O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-01-2022

Autor: Michał Rybka

Nowe szkoły rolnicze trafiły pod skrzydła Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

szkoły rolnicze

Wraz z nowym rokiem dwie nowe szkoły rolnicze trafiły pod nadzór ministerstwa rolnictwa. Łącznie sieć szkół resortowych liczy teraz 61 placówek.

Nowe placówki to Dolnośląski Zespół Szkół w Bożkowie oraz Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach. Dołączyły one z początkiem 2022 roku do innych szkół resortowych. Według resortu rolnictwa zmiana prowadzenia jak i podległości szkół zwiększa szanse tych placówek na wzmożone funkcjonowanie w regionie. Daje również okazję do szybszego ich rozwoju i unowocześniania.

Placówki szkolne potrzebują reform

Zmieniające się wciąż potrzeby konsumentów, nieustanny rozwój techniki i technologii stosowanych w rolnictwie, wzrost jakości życia na wsi czy konieczność efektywnego wykorzystania istniejących zasobów rolnictwa – te wyzwania sprawiają, że szkoły rolne są stawianie przed coraz to nowymi wymogami w sposobie kształcenia.

Dodatkowo potrzeby edukacyjne uczniów w dynamicznie zmieniającym się społeczeństwie także rosną. Taki stan rzeczy sprawia, że uczniowie mają prawo oczekiwać od swoich szkół rolniczych wysokiej jakości kształcenia i poradnictwa zawodowego. W tym względzie przejmowane szkoły będą miały za zadanie unowocześnić obszary swojego dotychczasowego funkcjonowania, zarówno pod kątem samej organizacji dydaktyki, właściwego przygotowania kadry pedagogicznej, jak również aktywnego włączenia uczniów i ich rodziców, a także przedstawicieli środowiska lokalnego, w tym pracodawców, w tworzenie nowego wizerunku szkoły. szkolyrolnicze2 04.01.22

Szkoły rolnicze a zadania nadzoru ministerstwa

Ministerstwo rolnictwa informuje, że zadaniem resortu w przejętych szkołach, będzie ukierunkowywanie placówek na modyfikację oraz wprowadzanie zawodów adekwatnych wobec potrzeb rynku pracy. Resort będzie odpowiedzialny także za unowocześnianie szkolnej bazy dydaktycznej z uwzględnieniem agrotroniki, rolnictwa precyzyjnego oraz nowoczesnych technologii produkcji jak i przetwórstwa.

Zadania szkół resortowych

Szkoły rolnicze prowadzone przez resort mają za zadanie stać się ważnymi centrami edukacji rolniczej na terenie powiatu i nie tylko. Jednocześnie MRiRW chce, aby “szkoły ministerialne obok roli edukacyjnej, spełniały ważną funkcję środowiskową i społeczną. By mogły stawać się miejscem dla różnego rodzaju inicjatyw kulturalno-oświatowych oraz wydarzeń o charakterze patriotycznym, w których uczestniczy społeczność lokalna”.

Jednocześnie ministerstwo pragnie rozbudzić w młodzieży szkolnej chęć do postaw przedsiębiorczych oraz aktywności patriotycznej i społecznej i zachować przy tym przywiązanie do tradycji, które są mocno związane z kulturą i zwyczajami polskiej wsi. Jak się okazuje, coraz więcej szkół chce dołączać do projektu. Tylko w zeszłym roku pod skrzydła ministerstwa trafiło 5 nowych szkół.

Czytaj także: Szkoły rolnicze. Ardanowski: nauczyciele i uczniowie sprostają problemom

źródła:gov.pl/fot.gov.pl,pixabay.com

swiatrolnika.info 2023