O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-03-2017

Autor: Anna Kołcon

Pesonen: Od 10 lat fałszuje się certyfikaty eksportowe i nie spełnia się wymogów weterynaryjnych

Pesonen: Od 10 lat fałszuje się certyfikaty eksportowe i nie spełnia się wymogów weterynaryjnych

Ostatni skandal wywołany informacją o trafiającym od lat do Europy z Brazyli zepsutym mięsie wołowym sprawił, że Copa Cogeca wysłała do Komisji Europejskiej pismo wzywające do bardziej radykalnego podejścia w całej sprawie.

Ostatni skandal wywołany informacją o trafiającym od lat do Europy z Brazyli zepsutym mięsie wołowym sprawił, że Copa Cogeca wysłała do Komisji Europejskiej pismo wzywające do bardziej radykalnego podejścia w całej sprawie.

 

W zeszłym tygodniu wyszło na jaw, że od lat niektóre z największych firm brazylijskich wprowadzały na rynki lokalne i światowe zepsutą wołowinę i drób, w tym celu przekupywały także inspektorów sanitarnych.

Trwające dwa lata śledztwo zakończyło się brawurową akcją przeprowadzoną w w sześciu stanach. W operacji wzięło udział ponad tysiąc funkcjonariuszy, którzy weszli do 194 obiektów. Władze Brazylii zatrzymały co najmniej 25 osób, w tym urzędników i pracowników zakładów przetwórstwa mięsa.

 

– Nie możemy akceptować sytuacji, w której od 10 lat fałszuje się certyfikaty eksportowe i nie spełnia się wymogów weterynaryjnych. Nie po raz pierwszy brazylijskie władze oskarżane są o oszustwo. Niestety, nie zastosowano dostatecznie dużo środków naprawczych. Trzeba podjąć konkretne działania, które pozwolą na uniknięcie podobnej sytuacji w przyszłości 

 

– zaznaczył Sekretarz generalny Copa Cogeca Pekka Pesonen.

 

Śledczy oskarżają ponad 30 producentów mięsa o niehigieniczne praktyki. Chodzi o m. in. o sprzedawanie mięsa nienadającego się do spożycia, wysyłanie na eksport produktów zawierających bakterie salmonelli, przechowywanie mięsa w nieodpowiednich warunkach. Wśród okarżonych firm znajdują się również dwa znaczące przedsiębiorstwa eksportowe: JBS (wołowina) i BRF (drób). Mięso produkowane przez te firmy było wysyłane również do Europy.

 

Copa Cogeca wzywa Komisję do ściślejszego monitorowania kroków podejmowanych przez brazylijskie władze w celu zapewnienia, że pozostali producenci nie mają podobnych problemów. Komisja musi zapewnić, że produkty importowane do UE spełniają wysokie, unijne standardy. 

 

– Copa i Cogeca popiera decyzję Komisji Europejskiej w sprawie wycofania certyfikatu weterynaryjnego na import mięsa od czterech brazylijskich producentów zamieszanych w skandal. Ta decyzja nie jest jednak dostatecznym zabezpieczeniem na przyszłość. Musimy przyznać, że misje przeprowadzone przez biuro ds. żywności i weterynarii (FVO) oraz kontrole na granicach UE nie były w stanie wykryć zagrożenia w brazylijskim systemie bezpieczeństwa żywności, w którym problemy obecne są od ponad dziesięciu lat 

 

– przestrzega Pesonen.

 

Europejscy rolnicy, ich spółdzielnie nie mogą pozwolić sobie na obniżenie europejskich standardów bezpieczeństwa żywności ani na ryzyko utraty zaufania klientów przez skandal w kraju spoza UE. Co więcej, są oni zaangażowani w utrzymanie unijnych standardów produkcji.

 

– Copa i Cogeca nie zgadza się na stosowanie podwójnych standardów bezpieczeństwa mięsa dla importu i dla rynku wewnętrznego 

 

– naciska Pesonen. Copa Cogeca uważa, że Komisja musi podjąć dużo ostrzejsze działanie handlowe – narzucenie tymczasowego zakazu na brazylijski import do UE. 

 

– Trudności, jakie ma Brazylia we wdrażaniu europejskich standardów bezpieczeństwa rodzą obawy o toczące się rozmowy między UE a krajami Mercosur. W przypadku wołowiny, podtrzymujemy nasz apel o wdrożenie pełnego systemu identyfikowalności bydła przez cały okres życia. Uważamy, że ten system jest kluczowym warunkiem w dalszych etapach negocjacji z Mercosurem 

 

– podkreślił.

 

Europejscy rolnicy przez lata dokonali ogromnego wysiłku w poprawie identyfikowalności w całym łańcuchu, od pierwszego dnia życia aż po ubój. Wiązało się to z obciążeniem finansowym, niezbędnym do spełnienia oczekiwań konsumentów i utrzymania ich zaufania.


 

Brazylia jest największym światowym producentem czerwonego mięsa. Produkuje rocznie 10 mln ton wołowiny. Jest też największym eksporterem tego mięsa – także unijnym. W zeszłym roku sprzedała za granicę ponad 1 mln ton wołowiny o wartości 6,9 mld dolarów. Czy ostatni skandal rozbije tę potęgę? Kto zastąpi brazylijskie dostawy do UE? Może czas na rozbudowanie rodzimej produkcji?

 

copa-cogeca.be/rmf24.pl/AZK/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023