O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-06-2015

Autor: Świat Rolnika

Niższe światowe zbiory rzepaku, wyższe zbiory zbóż. Szykuje się ostra konkurencja na rynku

Brak grafiki

W bieżącym roku zapowiadają się w wielu krajach, będących największymi eksporterami produktów rolnych rekordowe zbiory zbóż, w tym szczególnie pszenicy i kukurydzy, a także soi i słonecznika. Mniejsze jednak będą w bieżącym sezonie zbiory rzepaku, szczególnie w krajach Unii Europejskiej i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

W bieżącym roku zapowiadają się w wielu krajach, będących największymi eksporterami produktów rolnych rekordowe zbiory zbóż, w tym szczególnie pszenicy i kukurydzy, a także soi i słonecznika. Mniejsze jednak będą w bieżącym sezonie zbiory rzepaku, szczególnie w krajach Unii Europejskiej i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

W krajach europejskich niższe w ub. roku ceny skłoniły wielu rolników do zmniejszenia upraw rzepaku, do czego przyczyniło się także wprowadzenie w UE zakazu wykorzystywania najczęściej stosowanego do ochrony tych roślin pestycydu. Jedynie w Australii produkcja rzepaku zwiększy się w bieżącym sezonie o 5-8 proc. Natomiast w Kanadzie zbiory rzepaku będą na podobnym poziomie, jak w roku poprzednim.

Tańsze jednak mają być w bieżącym roku oleje jadalne. Ich światowa produkcja i ceny były w ubiegłym roku stabilne, dzięki rekordowym zbiorom w 2013 roku i wysokim zapasom  w 2014 roku. Pomimo faktu, że światowa produkcja ziarna słonecznika zmniejszy się w bieżącym sezonie o 3 mln ton w porównaniu do roku poprzedniego i wyniesie ok. 40 mln ton. Zwiększą się o 3,3 proc. światowe zbiory soi (jej produkcja w 2014 roku wzrosła po ponad 6 proc.), natomiast zmniejszy o 4,4 proc. popyt na to ziarno ze strony największego światowego importera czyli Chin. Światowe ceny soi powinny się w br. być nieco niższe niż w roku poprzednim.

Podobne trendy cenowe utrzymają się na światowym rynku takich zbóż jak pszenica i kukurydza. Duża ich podaż na rynku światowym, a także na rynku UE, pozwoliła na utrzymanie w pierwszym kwartale br. ich cen na stabilnym poziomie. Przykładowo tona pszenicy kosztowała w tym czasie 190 euro, a w tym samy kwartale 2014 roku 208 euro (spadek ceny o prawie 9 proc.). Natomiast tona kukurydzy wynosila w ub. roku średnio 166 euro, natomiast w pierwszym kwartale br. 154 euro, a w maju br. już 180 euro.

Ceny pszenicy nie powinny wzrosnąć dzięki sporym, światowym zapasom tego zboża z poprzedniego roku. Wprawdzie w Europie i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw tegoroczne zbiory pszenicy będą niższe niż te z ubiegłego roku, ale dzięki większym zapasom i większej produkcji pszenicy w Argentynie, USA i Australii jej ceny na rynku światowym raczej nie wzrosną.

Podobnie będzie się kształtować sytuacja na światowym rynku kukurydzy. Jej największymi producentami są Stany Zjednoczone, Ukraina, niektóre kraje Ameryki Południowej i kraje UE. Spadek cen kukurydzy na rynku światowym w ubiegłym roku przyczynił się do ograniczenia jej upraw w niektórych krajach. Jednak i tak jej zbiory w bieżącym roku będą rekordowe, co  przełoży się na zaostrzenie konkurencji pomiędzy jej największymi eksporterami i dalszą obniżkę jej cen.

Adam Gwiazda

Fot. Freeimages.

swiatrolnika.info 2023