

Bezpłatne bilety wstępu

Darmowy bilet przysługuje właścicielom gospodarstw, gruntów rolnych oraz hodowcom. Aby otrzymać taki bilet wstępu należy wejść na stronę organizatora wydarzenia – http://www.polgra-premiery.pl. Po zarejestrowaniu realizatorzy prześlą darmową wejściówkę.

Polagra – dofinansowanie na przyjazd dla grup zorganizowanych

Osoby planujące przyjazd w grupach mogą skorzystać z dofinansowania przejazdu na targi. Wystarczy zebrać grupę liczącą minimum 15 osób i zgłosić ją najpóźniej do 4 stycznia 2022 roku. Dodatkowo bilety dla grup również są bezpłatne.

Zobacz także: AgriTech: nowa era polskiego rolnictwa

źródła: polagra-premiery.pl/ fot. polagra-premiery.pl


Wścieklizna wciąż groźna. Kolejne przypadki na Mazowszu

Wścieklizna znów została wykryta na terenie naszego kraju. Tym razem w województwie mazowieckim.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu trzech przypadków wścieklizny u zwierząt dzikich, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 1 grudnia br. Przypadek stwierdzono u padłej kuny, lisa oraz sany poddanej eutanazji. Wszystkie przypadku wystąpiły w woj. mazowieckiem. 

Wścieklizna w woj. mazowieckim wścieklizna mazowieckie

To już kolejny raz, kiedy wścieklizna zaatakowała w woj. mazowieckim. W październiku Główny Lekarz Weterynarii informował o wykryciu aż pięciu przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt oraz psa. Teraz GLW przekazuje kolejne informację dot. nowych przypadków, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 1 grudnia br. Przypadek wścieklizny nr 2021/98 stwierdzono u padłej kuny w miejscowości Otwock( gmina Otwock, powiat otwocki, województwo mazowieckie). Kolejny przypadek nr 2021/99 stwierdzono u sarny poddanej eutanazji w dzielnicy Wilanów (m. st. Warszawy, województwo mazowieckie). Ostatni przypadek wścieklizny nr 2021/100 stwierdzono u padłego lisa w dzielnicy Wawer (m. st. Warszawy, województwo mazowieckie).

Przypadki w Polsce

Aktualnie wścieklizna została wykryta u 100 zwierząt. Najwięcej przypadków wystąpiło w województwie mazowieckim. Przoduje powiat otwocki (49 przypadków), garwoliński (16 przypadków) oraz m.st. Warszawa (12 przypadków). Wściekliznę wykryto również w woj. podkarpackim (powiat lubaczowski i przemyski) oraz w świętokrzyskim (powiat sandomierskim). Z analizy dotychczasowych przypadków wynika, że wścieklizna występuje najczęściej u lisów oraz jenotów. Zdarzały się również przypadku u psów oraz kotów. 

GLW przypomina, że przewidziano środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny. Ponadto na terytorium naszego kraju obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Sprawdź: Wścieklizna nie odpuszcza. 4 nowe przypadki choroby u lisów

wetwig.gov.pl/fot.pixabay.com 


IMGW: Przez śnieg, w poniedziałek od rana może być ślisko

Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska ostrzega w rozmowie z PAP, że topniejący śnieg spowodowuje, że w poniedziałek rano może być ślisko nie tylko na drogach.

Wydano komunikaty o oblodzeniu, szczególnie na zachodzie i w centrum kraju. Warunki na drogach są bardzo trudne. Gęsty i cały czas padający śnieg bardzo utrudnia pracę służbom drogowym. Na kilku trasach widać już pługi, ale drogi ponownie szybko pokrywają się śniegiem i są śliskie. Najlepiej utrzymane są drogi krajowe, a najgorzej powiatowe i gminne. Wskazana większa ostrożność za kierownicą i mniej gazu, szczególnie w zakrętach.

IMGW: Uwaga na drogach

Jak ocenia IMGW, poniedziałkowy poranek przywita nas całkowitym zachmurzeniem.

,,W całym kraju słabe opady śniegu. W rejonach podgórskich śniegu będzie więcej – tam prognozujemy ośmiocentymetrowy przyrost pokrywy śnieżnej" – przekazała Dąbrowska.

,,Na południu Polski od rana w poniedziałek opady deszczu ze śniegiem. W całym kraju może być ślisko, szczególnie na zachodzie i w centrum" – przekazała.

W poniedziałek w ciągu dnia minus 3 st. C. będzie na północnym wschodzie – prognozuje IMGW.

,,Zero stopni Celsjusza w centrum, a na południu jeden stopień na plusie" – powiedziała PAP Dąbrowska.

Wiatr słaby i umiarkowany, północny. 

Czytaj też: IMGW: Pochmurny tydzień z opadami śniegu; silny wiatr na Pomorzu

PAP/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.