O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Obowiązkowe szczepienia kotów przeciw wściekliźnie na Mazowszu

szczepienia kotów przeciw wściekliźnie

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie wprowadzające nakaz szczepienia kotów przeciw wściekliźnie i określił obszar zagrożony wścieklizną.

Szczepienie będzie obowiązkowe i dotyczy każdego kota w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wojewoda przypomniał też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. 

Szczepienia kotów przeciw wściekliźnie obowiązkowe

W rozporządzeniu z dnia 31 grudnia wojewoda Szczepienia kotow przeciw wściekliznie 02mazowiecki określił obszar zagrożony wścieklizną, obejmujący: w Warszawie dzielnicę Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Pragę Południe i Wilanów. W powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom. Wprowadził też obowiązkowe szczepienie kotów przeciw wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Wojewoda przypomniał też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Trudna sytuacja na Mazowszu

Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje m.in.: zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę oraz polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki oraz nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, pozostawiania zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Przypomnimy, że szczepienia kotów przeciw wściekliźnie nie były dotychczas obowiązkowe. Decyzja wojewody ma jednak związek z trudną sytuacją na Mazowszu. Dotychczas na terenie województwa mazowieckiego wykryto 109 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących, a także u zwierząt domowych. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie mińskim oraz na terenie dzielnic: Rembertów i Targówek w Warszawie.

Czytaj też: Wścieklizna wykryta u... kotów. Już ponad 100 przypadków na Mazowszu

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023